1 Editat de cassian20 (2011-04-10 02:53)

Subiect: Salut

Salut, numele meu este Marian, am 23 de ani-Bucuresti-acvariul il am de aproape 2 luni, de 2 saptamani am pus si pestisori in el.

Este un acvariu Eheim Aquastar 60 de 54L
Filtru extern JBL e700
incalzitor JÄGER - 50W
iluminare - 1 x15W (OSRAM 865)

Detin ca si fauna-1Betta,
3 Guppy(1+2f)
3 gurami(1m+2f)
3 ramirezi(1m+2f)
3 neoni
si 4 sanitari(nu cunosc numele lor)
2xClea helena

Flora -eleocaris acicularis
-apongeton hencelianus
-2xanubis
-cabomba
-Egeria densa
-java moss


Va rog frumos neglijati algele maro...accept orice sfat.

Multumesc frumoss

Re: Salut

Si inca 2 poze.

3

Re: Salut

Bine ai venit smile Frumos Acvariu

Re: Salut

Salut si bine-ai venit !
Vezi ca betta cu guppy nu prea merge, s-ar putea ca pe mascul cel putin sa-l gasesti cu coada mancata si intr-un final mort. In rest mi se pare ca ai putine plante, dar daca tie iti place e ok.

Re: Salut

poi sunt foarte la inceput si este primu acvariu si inca incerc sa invat cam ce plante sunt mai rezistente, le pot inmulti usor..etc. te rog recomanda-mi cateva specii care crezi ca s-ar putea potrivi...multumesc

6

Re: Salut

Aproape toate bune si frumoase dar nu am reusit sa localizez Aponogeton Henkelianus.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut

in plan departat in spatele guramului si al anubisului, este destul de mica momentan.

Re: Salut

Bun venit!  :noroc

Re: Salut

neoni sunt pesti de banc, ai nevoie de minim 6-7

Satul de Romania !!!

10

Re: Salut

Bun venit , Frumos acvariu !

Doar o tara am , si pe asta o iubesc

11

Re: Salut

cassian20 A scris:

4 sanitari(nu cunosc numele lor)

   Salut, sanitarii sunt Corydoras aeneus albino, cel putin asta am apucat sa inteleg din pozele tale.

12

Re: Salut

Buna seara

Am incercat sa va urmez sfaturile voastre si am facut un mic update al acvariului.
Astfel am donat gupii, betta si guramii, am achizitioanat inca 5 neoni(8 in total), am mai pus cateva plante plus un sistem mic de CO2, neon Sera Plant si cativa scalari.

Astept parerile voastre si in principal cum as mai putea dezvolta acvariul.


Multumesc.

13

Re: Salut

Sa zicem ca e mai bine acum, dar am si eu o intrebare ce cauta scalarii acolo ?
Mai documenteaza-te despre nevoile lor si o sa vezi ca intrebarea mea e cat se poate de pertinenta. Parerea mea, ca la volumul acvariului tau ar trebui (din pacate) sa te rezumi doar la acei neoni, eventual mai poti lua cati-va si mai poti popula cu ceva creveti, coridoras, dar in nici un caz cu scalari. Sa auzim numai de bine !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Salut

Misto acvariul , foarte reusit chiar pentru prima incercare. Daca pui urechea la ce zic colegii cu experienta de pe forum, vei face ceva frumos cu acel acvariu...
Tu ai ales bine, scalarii cu neoni, dar nu intr-un acvariu mic ca al tau...
Succes!

15

Re: Salut

Ceva s-a intimplat de la primele poze pina la acestea de acum. Plantele au inceput sa dea semne de suferinta si a inceput sa apara mizga maronie, specifica unei filtrari insuficiente, atit mecanice cit si biologice. De vina poate fi si o usoara suprapopulare a acvariului.
   Lumina parca si-a schimbat si ea spectrul, este mai mult rosu decit data trecuta.
   Din pacate, dupa parerea mea, acvariul arata mai rau ca la inceput, are aspectul unui acvariu aflat destul de aproape de probleme majore.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16 Editat de geo.baj (2011-04-20 14:52)

Re: Salut

Sal
Deocamdata nu ai probleme majore pt ca scalari sunt pui ,dar cand vor incepe sa creasca o sa inceapa si "certurile" intre ei sunt teritoriali su au nevoie de spatiu,pt o pereche de scalari din cate stiu eu se recomanda ~ 70-80 de l ,pe langa scalari mai ai si ramirezi (pt o pereche se recomanda ~65 de litri) .
Dupa parerea mea ai putea sa pastrezi urmatoarea combinatie:
neonii + corry
sau
o pereche de ramirezi + corry
sau
cu indulgenta o pereche de scalari + cory (dar vor sta cam inghesuiti).
Din cauza suprapopulari acvariului vor avea de suferit pestii dar si tu vei avea batai de cap .

