1 Editat de bogdan_stoi (2011-04-04 00:37)

Subiect: Hop si eu

Buna dimineatza/ziua/seara tuturor! (in functie de momentul zilei in care cititi mesajul meu). Numele meu este Bogdan, sunt din Constanta, am 25 de ani si acesta este acvariul meu:
Dimensiuni - 60/30/45h
                  - aprox. 60L
Echipamente - filtru intern Aquael Fan2
                     - incalzitor Hailea de 100w
                     - neon 1x15w Osram Fluora
           Ideea de baza de a-mi face acvariul a venit cu mult timp in urma, dar nu am facut nimic in aceasta privinta din varii motive, dar de aproximativ 3 saptamani am inceput sa pasesc si eu sfios in lumea acvaristicii, odata cu intrarea pe mana-mi a unor bucati de sticla de 4mm. Am inceput sa caut diferite calculatoare pentru dimensiunile acvariilor si am ales marimea maxima a bazinului pentru grosimea sticlei, si asa am ajuns la un volum total de 72l. Urma, evident, alegerea echipamentelor, foarte grea de altfel, din cauza multitudinilor de optiuni si de pareri despre acestea. Pretul, bine-nteles a jucat un rol foarte important in finalizarea deciziilor mele. Dupa parerea mea, magazinul din Iasi (nu fac reclama) de unde am facut comanda online a avut cam cele mai mici preturi si am ales sa cumpar de la ei filtrul intern, incalzitorul, termometrul si decorul de fundal. Chiar daca au incurcat ei putin comanda, adica au trimis un alt decor decat cel ales de mine, sunt ok d.p.d.v. al promptitudinii. Pietrele sunt adunate de pe marginea drumului, tin sa multumesc domnului de la care le-am "imprumutat pe termen nelimitat" de la poarta, iar nisipul si fertilizantul sunt luate de pe la magazinele de profil din Cta si a iesit ce vedeti in imagini. Momentan, coltisorul meu de natura, gazduieste 15 pui de Mouli de la un prieten 2 Scalari si 3 Cory. Astept cu interes cresterea plantelor pentru a masca filtrul si incalzitorul de apa, dar in principiu aranjamentul va ramane neschimbat pe viitor. Imi mai doresc plante pitice, ca un gazon, dar am tot cautat pe aici si HC Cuba nu se gaseste. Daca este cineva, dintre cei ce citesc mesajul acesta, care mi-ar putea spune unde in Cta as putea gasi, sau un alt tip de planta care sa se comporta la fel ca Hc, i-asi ramane profund indatorat.
              Astept cu interes criticile si parerile voastre, fara mila!
   
      Va multumesc anticipat si sper ca am facut o impresie buna, asa de inceput.


P.S.: As avea nevoie de o idee din partea voastra despre cum as putea inlatura efectul de "tornada" din acvariul meu, creat de filtru. Am incercat diferite pozitii ale jetului de apa, dar fara rezultat.

2 Editat de Ancistrus (2011-04-03 19:02)

Re: Hop si eu

Hop si tu lol! Salut Bogdan si bine ai venit! Vreau sa spun ca ai dus geamul de 4mm la extrem, adica exista pe piata acvarii de 60 litri construite de firme consacrate, din geam cu grosimea de 4mm, dar ala este un geam/cristal special (nu float d-asta ordinar de geamgerie wink), taiat retusat si lipit profi de fabrica. As spune sa cumperi plante multe acum la inceput, macar pana se cicleaza acvariul, si sa aranjezi pietrele alea mai la intamplare... tu ai facut acolo un aranjament gen parc de distractii, dar oricum fiind gustul tau nu ma bag, o sa schimbi tu singur decorul odata cu aprofundarea acvaristicii. Deocamdata lasa deoparte plantele tip gazon (cel putin HC Cuba), sunt foarte frumoase, dar necesita unele conditii mai speciale, o iluminare mai buna, o fertilizare adecvata... daca intr-adevar vrei "gazon" in acvariu, poti incerca cu Marsilea hirsuta (planta din poza de mai sus). Succes!

Re: Hop si eu

multumesc foarte mult pt deranjult de a-mi citi post'ul. In apararea mea: geamult este cristal, este de la o vitrina foarte veche, iar pietrele acelea sunt aranjate asa pt ca incerc sa creez 2 pesteri cu "peretii" formati din plante, iar acelea 2 sunt intrarile. multumesc inca odata pt ideea cu Marsilea hirsuta, doar ca in constanta din cate am vazut si am umblat, piata plantelor de acvariu este destul de jos, dar sa speram ca pe aceasta o voi gasi.

Re: Hop si eu

bogdan_stoi A scris:

In apararea mea: geamult este cristal, este de la o vitrina foarte veche

In cazul asta e si mai nasol, un geam este afectat in timp de mediul cu care intra in contact (solutii de sters praf, carpele de sters praf, intemperii etc), si i se slabeste rezistenta. Sa speram ca nu este cazul la tine wink.

PS: Geamul/cristal de care spuneam eu, este si rezistent la presiune, nu numai cu claritate cristal (este ceva cu concentratia de sodiu din compozitia sticlei... nu lucrez in domeniu si nu stiu ce anume ii da aceste proprietati)

Re: Hop si eu

nici eu nu ma pricep... Eu l'am luat pt ca nu am dat nimic pe el, si am incercat sa obtin maximum. Geamgiul mi'a zis ca este geam cristal si ca asta este foarte bun pt acvarii, facuse si el in tinerete. Oricum a tinut 1 saptamana umplut la maxim, adica 72l, acum de cand cu pietrisul si decorul, am masurat aproximativ 65 cand l'am umplut.

Re: Hop si eu

Salutare tuturor! Am revenit cu niste poze noi pentru a se observa evolutia, (sper eu), a pestilor si a plantelor. Intre timp, au mai fost adaugate alte plante si o bomba co2. Momentan se pare ca e totul in regula, algele sunt tinute sub control de catre Molly si de Pomacea.

7

Re: Hop si eu

Salut

Efectul de "tornada",bineinteles poate fi redus prin schimbarea filtrului tau Aquael Fan 2 cu un Aqauel Fan 1. Eu folosesc un Fan 1 la un acvariu tot de 70/60 litri si este suficient.

Multa bafta

8

Re: Hop si eu

Primul lucru care mi-a venit in minte a fost "Stonehenge!" :-)

Dar e dragut! Tare dragut!
Niste plantute in coltul drept sa mascheze acel fitru, si cred ca automat va arata altfel. smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Hop si eu

Ionutdr A scris:

Salut

Efectul de "tornada",bineinteles poate fi redus prin schimbarea filtrului tau Aquael Fan 2 cu un Aqauel Fan 1. Eu folosesc un Fan 1 la un acvariu tot de 70/60 litri si este suficient.

Multa bafta

Ignora mesajul! Doar trebuie sa reduci debitul filtrului, daca nu are el robinet, adauga-i unul si ai rezolvat problema!