21

Re: Medii filtrare

Deci diminuati debitul in interiorul bazinului oricum!

22 Editat de mirceajifcu (2011-04-05 02:08)

Re: Medii filtrare

@mircea eu recomand asa:
filtrare biologica :
eheim substrate pro
sera siporax
easy life symbiont
seachem matrix
ada bio rio
iar pt filtrare mecanica bureti, diferite porozitati

Am inteles din disputa colegilor mai batrani si din sfaturile tale  si ale lui ancistrus de la celalalt topic ca o solutie buna ar fi sa umplu filtrul cu siporax (tot plin cu acelasi material sau pot sa pun eheim in un sertar, siporax in altu?).
Intrebarea mea e: ar fi mai bine sa pun un prefiltru cu burete (ca la daciile vechi pe furtunul ce aducea benzina din rezervor) , sa var un burete de porozitate mai mare in furtunul care aduce apa sau sa pun in primul sertar numai jumate de siporax si jumatatea cealalta , deasupra, sa fie un burete albastru care deja il am!?

23 Editat de mirceajifcu (2011-04-05 02:03)

Re: Medii filtrare

Vreau sa am acvariu tip jungle, plantat, cu plante verzi si oarecum sanatoase (nu pretentioase), dar si pesti in el gen ancistrusi, sanitari si mai multe feluri de rechini si fara boli / alge. Cam la asta aspir. Si pana acum am esuat lamentabil in doua incercari.

Intrebare: merge combinat acvariu plantat si bine populat? Sau am de ales plante frumoase sau pesti multi / frumosi?

Sistem de CO2 inca nu am, dar am sa cumpar (am mai precizat in alt post) ca aici am posibilitatea sa iau butelie de CO2 pe pfand (nu stiu in Romania cum e) si apoi vine firma si mi-o schimba cand am nevoie (10kg - 20 de euro gazul).

24

Re: Medii filtrare

Merge ceea ce vrei tu. Dar fiind la inceput cu proiectul acesta, poti pune o multitudine de plante nepretentioase si faine. Acum, nu cred ca o sa fie chiar ok sa ai pestii ca in conserva, unul langa altul! Pastrezi curatenia si schimbi apa saptamanal 20-25% si ai mari sanse de reusita.
Pesti multi+plante multe+co2 reprezinta o combinatie cu o marja de siguranta destul de ingusta.
Pt inceput as merge cu o lumina buna si fara co2. Nu iti este suficienta o butelie si un difuzor. Mai ai nevoie de controler de Ph, etc....! Costa!

25 Editat de mirceajifcu (2011-04-05 02:18)

Re: Medii filtrare

Apropo de piatra aia de oxigenat, e necesara? Ca daca e, eu nu o am neutral. Am citit pe undeva ca valurile facute de filtrul extern sunt de ajuns pentru oxigenare, si ca piatra aia de fapt nu oxigeneaza prin bulele produse, ci prin valurile produse la suprafata deci ... pana la urma, e sau nu necesara?

Re: Medii filtrare

Hmm, deci totusi trebuie sa schimb apa chiar daca am o filtrare buna biologica si mecanica. Eu, de la incercarea nr2 , nu am mai schimbat apa, ca am facut totul corect din prima si am crezut ca ala ar cam fi secretul! Am lasat acvariul sa ruleze fara pesti, am no2 la 0, no3 sub 0.25mg, am cumparat 5 ancistrusi, 4 sanitari, 4 botia, melci, un rac care sa curete fundul acvariului de resturi.

Re: Medii filtrare

ciprian01 A scris:

Merge ceea ce vrei tu. Dar fiind la inceput cu proiectul acesta, poti pune o multitudine de plante nepretentioase si faine.

Pai aia vreau, plante faine, nu sa ma laud cu io stiu ce plante la colegii de pe forum ca "uite ce am io in acvariu". Interesul e sa nu imi arate a balta imputita, ci a acvariu la care sa fie o placere sa ma uit. Nu cum e acum, ma  tot uit pe fund si prin apa daca mai a murit vre-un peste, ce specii de alge au mai aparut (am GSA si BBA si plantele toate gaurite si cu frunze negre).

28

Re: Medii filtrare

Apa trebuie schimbata partial. Intotdeauna.

Apa se oxigeneaza in contact cu aerul, de la suprafata in profunzime. Aici revienim la discutia de mai sus, cu bobi parca. Pesti multi, consum mare de o2, filtrare puternica cu valurire...pierdut co2 indrodus artificial...!

Cauta prin forum la colegii care au acvarii plantate. Intreaba-i pe ei pt ca sunt mai ,,la curent,,! smile

Re: Medii filtrare

In mod normal nu ajunge pentru plantele nepretentioase substratul si ce mai adaug feropol si f24 si co2 produs de pesti?

30

Re: Medii filtrare

Depinde cat de nepretentioase. Cresc si asa.
Dar intreaba-i pe colegii care asta fac!

