1

Subiect: Betta Splenders cu bubita

Buna ,

Am mare nevoie de ajutor, colega mea are un betta splenders, de un an si ceva il are ea , deci probabil ca are cam doi anisori. Un an a crescut singur intr-un acvariu de 10 litrii si de cateva luni , mai exact din noiembrie a fost mutat impreuna cu vivipari intr-un superb acvariu de 200 l unde are toate conditiile, spun asta ca sa intelegeti ca nu a fost atacat de nimeni . De aproximativ sase luni ia aparut o umflatura care a evoluat in timp si a devenit o excrescenta care atarna (deci o avea dinainte sa se mute in acvariul mare) si acum a inceput sa se rupa bucatele din ea si il  deranjeaza pentru ca sta lipit de filtru , de pietre de orice poate sa se lipeasca cu bubita . De mancat mananca dar sta mult mai retras, i s-a aplicat si un tratament de scurta durata de trei zile la rand cu verde de malachit fara nici un rezultat. Vrem sa il salvam pentru ca il iubim foarte mult .
Va rog mult de tot am mare nevoie de niste sfaturi de la voi  ! Este primul peste al colegei mele ,cu el s-a apucat de acvaristica, il cheama Misu :s) .

Multumesc mult !

2

Re: Betta Splenders cu bubita

Am uitat sa spun ca excrescenta este pe corp, pe lateral stanga.Din pacate nu pot atasa o poza cu el.

Multumesc !

3

Re: Betta Splenders cu bubita

La cat timp schimbati apa?
Cu ce il hraniti?
Ati introdus recent alti pesti in acvariu?
Ce temperatura are apa?
Ce sistem de filtrare este?

Ce culoare are acea excrescenta?

Si... O poza, chiar in plan apropiat, pentru un detaliu cu bubita ar fi excelent.
Altfel... e foarte greu de presupus ce are, si care este cauza.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: Betta Splenders cu bubita

Buna Lucia,

Sa o luam pe rand :
Apa se schimba saptamanal in proportie de 10%-15%, apa statuta si dezinfectata cu metilfish sau verde de malachit (mai rar cu verde ).
Ca si hrana prefera larvele rosii dar mai primeste si fulgisori, meniu complet de la tetra special pentru Betta, i se mai diversifica hrana, daca este in acvariul comun probabil ca mai prinde si de la ceilalti granule de la Sera ... dar in general el are regim special si i se da hrana in celalalt capat al acvariului ceea ce spuneam mai inainte.
Da recent au mai venit pestisori dar pasnici, convietuieste cu velifere, gurami, colisa... , nu prea se apropie nimeni de el, am spus ca acea excrescenta a fost initial ca o galma care s-a marit in timp.
Apa are 27 grade.
Filtru intern nu stiu ce marca ......oricum este de capacitate mare.
Excrescenta a fost initial sub piele, acum de cand s-a marit au cazut solzii si a devenit albicioasa , arata ca un buretel.
Poza, va incerca colega mea, mamica lui Misu, sa o ataseze diseara la acest topic, dar stii cum este regulamentul mai intai va trebui sa se prezinte ..... daca nu va reusi o sa incerc eu maine sa vad cum o pot atasa.....nu putem din cauza ca folosim reteaua firmei si nu ne lasa administratorii.

Multumim mult pentru ajutor ! si vom reveni in cel mai scut timp cu poza.

5

Re: Betta Splenders cu bubita

Buna  smile

Iarta-ma ca-ti spun, dar nicio specie de anabantid nu trebuie sa conviețuiască in acelas acvariu. Velifere si anbantidi, idem! Au nevoie de parametrii diferiți, dieta diferita și se pot "înfrupta" cu puii de velifera riscand si viata.
Din păcate, bettanul e batran si din ceea ce descri, cred ca e vorba de tumoare.
Izolează-l. Temperatura ideala e 25° C pentru anabantide si 23-24 pentru velifere.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

6

Re: Betta Splenders cu bubita

Multumesc mult pentru sfaturi, nu am cum sa ma supar pe tine Axa_io, am spus ca nu este pestele meu....... Misu este izolat de doua zile dar nu se simte bine deloc..... zace si nu mai mananca.....este probabil si mai batran....am vrut doar sa o ajut pe colega mea.

Va multumesc mult !

7

Re: Betta Splenders cu bubita

Imi pare tare rau pentru el dar vezi tu? Cand eu speram, speram pentru o bettina de-a mea, nimeni nu mi-a spus direct: n-are sanse. N-as fi chinuit-o cu antibiotic si as fi lasat-o sa-si termine cursul vietii ei linistita si nu bombardata cu antibiotic  sad . Din pacate, adevarul doare, dar...parerea mea ti-am spus-o: tumoare si e batran  sad .

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

8

Re: Betta Splenders cu bubita

Din punctul meu de vedere, daca a fost tinut la 27 de grade tot timpul, asa ar trebui sa ramana.
Faptul ca a fost mutat, a fost, si este un factor de stres pentru el.
Schimbarea parametrilor apei, si al mediului inconjurator, prin mutarea dintr-un bazin in altul, este un alt factor de stres.

