1

Subiect: tratament caras

Am un caras neastamparat care a fost ranit usor,s-a vindecat f repede,acum s-a julit din nou pe burtica si pare mai serios.As vrea sa preintampin o infectie.
Nu reusesc sa fac o poza clara,sta intr-un colt,cu rana in int acvariului,mananca bine,dar e apatic,sta intr-un colt,aproape de suprafata apei.
Mi s-a recomandat GENERAL TONIC de la Tetra,scrie pe el ca este si pt ranile pestilor.
Intrebarea mea este daca sa il adaug in acvariul comun sau sa il separ pe el.
Multumesc anticipat!

2

Re: tratament caras

Sa ii fac bai scurte in verde de malachit si sa pun General Tonic in acvariul comun?

3 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:40)

Re: tratament caras

:fmad

4

Re: tratament caras

Sincer nu stiu,desi il tot urmaresc de teama sa nu fie victima unui sanitar cam "teritorial.
Nu se freaca de decor si e singurul care pateste asta.Nu am obiecte ascutite in acvariu,dar el incearca sa intre pe sub buturuga,etc.
  Ar putea fi vorba de altceva?Vreo leziune de alt fel,dar nu cred ca avea cum sa apara peste noapte.

5

Re: tratament caras

Daca nu este leziune provocata de obiectele din acvariu, e posibil sa fie o infectie bacteriana ...sau uneori, datorita existentei unor paraziti pe piele, infectia bacteriana poate aparea ca infectie secundara, urmare a distrugerii stratului protector de mucus.

Fiindca oricum spuneai ca este o recidiva, in cazul asta eu as trata cu Sera Baktopur (varianta lichida).
Daca ai acvariu de carantina la dispozitie, foarte bine, daca nu .... trebuie sa pui in acvariul comunitar.
Se pare ca sistemul imunitar nu poate lupta singur cu ceea ce il tot ataca.

Multa sanatate si bucurii sa aveti!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: tratament caras

Am un acvariu de 15 l.As putea sa ii fac bai in el,am si o pompa de aer pt el.
        Daca e necesar mai am un acvariu de 65 l,desi mi-e cam greu sa-l aduc de pe unde e depozitat,dar dc trebuie sa il tin permanent,il aduc.
         Dc este ceva parazit sau infectios,nu e bine sa fac trat la toti pestii?
         Cat sa il tin in apa cu trat?

7

Re: tratament caras

In principiu cu Baktopur, poti sa faci tratament in comunitar. (Daca imi amintesc corect, nu afecteaza nevertebratele sau plantele).
E posibil ca filtrarea bilogica sa fie usor afectata, dar in mod normal nu ar trebui sa se intample nimic grav.
Durata tratamentului, si pasii exacti de urmat ii gasesti in instructiunile incluse in pachet.
Nu uita. Inainte de orice tratament se face un schimb partial de apa.

Daca nu vei gasi instructiunile am sa le caut eu.

Si totusi, ca sa nu ma arunc la presupuneri bazate strict pe o descriere, te-as ruga sa postezi macar o poza cu pestisorul afectat.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

8

Re: tratament caras

Pana am primit raspuns,am inceput bai de 4-5 ore in General Tonic si vad ca e mult mai bine.Crezi ca e bine sa continui cu baile,ca sa nu-i schimb trat,eventual sa-l hranesc cu Bakto Tabs?
E si putin mai vioi,se plimba prin acvariu,dar de obicei sta intr-un colt si mi-e imposibil sa-l fotografiez.O sa incerc sa fac o poza cand il scot din acvariu.

9

Re: tratament caras

O sa  caut eu instructiunile,tu faci si asa destul.Multumim.

10

Re: tratament caras

Nu cred ca e cazul sa-l hranesti cu Bakto Tabs.
Momentan daca toate semnele sunt externe, nu cred ca ar trebui bombardat din interior. smile

Poti sa continui baile, rau nu ii vor face in niciun caz doar ca, ideal era sa-l fi lasat 5 zile in acest medicament.

In functie de evolutia starii lui de sanatate se va putea decide daca trebuie medicat in continuare, sau sa ramana doar cu atat.

Acum, ar trebui ca in acvariul mare sa faci o curatenie mai temeinica si un schimb mai mare de apa, sau mai multe si dese, ca sa reusesti sa mentii o apa de buna calitate.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: tratament caras

Pestisorul meu este muuult mai bine,s-a vindecat vazand cu ochii.Zona nu mai este rosiatica,este doar usor decolorata.O sa ii mai fac si astazi baie,eventual si maine.
    In acvariul mare o sa fac schimb mai mare de apa azi,curatarea filtrului,etc
  Mi-a fost mila sa-l las in acvariul cel mic tot timpul,desi el nu era prea activ,statea aproape nemiscat.Acum inoata prin acvariu,nu mai are aripioarele "blegute",intr-un cuvant,e mai bine.
    Multumesc inca o data pt sfaturile prompte.
   Am recomandat acest site tuturor amicilor care au acvarii,mai ales ca nici unul nu stia sa le ingrijeasca corect.
Acum imi multumesc,caci au invatat multe,ca si mine.
   Multumesc inca o data Luciei si tuturor care isi rup din timp sa ne ofere ajutor.
NUmai cine nu a trecut prin asta nu stie ce inseamna sa ai un prieten necuvantator bolnav si sa nu stii ce sa-i faci,sa astepti cu sufletul la gura un sfat...
    MULTUMESC TUTUROR!

12

Re: tratament caras

Ma bucur nespus! smile

Multa sanatate si bucurii sa aveti!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.