Subiect: ph prea mare!

Sal! Sunt in stadiu de setare a acvriului si am facut niste teste! toate ok, mai putin ph-ul care este de 8,5!
Cineva mi-a recomandat sera ph minus!
Intrebarea mea este daca folosirea acestei substante imi afecteaza cultura de bacterii de la prodibio?
Multumesc!

2

Re: ph prea mare!

Nu iti afecteaza decat daca modificarea de ph e prea mare si in timp prea scurt.In principiu e ok,numai ca daca ai un acvariu mai mare va fi mai scump.

3

Re: ph prea mare!

pH 8,5 chiar si pentru apa din Bucuresti mi se pare enorm. Cu siguranta ai ceva in acvariu, care ridica acest pH sau folosesti apa din alte surse decit reteaua oraseneasca. Nu stiu cit de precise au fost testele, pentru ca eu banuiesc ca si duritatea este ridicata.
   A folosi substante pentru corectarea pH-ului (de fapt pentru reglarea oricarui parametru al apei) este o metoda extrema, care nu se aplica permanent. Asta pentru ca nu vei mai fi stapin pe procesele fizico-chimice din acvariu iar set-up-ul va deveni dependent de aceste substante. Parametrii se regleaza pe cale naturala prin realizarea unui set-up corect si specific unui scop urmarit in ceea ce priveste atingerea unui anumit nivel al parametrilor. In privinta pH-ului, elementele de decor din lemn ajuta la obtinerea unui nivel mic, prin continutul de tanin. Ar mai fi turba folosita ca mediu filtrant, dar aceasta trebuie schimbata periodic, la interval de aproximativ 30 zile. Cea mai buna metoda este aditia constanta de CO2, care va scadea pH-ul considerabil, concomitent cu scaderea duritatii apei.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: ph prea mare!

Multumesc pt sfaturi!