Prin asta vreau sa spun ca totusi... eu nu as renunta sa incerc sa-l tratez macar...

A! si faptul ca este schimbata 10-15 % din apa saptamanal, este putin.
Ar trebui schimbat undeva la 30 % din volumul acvariului.
Iar asta este valabil cam pentru orice specie de peste. Iar dezinfectia cu metilfish sau verde de malachit nu este necesara la fiecare schimb de apa. Aceste 2 substante intra in categoria medicamentelor (presupunand ca metilfish este = cu albastru de metil), si trebuiesc folosite ca atare.

Poate de aici problema aparuta... schimb de apa insuficient, care inseamna o igienizare precara, si aditia de tratamente care nu si-ar fi avut rostul.

Eu ti le-am spus, ca macar pentru viitor sa luati in seama aceste lucruri.

Va doresc multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

9

Re: Betta Splenders cu bubita

Am postat si mi-a fost sters mesajul  :omfg ?

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

10

Re: Betta Splenders cu bubita

Esti sigura ca s-a incarcat?
Eu am patit ca in timpul scrierii unui mesaj, daca s-a depasit un anumit timp, , sa mi se dea un mesaj, in care se solicita reapasarea butonului "trimite" fiindca am fost delogata in timp ce scriam.
Cred ca este o masura de siguranta din partea administratorilor forumului.
Tot ce trebuie sa faci in acel caz, este sa-i dai din nou "trimite" si nu "back".

Altfel... eu nu-mi pot explica ce s-a intamplat si nici nu pot sa te ajut.
Singura varianta este sa-ti rescrii ideea.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: Betta Splenders cu bubita

hai sa va spun si eu cum am salvat mai multi bettani de diferite boli inclusiv rani deschise,
       
        iam pus intr-un vas cu apa 2 L si 2 lingurite de sare iodata si in fiecare zi schimbam apa complet introducand tot 2 L cu 2 lingurite de sare iodata
         
        app.lingurite rase
       

        parerea mea ca merita incercat (si cate o data mai adaugam ceai din frunze de IAL)

12

Re: Betta Splenders cu bubita

Personal as isola bettanul intr-o nursery. Temperatura apei la 27° C este mult. Si pentru velifere dar si pentru betta. Ideala pentru betta este de 25° C, pentru velifere 23-24° C.
Schimburi de apa de 30% in fiecare saptamana nu sunt recomandante. Maxim 20%  saptamanal. Schimburi de apa majore se fac daca nitratii sunt peste 30 ppm, aspirand si substratul, in procent de 15% la fiecare 12 ore, pana cand nitratii nu scad sub 30. Parametrii trebuie verificati la 8-10 ore dupa fiecare schimb de apa. Bettanul e bolnav, asta-i clar. Daca nu e isolat, ceilalti pesti il deranjeaza, il pot ciupi de rana, dar pana nu stim ce parametri are acel acvariu si o poza...putem doar presupune ca are aia sau ailalta.
Din cate stiu, "buboaie" care apar sub piele si dupa aceea incep sa cada solzii si se maresc, sunt tumori sad.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

13

Re: Betta Splenders cu bubita

Buna ,

Bettanul a fost izolat in acvariul in care a crescut , temperatura ia fost scazuta treptat de la 27 grade la 25 grade. Este destul de apatic, mananca dar foarte putin. Prietena mea nu ia mai facut nici un tratament , credem ca este mai bine sa il lasam sa-si duca batranetea linistit , am inteles ca ia creat in acvarel un mediu destul de placut , are o planta si un lemn de mopan ca sa se poata ascunde. Deocamdata este mai bine izolat , ne era frica sa nu il ciupeasca veliferele, asa cum spuneati si voi . Tumora arata la fel , adica atarna de pe corp si are un aspect de burete, nu sangereaza. I-mi pare tare rau ca nu pot sa urc si o poza pentru exemplificare.
Va multumesc mult pentru sfaturi si informatii , o sa va tin la curent cu evolutia lui Misu.
O zi frumoasa va doresc si mii de multumiri !

14

Re: Betta Splenders cu bubita

daca te ajuta ceai de IAL iti pot da eu 0,5L

15

Re: Betta Splenders cu bubita

Multumesc mult Milenium pentru ajutor dar asa cum am spus nu este pestisorul meu si eu stau foarte prost cu timpul, i-am spus colegei de mele de oferta ta daca reuseste sa-si faca timp sa se intalneasca cu tine pentru ceai o sa-ti dau PM. Mii de multumiri pentru ajutorul acordat.
Despre Misu sa stiti ca este mult mai bine izolat, mananca cate putin dar mananca in fiecare zi , am inteles ca trebuie sa ii faramiteze mancarea mai bine ca sa o poata manca dar cred ca e mult mai bine daca mananca. Bubita , din pacate s-a facut un pic mai mare ..... stapanii lui nu cred ca vor sa-l mai trateze ..........daca ar fi dupa mine eu as mai incerca.

Va multumesc mult pentru sprijin si va doresc ape limpezi si pesti snatosi !