Ape limpezi si pierderi minime  :crap

17 Editat de cassian20 (2011-04-20 18:51)

Re: Salut

Spectrul este rosu din cauza neonului Sera Plant...din pacate nu am reusit sa pun in functiune ambele neoane in acelasi timp, iar chestia maronie sunt alge maro..cred ca din cauza ciclarii insuficiente a filtrului si a acvariului, sper sa scap de ele cat mai curand.
Da aveti dreptate cu sclarii, am "comis-o" dar mi-am dat seama dupa ce i-am pus in acvariu, o sa ii mai tin cateva zile si o sa ii donez, dar de ramirezi nu cred ca ma pot despartii.
Cam asa arata cu neonul Osram.

Multumesc frumos pentru sfaturi chiar imi sunteti de un real ajutor

18

Re: Salut

1. Lumina mult mai buna (spectru)!
   2. Ai capac la acvariu? Intreb pentru ca se vede un inceput de biofilm si daca este format din praful atmosferic, nu este mare problema. Problema ar fi, daca este rezultatul unei incarcari biologice mari, asa cum am mai spus. Imi mentin parerea ca nu este vorba de alge ci de mizga specifica unei filtrari insuficiente.
   3. Anubias-ul va trebui mutat intr-o zona cu lumina mai putina, in locul actual, se va umple de alge, fiind o planta cu dezvoltare foarte lenta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Salut

Cred ca ai dreptate cu mizga deoarece azi am desfacut furtunul de la filturu pentru ca ii scazuse debitul foarte mult si era plin de o mizga maronie. In cazul acesta ce solutie crezi ca este mai adecvata?
Cat despre anubis si java mosul(cred ca si cu el este aceasi problema), crezi ca as putea sa rezolv problema daca as pune o planta de suprafata care sa filtreze lumina?
In majoritatea timpului sta descoperit pentru ca nu creusesc sa instalez in capac 2 neoane. Ar trebuii sa renunt la Sera Plant si sa folosesc doar Osram-ul?

Multumesc de ajutor.

Pentru aprofundarea discutiei pot sa deschid subiect la "Incepatorii de apa dulce"?

20

Re: Salut

cassian20 A scris:

Cred ca ai dreptate cu mizga deoarece azi am desfacut furtunul de la filturu pentru ca ii scazuse debitul foarte mult si era plin de o mizga maronie. In cazul acesta ce solutie crezi ca este mai adecvata?
Cat despre anubis si java mosul(cred ca si cu el este aceasi problema), crezi ca as putea sa rezolv problema daca as pune o planta de suprafata care sa filtreze lumina?
In majoritatea timpului sta descoperit pentru ca nu creusesc sa instalez in capac 2 neoane. Ar trebuii sa renunt la Sera Plant si sa folosesc doar Osram-ul?

Multumesc de ajutor.

Pentru aprofundarea discutiei pot sa deschid subiect la "Incepatorii de apa dulce"?

   Nu stiu ce si mai ales cit poate face acel JBL 700 dar este clar ca filtrarea este insificienta sau prost gestionata. Solutia ideala ar fi ca pe turul filtrului sa montezi un burete cu porozitate medie, care sa joace rol de filtru mecanic si in interiorul filtrului sa ai o cantitate cit mai mare de medii biologice (Siporax). Buretele de pe tur il poti spala ori de cite ori este nevoie iar in interiorul filtrului vei umbla foarte rar, in felul acesta coloniile de bacterii mentinindu-se in stare optima.
   Solutia cu plante plutitoare nu este grozava, acestea vor migra dupa cum le vor dicta curentii din acvariu. Amplasarea Anubias-ului intr-o zona slab luminata, ramine solutia. Cu moss-ul nu este aceeasi problema, el are nevoie de mai multa lumina decit Anubias-ul.
   Eu as renunta la Sera Plant (da o lumina placuta dar are randament scazut) si l-as inlocui cu un Osram 865.
   Chestiunea cu 2 tuburi in capac o vei rezolva daca ai ceva aplicatie catre bricolaj, daca nu apeleaza la cineva sa te ajute.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!