Subiect: salutare din constanta

Salut baieti! Sunt din Constanta... am 25 de ani si in 2009 mi-am luat primul acvariu jwel. Normal avea 50 de litri imi parea imens dar in o luna mi-a ramas mic. L-am donat unui prieten si am luat unul de 130 de litri pe care l-am facut plantat. Aveam ceva plante lumina upgradata cam 5 tuburi t5 dar m-am saturat si de asta. mi-am luat unul de 300  de litri sun sun pe care il am si acum. prima 118x60x45 L x h x l. in sfarsit am putut sa tin si eu o familie de ciclide. Dar de o luna un prieten de pe forum m-a inebunit cu acvariul pe care a inceput sa il construiasca si ca rezultat acum o saptamana m-am decis sa fac un setup nou la acvariul de ciclide. pestii i-am donat pietrele le-am bagat in gradina si am inceput sa ma gandesc cum sa fac. Am inceput prin a lua 4 pachete mari de florapol de la JBL si le-am folosit ca substrat. in coloana de apa am pus ferrapol tot de la jbl si  la iluminare m-am blocat. o sa va cer in acest sens ajutorul. Am 2 lacase de  de neoane t8 de 30 de w. problema este ca sunt insuficiente si iata ce am decis. Voi monta reflectoare la cele 2 t8 uri. unul din neoane va fi flora glo de la haegen. cel de-al 2-lea t8 nu stiu exact (astept un sfat). Intre cele 2 neoane voi monta un reflector cu un T5 de la osram pe care tot la fel astept sa il recomandati. iar in partea din spatele acvariului mai incap 2 neoane. tot asa as vrea sa ma sfatuiti ce. ca sa va faceti o idee despre acvariu voi posta o poza cu el.

2

Re: salutare din constanta

Bine ai venit constantene! smile  sper sa-ti iasa acvariul  la fel de frumos ca cel de 130 l. Stai fara grija , vei primi cele mai bune sfaturi legate de nelamuririle tale. Numai bine :noroc

3 Editat de Ancistrus (2011-04-07 03:55)

Re: salutare din constanta

all4nasty A scris:

mi-am luat unul de 300  de litri sun sun pe care il am si acum. prima 118x60x45 L x h x l. in sfarsit am putut sa tin si eu o familie de ciclide. Dar de o luna un prieten de pe forum m-a inebunit cu acvariul pe care a inceput sa il construiasca si ca rezultat acum o saptamana m-am decis sa fac un setup nou la acvariul de ciclide. pestii i-am donat pietrele le-am bagat in gradina si am inceput sa ma gandesc cum sa fac.

    Salut, inainte aveai pietre, deci banuiesc ca aveai cichlidae africane... dar acum vad ca ai o radacina (foarte frumoasa) si plante, deci ce fel de cichlidae vei baga in acest acvariu? Avand in vedere fertilizantul+plantele si lumina pe care le vrei in acest setup, mie imi pare ca te pregatesti de cichlidae sud-americane (Scalari, Apistograma, Microgeophagus, Cichlasoma etc)

Re: salutare din constanta

Sincer as vrea neoni si ancistrusi. Nu mai vreau ciclide wink

5

Re: salutare din constanta

all4nasty A scris:

Sincer as vrea neoni si ancistrusi. Nu mai vreau ciclide wink

   Al doilea T8 poate fi un AquaGlo tot de la Hagen, pentru culorile din acvariu iar restul tuburilor Osram 865, pentru plante.
   Dupa mine, ar fi o problema cu set-up-ul, pe care-l doresti amazonian sau cel putin sud american (neoni si ancistrusi): fundalul care imita stinca/piatra nu se potriveste, nu este specific zonei, mai ales asociat cu elemente de decor din lemn.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutare din constanta

Stiu ce zici si sunt total de acord cu tine. Decorul 3d mi-a fost mila sa il arunc. L-am avut la africanii mei. Cu ei se potrivea. Neon aqua glo am montat acum langa flora glo dar lumina pe care o da este cam palida. Cred ca o sa merg pe inca un flora glo si restu t5 osram 865

7

Re: salutare din constanta

all4nasty A scris:

Stiu ce zici si sunt total de acord cu tine. Decorul 3d mi-a fost mila sa il arunc. L-am avut la africanii mei. Cu ei se potrivea. Neon aqua glo am montat acum langa flora glo dar lumina pe care o da este cam palida. Cred ca o sa merg pe inca un flora glo si restu t5 osram 865

Asta este specificul la AquaGlo, nu este un tub cu flux luminos puternic dar pune in valoare culorile.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutare din constanta

Azi au iesit primele bule de oxigen din plante:))) semn bun big_smile abia astept sa imi vina si tuburile osram.