31

Re: Medii filtrare

Nu ai nevoie de piatra de aerare,intradevar.Pozitionezi returul filtrului spre suprafata apei astfel sa o valureasca usor.Se pot dezvolta plantele si fara aditie de CO2,e drept nu toate,cele mai putin mofturoase,dar chiar si asa poti avea plante frumoase.Adreseazate in general plantelor mai voluminoase mai mari,cele firave,mici au nevoie de mai mult.Atentie la fertilizarea in masa apei,fara aportul de CO2 combinat cu lumina ,el nu va fi consumat in intregime,astfel o parte din elemente se vor acumula in acvariu,bucurie pentru alge si mai mult ,surplusul va inhiba dezvoltarea plantelor superioare.Deci poti sa mergi cu un dozaj mai mic decat a prescris producatorul,mai ales ca,probabil plantele tale au fost crescute cu CO2,si acum fara "papa bun" vor avea o perioada de stagnare sau chiar de regres,pana la formarea sistemului radicular.Umple bazinul cu plante,va functiona mai bine .Unele nu vor rezista,altele vor da rezultate multumitoare.CO2ul dat de pestii din apa...e subiectiv...ar trebui sa ai ceva pesti! iar atunci apar alte probleme...
Cu GSA nu`s probleme,dar BBA e destul de nasol,de obicei apare de la variatiile mari de CO2 si curenti prea mari in acvariu.Curenti pe care ar trebui sa-i ai intr-un plantat ar trebui sa iti miste usor,foarte usor plantele,poate e spus prea mult usor smile Intradevar daca misti mult luciul apei ai pierderi de co2 pe masura.De aceea cei ce avem ca tinta plantele ,in acvarii tinem pesti mici ,putini.De exemplu eu nu misc suprafata apei,sau nu o valuresc deloc,desi merg cu 2 canistre,asta pt ca mi-e mila de fiecare strop de CO2.Cand vrei sa le faci pe amandoua apare o solutie de compromis,deci trebuie si aerat,pestii produc si eu co2 si consuma O2 dar si plantele,ziua consuma CO2 si produc O2,iar noaptea invers consuma si ele O2 si produc oarece CO2.
Succes,si sper sa nu te dai batut usor,de la primul esec!
Ciprian ,se poate intrepta returul de asa maniera incat sa nu produca curenti la suprafata chiar si fara sa obturezi.Referitor la filtrarea mecanica, daca ai sa fi atent la hardware folosit de participantii la concursuri de aquascape ai sa vezi ca multi au 2 canistre montate "in line" unul cu material bio celalalt cu filtrare mecanica,neinteresandu-i curentii.Tu in general te adresezi faunei si evident ai alte cerinte,firesc dealtfel  :noroc

Re: Medii filtrare

Mersi Narcis! Dar pentru covor si muschi imi trebuie fertilizare sanatoasa? Ca as cam vrea sa am si covor, dar am impresia ca cu 4 sanitari cat palma si ancistrusii in crestere, cu 4 botia si 5 labeo, 2 somni si rac care toti scurma prin pietris nu prea pot sa am pretentia la covor sau!?

33

Re: Medii filtrare

@mirceajifcu:

Pt covor iti trebuie sa ai toate conditiile spuse de Narcis: Lumina, co2, fertilzant, aparatura...! ca sa iasa ceva ok!
Pesti putini si care sa nu strice. Nu poti aspira substratul decat f greu! aa ca nu iti trebuie mizerie in acavriu.

Ai primit toate informatiile, mai mult decat ok de la Narcis! Poti sa iti faci o idee daca te inhami sau nu la asta!
Trecand peste disputa (doar e forum, nu?) cu Ancistrus, informatiile pe care le-ai primit de la el, dupa mine sunt f ok! Nu se poate contesta faptul ca stie cu ce sa manaca acvaristica. Ca are gura mare...e bonus! smile

Bafta!

Re: Medii filtrare

smile) Disputa m-a distrat doar, imi plac chestiile de genul, mai ales cu argumente si fara injuraturi. Informatiile le-am notat si cred ca am sa sar peste covor, ma limitez atunci doar la niiste muschi cusuti pe crengi.

Re: Medii filtrare

narcis.b A scris:

Succes,si sper sa nu te dai batut usor,de la primul esec!


De aia am apelat iarasi al forum pentru a reincepe ok de data asta. O sa mai scot din speciile de pesti, ca sunt cam multe.
In alta ordine de idei, ceva specii (desi nu e la rubrica potrivita) de plante pentru fundal(frunze late, ce nu cresc foarte mult in inaltime) si in fata (plantele alea tip boschet, cu frunze lungi si inguste) putin pretentioase. Ca nu as vrea iarasi sa ma trezesc cu plante care imi iasa din acvariu sau sunt pline de gauri si maro ca nu le ofer destul ... io stiu ce.

