1

Subiect: Ancistrus bolnav(poze)

Simtome : apatie( il prind cu mana) , nu se hraneste.... Cum il pot trata ?

2 Editat de Ancistrus (2011-04-08 00:42)

Re: Ancistrus bolnav(poze)

Are bloat, stadiu avansat, in 1-2 zile se curata, este cam tarziu pentru tratament... cu ce hranesti ancistrusii?

3

Re: Ancistrus bolnav(poze)

pestele este la mine de aproximativ 2 saptamani , timp in care a fost hranit cu granule de la tetra ,cele care cad pe fundul acvariului , dar precizez ca nu l-am vazut sa manance. Ti-as fi recunoscator daca mi-ai spune totusi cum se trateaza aceasta boala ca sa stiu pe viitor.
PS. Care sunt motivele aparitiei acestui bloat ?

4 Editat de Ancistrus (2011-04-08 03:05)

Re: Ancistrus bolnav(poze)

BIBESCU A scris:

pestele este la mine de aproximativ 2 saptamani , timp in care a fost hranit cu granule de la tetra ,cele care cad pe fundul acvariului , dar precizez ca nu l-am vazut sa manance.

   Asta inseamna ca a mancat ceva ce nu trebuie la cel de la care l-ai luat, si eu le dau la ai mei si Tetra Min granule si nu au probleme.
   Hranit necorespunzator (hrana de origine animala bogata in proteine) acumuleaza gaze pe intestin si i se umfla abdomenul. Imediat cum observi lucrul asta (abdomen balonat) le opresti alimentarea pentru cateva zile, si le ridici temperatura apei pana pe la 27-28°C.
   Ancistrusii sunt peste vegetarieni, trebuie ca alimentatia lor sa contina si salata verde, spanac, dovlecel sau castravete, iar ca hrana uscata sa contina multe vegetale si fibre - recomand Hikari Algae Wafers http://www.hikari.ro/tropical/tropical/algae-waffers

5

Re: Ancistrus bolnav(poze)

Multumesc pentru raspunsuri Ancistrus. Te salut !

6

Re: Ancistrus bolnav(poze)

Ancistrusii sunt vegetarieni?Ai mei au extras din cochilii toti bietii melcisori sanitari si i-au papat.E adev ca eu le dau granule vegetale si cu spirulina,dar am citit ca ei mananca si pestisori mici morti,ca doar sunt "sanitari".
Desigur ca nu il contrazic pe 'Ancistrus"care are cunostinte f solide,dar care e adevarul?Am inteles din ce am citit pe forumul nostru ca nu numai ai mei sunt"carnivori"ocazional.
Inca o intrebare in legatura cu hrana.Ancistrusii mei stau cu carasi in acvariu.Pe acestia ii hranesc ocazional cu bucatele de fruct,le plac f mult.Lor le face rau?Multumesc si scuze daca sunt off-topic.

7 Editat de Ancistrus (2011-04-08 13:02)

Re: Ancistrus bolnav(poze)

roxi31 A scris:

Ancistrusii sunt vegetarieni?Ai mei au extras din cochilii toti bietii melcisori sanitari si i-au papat.E adev ca eu le dau granule vegetale si cu spirulina,dar am citit ca ei mananca si pestisori mici morti,ca doar sunt "sanitari".
Desigur ca nu il contrazic pe 'Ancistrus"care are cunostinte f solide,dar care e adevarul?Am inteles din ce am citit pe forumul nostru ca nu numai ai mei sunt"carnivori"ocazional.
Inca o intrebare in legatura cu hrana.Ancistrusii mei stau cu carasi in acvariu.Pe acestia ii hranesc ocazional cu bucatele de fruct,le plac f mult.Lor le face rau?Multumesc si scuze daca sunt off-topic.