9

Re: salutare din constanta

la mai mare  :noroc

10

Re: salutare din constanta

:noroc am introdus in acvariu 4cory panda, 4 ancistrusi galbeni,2ancistrusi negri,2ramirezi . Subt vioi. Sper sa se simta bine noii locatari.

11

Re: salutare din constanta

all4nasty A scris:

am introdus in acvariu 4cory panda

Corydoras sunt pesti de grup, si se simt mai bine daca sunt minim 7-8 indivizi.

12

Re: salutare din constanta

Bun venit! Da trebuie musai montat T5uri pentru ca ai coloana de apa destul de mare,iar "gazoanele" vor suferii.Intradevar AquaGlo lumineaza frumos pestii,dar are un randament deplorabil,nici FloraGlo nu exceleaza in flux luminos,desi e mai bun decat AquaGlo.In mare aquascapeurile se vor a fi atinse de o culoare cat mai reala,cu mult albastru in spectru ,rosu,acestea fiind pe gustul plantelor,dar si verde pentru redarea culorilor naturale,verde intens.

13

Re: salutare din constanta

referitor la cory cunosc acest aspect. Pe cei 4 i-am luat "de proba" urmeaza sa mai iau 2.. Azi montez reflectoarele si droserele pentru t5. O sa montez pentru moment 4 de 39 de watti, osram 865, 2 o sa pun pe fata si 2pe spate pe mijloc am t8. Daca nu va fi suficienta iluminarea o sa pun si 2t5 intre cele 2 t8.

14 Editat de Ancistrus (2011-04-10 13:30)

Re: salutare din constanta

all4nasty A scris:

referitor la cory cunosc acest aspect. Pe cei 4 i-am luat "de proba" urmeaza sa mai iau 2.

   Doar de curiozitate te intreb: Ce inseamna ca i-ai luat de proba? Ce anume te astepti sa faca sau nu? Si daca nu trec "proba" ce se intampla cu ei?

15

Re: salutare din constanta

sincer voiam sa vad daca ii chinuie excesul de co2. Decat sa ii chinui mai bn ii dau. Si am zis sa nu iau f multi. Stiu ca sunt pesti care sunt f sensibili la co2. De ex tetrazonele. Am avut tetrazone si ii vedeam numai la suprafata la acvariul de 130 de litri plantat.

16

Re: salutare din constanta

narcis.b A scris:

Bun venit! Da trebuie musai montat T5uri pentru ca ai coloana de apa destul de mare,iar "gazoanele" vor suferii.Intradevar AquaGlo lumineaza frumos pestii,dar are un randament deplorabil,nici FloraGlo nu exceleaza in flux luminos,desi e mai bun decat AquaGlo.In mare aquascapeurile se vor a fi atinse de o culoare cat mai reala,cu mult albastru in spectru ,rosu,acestea fiind pe gustul plantelor,dar si verde pentru redarea culorilor naturale,verde intens.

Poti sa imi recomanzi un t8de 30 w mai bun. Sau f bun ca eu il cumpar

17

Re: salutare din constanta

narcis.b A scris:

Intradevar AquaGlo lumineaza frumos pestii,dar are un randament deplorabil,nici FloraGlo nu exceleaza in flux luminos,desi e mai bun decat AquaGlo.

Scuze de off-topic,
Narcis, imi poti recomanda un tub cu flux luminos puternic, dar sa redea si culorile pestilor frumos?
Multumesc

18

Re: salutare din constanta

am convins buturuga sa stea pe fundul bazinului:))) pun si eu o poza cu bazinul.

19

Re: salutare din constanta

Ai asezat-o cam central, misc-o putin spre dreapta sau stanga. Este frumoasa radacina, din ce lemn este?

20

Re: salutare din constanta

Buturuga este de cumparat. Daca vrei ma interesez cum ii zice. Am dezgropat 2radacini de vita si nu m-au multimit.