Subiect: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

va salut! am in acvariu mai multe fire de Heteranthera zosterifolia. pana de curand le-a mers foarte bine, dar de ceva timp am observat la cateva plante o inegrire a tulpinei si apoi se topeste. planta este in continuare verde, frunzele nu par sa aiba nici o problema, insa nu inteleg de ce patesc asa. fertilizant le-am pus feropol si de 1 saptamana folosesc PPS PRO (aceasta problema o am de mai multe sapt, deci nu cred ca este de la noul fertilizant). am sa va pun si niste poze, poate ma puteti ajuta. va multumesc!

2 Editat de lorin666 (2011-04-19 00:12)

Re: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

?

Re: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

acvariul are 120L si am 2 neoane sylvania daylight 18W si pesti-14 neoni, 5 sanitari cory, 1 sae, 2 xipho, 2 khuli, melci si creveti

4

Re: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

Parerea mea este ca exista o combinatie de cauze:
   - Lumina insuficienta si/sau calitatea slaba a luminii (se vede distanta mare pe verticala intre frunze)
   - probleme cu parametrii apei.
   - acumulare de substante in putrefactie, in substrat, posibil chiar hidrogen sulfurat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:32)

Re: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

:fmad

Re: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

ok, am inteles. referitor la lumina-ce imi recomandati?

7 Editat de lorin666 (2011-04-19 00:13)

Re: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

?

Re: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

lorin666 A scris:

In ordinea pretului:
Tuburi  Giesemann>>>Dupla>>>Aquamedic>>>Osram 965>>>Osram 865

si acestea tot de 18w?

9

Re: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

lorin666 A scris:

In ordinea pretului:
Tuburi  Giesemann>>>Dupla>>>Aquamedic>>>Osram 965>>>Osram 865, cu specificatia ca mai sunt si alte tuburi dedicate acvaristici acum depinde si ce plante doresti sa ai in acvariu unele fiind mai pretentioase decat altele.

   
   Cred ca ai ceva cu urmatoarele firme! lol : Dennerle, JBL, Hagen, Sera, Philips, Sylvania, Arcadia, altfel nu stiu de ce le-ai omis.
   Dupla stiam ca fabrica sisteme (lampi) pentru iluminat, nu tuburi, poate gresesc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

Nu gresesti. smile

11 Editat de lorin666 (2011-04-19 00:13)

Re: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

?

Re: inegrire si apoi "topire" a tulpinei

Mai nu mai induceti lumea in eroare smile)! M-ati speriat ca dupa ce am dat banii pe dennerle si jbl, acum sa aflu ca sunt oameni care nici nu enumera firmele astea doua. :stupid