1 Editat de rodoselada (2013-03-11 02:11)

Subiect: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

numele meu e Dorin, Bucuresti, Chitila

acvariul meu are 120L

astept critici, pareri dar si sfaturi din parte voastra, va prezint cateva poze cu scumpul si dragul meu colt de natura

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

2 Editat de Ancistrus (2011-04-07 04:33)

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

rodoselada A scris:

numele meu e Dorin, Bucuresti, Chitila

acvariul meu are 120L, este un Eheim MP 80, incalzitor original Jager de 100W, filtru Aquael Internal Fan (1 sau 2), lumina 2X Sylvania Daylight T8 18W, perdea de aer;
     Plante: Egeria, Echinodorus, Ludwigia, Vallisneria, si chiar am incercat si cateva Blyxa Japonica sa vad cum merg ( lol );
     Pesti: Xipho, Guppy, Molly, Neoni, Scalari, Bala Shark (Balantiocheilus melanopterus), Corydoras aeneus albino;
     Decor: nuci de cocos sparte, o crenguta, o piatra si nisip de 3-4 tipuri si culori.
 

astept critici, pareri dar si sfaturi din parte voastra, va prezint cateva poze cu scumpul si dragul meu colt de natura

    Salut Dorin, am mai bagat eu cateva "elemente" la prezentarea ta, unde nu-ti convine ce am scris poti modifica chiar tu smile. Succes!

3 Editat de rodoselada (2011-04-07 06:38)

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

salut, multumesc frumos de adaugari. neoanele sunt 2x18w(1 aquarele
si 1 aqua glo)

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

4

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

Alegerea substratului in mai multe culori scade drastic valoarea acvariului, altfel promitator. De asemenea, asocierea crengilor/buturugilor cu pietre, nu este fericita. Banuiesc ca iti doresti acvariu plantat, unde plantele sa se dezvolte frumos, asa ca ar trebui sa schimbi tuburile existente care sunt pentru punerea in evidenta a culorilor din acvariu, nu pentru dezvoltarea plantelor (citeste subiectele despre iluminat) si sa te gindesti la fertilizare, despre care nu ai spus nimic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

buna seara
revin aveam in casa 2 neoane silvania day light pe care le-am pus in locul celor 2 (aquarele si aqua glo). dar as vrea sa stiu ce neoane sa folosesc pentru ca acvariul e plantat acum si am si vivipara careia ii trebuie lumina mai multa din cate am citit la descrirea plantelor.
ca si substra am un substrat fertilizant luat din animax dar nu stiu prea multe despre el ca ambalajul l-am aruncat , sunt vreo 4kg. oricum o sa-l schimb cu dennerle.

daca ma puteti ajuta cu sfaturi pentu iluminat.

mii de multumiri

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

Cumpara deocamdata 2 tuburi 865 T8 si schimba-le cu ce ai tu acolo.

7

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

O actualizare daca ai ceva poze mai recente de 1 an  :noroc
Sunt curios cum arata acum

Ofera sfaturi nu jigniri!

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

am trebuie sa le pun sau da-mi mailul tau si-ti trimet

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

am poze noi cu ultimul setup din 23.02.12

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

10

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

Frumos smile

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

11

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

Frumoasa evolutie!  :sok
...ar fi bine daca ai da si cateva detalii despre ce ai tu acolo (lumina, fertilizare, substrat, etc) sa stie lumea care este reteta succesului tau tongue

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

lumina 2*24w 965 osram
3*24w 865 osram
2*18w aquarele
fauna neoni 18
kerni 5
tanichthys albonubes 5
red cherry cativa
plante
Eriocaulon setaceum
Heteranthera zosterifolia
blyxa japonica
didiplis diandra
Limnophila aromatica
Limnophila aquatica
Ludwigia repens rubin
Mayaca fluviatilis
Myriophyllum tuberculatum
Marsilea hirsuta
Proserpinaca palustris
Rotala rotundifolia
Rotala macrandra
Rotala sp. 'Vietnam'
Syngonanthus sp. 'Manaus'
buturuga cu moss
si inca cateva care nu le mai stiu numele
substrat aqua basis
manado
fertilizanti : micro PPS-PRO,Micro, ferropol 24, ferropol, easy carbo
co2 de la bomba

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

13

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

Ohooo,pot sa-ti spun Luminatia Voastra???La cata lumina ai in acvariu,cred ca pot sa-ti spun....sper ca nu te superi!Singura mea rugaminte este sa vad si eu cum ai pus tu atatea tuburi in capac,poate pe viitor trec si eu pe T5-uri si sa-mi fac o idee.

intotdeauna "binili invinge"!!

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

cum sa nu placerea e de partea mea

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

15

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

Mama ce de neoane,bravo pentru acvariu  :apl

16

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

Pentru mine e impresionant,cred ca ai luat in calcul temperatura care o sa fie sub capac,temperatura la care o sa ajunga apa...etc.Din punctul asta de vedere,pare un mic "radiator cu halogen"....ma dau si eu cu parerea,ca sa zic asa.Oricum,din ce vad in poze,plantele se simt mai mult decat bine in conditiile oferite de tine!

intotdeauna "binili invinge"!!

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

chiar le merge bine, cu temperatura nu am probleme sta in 25,26 grade

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

18

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

mama mama ce de neoane  yikes ... eu zic ca puteai sa mai scazi din numarul neonelor punand reflectoare,astfel creseta randamentul.
Cu temperatura o sa ai probleme la vara cu siguranta si la fel o sa ai si cu algele daca nu o sa bagi co2 constant la cata lumina ai acolo.
Sunt curios ce program de iluminare ai?!

Oricum, felicitari pentru realizari. wink

19 Editat de rodoselada (2012-04-26 01:21)

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

am avut mici probleme cu algele la inceput, setupul are deja 4luni si s-a stabilizat maine sau cel tarziu iau o butelie si rezolv si aceasta problema cu stabilitatea co2-ului, cu caldura spre norocul meu stau la curte si e foarte racoare +ca o sa mearga aerul conditionatasa ca nu mie frica, progamul de iluminare este de la 10-14 urmeaza o pauza de 2ore si iar de la 16 la 22.
multumesc frumos

nu mai am unde sa pun reflectoare ca puneam am ce-mi trebuie  dar unde ?

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

20

Re: Acvarii 2*126, 2*180L si tot asa

Eu ziceam asa:
- in loc sa pui atatea tuburi de neon mai bine puneai mai putine si pentru fiecare cate un reflector JBL iar radamentul era acelasi poate mai bun  big_smile
Mie sincer mi se pare multa lumina acolo, dar acum ce stiu si eu, daca la tine functioneaza asa, foarte bine!

Bafta in continuare!  :noroc