Re: Medii filtrare

Am comandat inca un filtru jbl e1500 si sera siporax pentru el. Sa il umplu si ca prim strat sa pun burete pentru filtrare mecanica? Sau exista prefiltre speciale pentru a proteja umplerea filtrului cu mizerii!? Al doilea filtru sa il umplu si pe el cu sera sau sa il las cu mediile de baza pentru filtrare mai mult mecanica?

37 Editat de Laurentiu A (2011-07-21 22:31)

Re: Medii filtrare

mirceajifcu A scris:

Am comandat inca un filtru jbl e1500 si sera siporax pentru el. Sa il umplu si ca prim strat sa pun burete pentru filtrare mecanica? Sau exista prefiltre speciale pentru a proteja umplerea filtrului cu mizerii!? Al doilea filtru sa il umplu si pe el cu sera sau sa il las cu mediile de baza pentru filtrare mai mult mecanica?

Buna mirceajifcu,

Si eu folosesc la acvariul meu un filtru JBL E 1500. Pot sa iti spun ca am facut o gramada de teste cu diferite medii filtrante, de diferite porozitati, deoarece nu eram multumit de faptul ca nu retinea particulele fine din apa.

Nu are rost sa le insirui pe toate acum. Am sa iti spun setup-ul final care functioneaza la mine in acvariu, acvariu de 250 l net plantat si cu destui pesti in el, de un an de zile.

In cosul de jos am lasat inelele ceramice originale si am acoperit cu un strat de burete original, cel cu gauri mari in el. Am facut acest lucru deoarece am observat ca acolo se aduna grosul de mizerie si daca pui alt burete mai fin iti scade drastic debitul.

In urmatorul cos am cumparat burete de rezerva de aquael fan 3 si l-am taiat bucati, dimensiunea unei cutii de chibrit, de forma neregulata. Nu indesa acele bucati ci aseazale pur si simplu in asa fel incat sa ocupi fiecare spatiu gol din cos.

In al treilea cos am pus un burete cu o porozitate mai mica, precum cel din ultimul cos de sus, cel mic. Gasesti in comert.

Iar in cosul de sus, cosul mai mic, unde aveai original un burete fin am pus Siporax. Intra aproape un litru. Salvezi spatiu daca spagi inelele ceramice. Eu le-am lasat intregi.

Am eliminat de tot cei doi bureti de prefiltru care ii ai in dreapta si stanga cosului mic. Nu fac mare lucru si se colmateaza foarte repede.

Curat filtrul o data la trei luni si nici atunci nu pot sa spun ca e incarcat la maxim sau ca si-a pierdut prea mult din debit.

Cat tine partea de Siporax: Din cate stiu eu ca sa dea randamentul maxim trebuie sa ajunga apa cat mai curata in compartimentul cu Siporax. Eu am atasat la acvariu un Fluval 250 umplut numai cu Siporax dar am pus pe capatul de admisie un burete ca sa ia grosul mizeriei si inainte de cosuletele cu Siporax am pus perlon. Acum, ca sa nu arate rau buretele in acvariu poti sa iei filtre de la Hailea, sunt cartuse patrate din plastic care au burete inauntru. Tot ce trebuie sa faci este sa maresti gaura din partea de sus a cartusului si sa infigi admisia de la filtru acolo. Functioneaza excelent si este si estetic.

Spuneai ceva si de covor + botia in acvariu... La cum rod si dezgroapa plantele botia nu stiu cum o sa te descurci. Eu a trebuit sa renunt la familia mea de botia si numai dupa aceia am reusit sa plantez acvariul.

Am sa postez pe week end un filmulet cu acvariul meu si am sa pun si cateva poze cu partea de filtrare ca sa vezi exact cum am facut.

Aerarea e fac prin brasaj si am si instalatie de CO2. Este corect ca poti sa reglezi evacuarea de la filtru in asa fel incat sa nu ai un brasaj prea puternic.
Ideea este ca tine totul de consumul de CO2. Daca ai brasaj puternic trebuie sa dai mai tare CO2-ul . Oricum te bazezi pe ce iti arata testul de CO2 in acvariu si dupa ala te iei cand reglezi cate bule de CO2 pe secunda bagi in acvariu. Asta daca nu vrei sa investesti intr-un controler de CO2.

Succes si pesti sanatosi

Re: Medii filtrare

Si inca ceva. Eu unul ca sa nu am probleme cu ciupituri ale garniturilor de la filtru, dupa curatare cand il montez, iau pe deget putin ulei de masline si ung garniturile.

poate sunt si alte metode dar eu o folosesc pe asta si vad ca da rezultate.

nu am avut pana acum nici o problema cu garniturile la nici un filtru extern pe care l-am avut.

Re: Medii filtrare

Mersi Laurentiu de pontul cu uleiul, am sa incerc si eu sa previn eventualele distrugeri! Am pus in functiune ambele filtre in acvariu, unul plin cu sera siporax si unul plin cu bureti. Legat de pierderile de CO2, nu imi fac probleme, ca reicarc butelia de 2kg cu cativa euro. Am test permanent de CO2 de la Dennerle, si deocamdata isi face treaba si masor si ph-ul.