    Ancistrusii intra la categoria "algae eater" "mancatori de alge" deci nu la "sanitari", iar faptul ca mananca si pestii morti, este ca devin "oportunisti" ajungand chiar si la canibalism in caz ca nu au mancare suficienta. Mult mai adaptati la hrana de origine animala si bogata in proteine sunt Pleco (Hypostomus plecostomus) fapt care ii face ideali pentru asocierea lor in acvariile sterile cu Discus, sa curete geamurile si resturile de hrana, nu au nici o problema cu mixtura sau mancarea bogata in proteine specifica pestilor Discus.
    Ancistrusii sunt vegetarieni deci nu au nici o problema cu legumele/fructele ce le dai carasilor, ba chiar este recomandat sa le diversifici aportul de vegetale smile.

Re: Ancistrus bolnav(poze)

Ancistrus A scris:
BIBESCU A scris:

pestele este la mine de aproximativ 2 saptamani , timp in care a fost hranit cu granule de la tetra ,cele care cad pe fundul acvariului , dar precizez ca nu l-am vazut sa manance.

   Asta inseamna ca a mancat ceva ce nu trebuie la cel de la care l-ai luat, si eu le dau la ai mei si Tetra Min granule si nu au probleme.
   Hranit necorespunzator (hrana de origine animala bogata in proteine) acumuleaza gaze pe intestin si i se umfla abdomenul. Imediat cum observi lucrul asta (abdomen balonat) le opresti alimentarea pentru cateva zile, si le ridici temperatura apei pana pe la 27-28°C.
   Ancistrusii sunt peste vegetarieni, trebuie ca alimentatia lor sa contina si salata verde, spanac, dovlecel sau castravete, iar ca hrana uscata sa contina multe vegetale si fibre - recomand Hikari Algae Wafers http://www.hikari.ro/tropical/tropical/algae-waffers

de la mine l-a luat in chirie smile)) la mine a mancat mancare pe baza de spirulina de cand era puiut. de exemplu mancare de africani. cum ar fi JbL novo rift 90% proteina vegetala si 10% animala

9

Re: Ancistrus bolnav(poze)

Multumesc lui ancistrus pt raspuns.
Acum important este ce e de facut,nu a cui e vina.Chiar daca nu am vrut,cred ca toti am gresit punand sanatatea micilor vietuitoare in pericol.Rugam pe cei mai experimentati sa il invete ce e de facut,ca sa salveze bietul pestisor,tare frumusel,de altfel.

10

Re: Ancistrus bolnav(poze)

imi pare rau pentru el  sad eu caut femela pentru baietii mei  de cateva luni ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

11

Re: Ancistrus bolnav(poze)

TweeTy A scris:

imi pare rau pentru el  sad eu caut femela pentru baietii mei  de cateva luni ...

am eu o femela pentru tine  tongue  dar nu ma pune sa vin iar pina la tine  lol

12 Editat de Ancistrus (2011-04-09 01:44)

Re: Ancistrus bolnav(poze)

Ancistrus A scris:

Are bloat, stadiu avansat, in 1-2 zile se curata, este cam tarziu pentru tratament

all4nasty A scris:

doar sa ii facem rost de o cruce sau de o semiluna in cazul meu sad  sad  a murit ieri pestiucu rau imi pare ca nu am reusit sa ii fac poze in un an cat l-am avut

   Asta este genul de moment in care imi pare rau sa stiu ca am avut dreptate sad

13

Re: Ancistrus bolnav(poze)

exista si o parte buna , azi i-au luat locul 6 pui de ancistrus care sper sa traiasca si sa creasca sanatosi.

14

Re: Ancistrus bolnav(poze)

cati din cei 6 puiuti de ancistrusi mai traiesc????

15

Re: Ancistrus bolnav(poze)

@PASI_UNE femela de la tine a sosit  cu bine la destinatie .. ^:)^ mulltumesc frumos

BIBESCU A scris:

exista si o parte buna , azi i-au luat locul 6 pui de ancistrus care sper sa traiasca si sa creasca sanatosi.

sa traiasca sanatosi ...da-le si felii de castravete sa pape ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic