Subiect: guppy

De vreo luna au inceput sa-mi moara din guppy! Ca simptome, li se despica coada si isi pierd din ea! Nu-mi pot da seama daca au pe coada anumite pete albe ori gri.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Am citit pe site la voi ca ar fi vorba de o anumita ciuperca si s-ar folosi urmatorul tratament:
1) Cresterea temperaturii.
2) Mercurochrome.
3) Metaphen in acvariu ori aplicat direct.
Pana aici totul ar fi ok, daca despre asta e vorba, dar de unde imi procur chestiile astea si care ar fi dozajul?
Precizez faptul ca in acvariu mai am xifo, molly, 2 hoplo, un guram dar acestia nu par deocamdata afectati!
Multumesc!

2 Editat de Ancistrus (2011-03-31 23:24)

Re: guppy

Salut, eu zic ca la inceput ai putea sa dai unele detalii in legatura cu hardware-ul (acvariu+echpament) tau, si ceva despre igiena gen: cat de des schimbi apa, cata apa schimbi, cum cureti materialele filtrante si cam ce mai crezi ca ar putea ajuta situatiei tale.
PS: De tratamentele de care spui, eu cel putin nu am auzit pana acum (par stravechi... leacuri babesti), dar prima data trebuie cautata cauza, ca sa poti trata efectul.

Re: guppy

Salut, eu zic ca la inceput ai putea sa dai unele detalii in legatura cu hardware-ul (acvariu+echpament) tau, si ceva despre igiena gen: cat de des schimbi apa, cata apa schimbi, cum cureti materialele filtrante si cam ce mai crezi ca ar putea ajuta situatiei tale.
PS: De tratamentele de care spui, eu cel putin nu am auzit pana acum (par stravechi... leacuri babesti), dar prima data trebuie cautata cauza, ca sa poti trata efectul.


acvariu 120 l, filtru intern resun, apa schimbata saptamanal (20 l).
Mentionez ca am facut doua teste de apa si mi-au iesit valori cam mari N03 (70-80MG/L), PO4 (1mg/l), asta acum cca o saptamana, iar in urma cu aproximativ 2 luni am tratat pestii cu sera costapur si ulterior albastru de metil, ambele folosite in doze corecte!
Astept un raspuns! Multumesc!

Re: guppy

dragospol A scris:

acvariu 120 l, filtru intern resun, apa schimbata saptamanal (20 l).

Conform raspunsului tau inteleg ca nu ai chef sa discuti si sa rezolvi problema aparuta la pesti, deci iti urez o seara placuta si succes in vindecarea lor.

5

Re: guppy

dragospol A scris:

Salut, eu zic ca la inceput ai putea sa dai unele detalii in legatura cu hardware-ul (acvariu+echpament) tau, si ceva despre igiena gen: cat de des schimbi apa, cata apa schimbi, cum cureti materialele filtrante si cam ce mai crezi ca ar putea ajuta situatiei tale.
PS: De tratamentele de care spui, eu cel putin nu am auzit pana acum (par stravechi... leacuri babesti), dar prima data trebuie cautata cauza, ca sa poti trata efectul.


acvariu 120 l, filtru intern resun, apa schimbata saptamanal (20 l).
Mentionez ca am facut doua teste de apa si mi-au iesit valori cam mari N03 (70-80MG/L), PO4 (1mg/l), asta acum cca o saptamana, iar in urma cu aproximativ 2 luni am tratat pestii cu sera costapur si ulterior albastru de metil, ambele folosite in doze corecte!
Astept un raspuns! Multumesc!

La prima vedere, se pare ca problema aparuta este din cauza parametrilor apei. NO 3 = nitratii care i-ai mentionat tu sunt uriasi.
PO4 inseamna fosfati - care in apa dulce ar trebui sa fie de maximum 0,5 mg/l.

Asa ca schimburile de apa, mici si dese... cheia marilor succese.

Probabil ca daca vei face initial un schimb de apa mai mare (cca 40l), iar apoi vei mentine calitatea apei prin schimburi de apa mici si dese, 20 l la 2-3 zile, se va imbunatati simtitor starea lor de sanatate.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: guppy

Eu cred ca ti-am dat detalii suficiente si nu-ti inteleg atitudinea! Ti-am scris mai mult decat m-ai citat tu! In fine, eu iti multumesc oricum!

Re: guppy

Iti multumesc Lucia pt sfaturi! Mesajul anterior era pt Ancistrus caruia nu i-am inteles atitudinea! Mersi mult inca o data!

8 Editat de Ancistrus (2011-04-01 03:44)

Re: guppy

dragospol A scris:

Eu cred ca ti-am dat detalii suficiente si nu-ti inteleg atitudinea! Ti-am scris mai mult decat m-ai citat tu! In fine, eu iti multumesc oricum!

Am inteles, ti-am raspuns pe PM referitor la "ciuperca", dar se pare ca din "detaliile suficiente" care le-ai dat, nu se intelege cata mancare le dai la pesti si in primul rand cati pesti ai in acvariu. Eu iti urez succes in continuare wink

Re: guppy

Ma simt nevoit sa recunosc ca am gasit in sfarsit pe cineva, Ancistrus, expert in acvaristica! Iti multumesc mult pt sfaturi! Esti tare!

10

Re: guppy

dragospol A scris:

Ma simt nevoit sa recunosc ca am gasit in sfarsit pe cineva, Ancistrus, expert in acvaristica! Iti multumesc mult pt sfaturi! Esti tare!

In continuare ma uimesti cu comportamentul tau pueril, ce anume te-a deranjat asa de tare la mine incat continui sa ma ataci? Faptul ca ti-am spus ce sa faci impotriva ciupercii Saprolegnia? Faptul ca ti-am spus sa dai mai multe detalii despre acvariu ca sa se poata afla de unde a aparut ciuperca? Eu zic sa lasi bautura sau drogurile deoparte, si sa fii mai atent la ce se vorbeste si la ce vorbesti wink

11

Re: guppy

Iti promit Ancistrus ca ma las de bautura si de droguri! Dar pentru asta vreau sa-mi promiti si tu ca ma vei ajuta in continuare cu sfaturi in acest domeniu vast al acvaristicii pe care tu il stapanesti foarte bine!

12 Editat de ddmickey (2011-04-01 05:07)

Re: guppy

cred ca n-ar trebui sa va mai intepati,are dreptate colegu' ancistrus,oricum daca schimbi 20 l din 120 si ai vreun resun normal nu canistra,sunt normale valorile pe care le-ai indicat la o populatie enorma de pesti,asa ca mai bine zi ce filtru e si cum il cureti,apoi apucate si fa un schimb de apa de 40-50%,si incearca sa schimbi macar 25% din volumul de apa saptamanal.daca te apuci sa trantesti cu chimicale in acvariu,nu e prea bine si asta ti-o spun din experienta.ce fel de mancare le dai si ce cantitate,cati pesti ai in acvariu,care e temperatura apei sunt lucruri importante de stiut,daca vrei ajutor.seara buna.

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

13

Re: guppy

dragospol A scris:

Iti promit Ancistrus ca ma las de bautura si de droguri!

Raspunsul tau a venit pe 1 Aprilie, deci il voi lua ca atare lol

PS: Deci... cati pesti ai mai omule in acvariul cu nitratii mari? (incearca sa eviti faptul ca suntem pe 1 Aprilie si raspunde serios smile), si nu mai fii suparat ca-ti creste tensiunea (de la 220 la 380). Bafta :sok

14

Re: guppy

1. Pai m-ai suparat atat de tare incat imi crescuse oricum la 380!
2. "Nu mai fii suparat" sau "Nu mai fi suparat"? Corect este "Nu mai fi suparat". Este forma de imperativ prezent a verbului a fi in varianta cu negatie!
3. Am 6 molly, 3 xifo, 5 guppy, 1 zebra, 1 guram si 2 hoplo in 120 l!
Problema e ca azi unul din guppy avea codita zbarcita aproape de tot!
Am aplicat 2 tablete de sera baktopur! astept rezultatele!

15

Re: guppy

dragospol A scris:

"Nu mai fii suparat" sau "Nu mai fi suparat"? Corect este "Nu mai fi suparat". Este forma de imperativ prezent a verbului a fi in varianta cu negatie!

Corect, am gresit, departe de mine gandul de a fi perfect, ba chiar ma feresc de perfectiune smile
   La tine este ceva in neregula cu nitratii aia mari, ori nu faci schimburile de apa saptamanal ori nu schimbi 20 litri... ca pesti nu ai multi in 120 litri de apa. Deci mai departe ti-a spus @lucia ce trebuie facut.
   Mycopur era mai recomandat pentru ciuperci (asta daca intr-adevar este ciuperca ce ai tu la pesti), dar vad ca te-ai indreptat spre "destramarea bacteriana a aripioarelor". Sunt putine sanse sa scapi de fungus cu Bactopur, dar asta nu inseamna ca nu-ti urez succes in incercarea ta :sok