Subiect: Prieteni, un sfat va rog

De fapt, doua.

1. Daca puteti sa imi recomandati plante pentru fundal / mijloc / tufe in fata putin pretentioase si care rezista la vreo 15 specii de pesti, printre care ancistrusi, sanitari hoplo, botia, labeo bicolor, melci, rac rosu, moli, beta, black skirt tetra, pesti de "sticla", razbora, gupy, xipho, zebre samd... Ca prima oara am cumparat toate plantele mici, si m-am trezit ca ... nu mai vad nimic in acvariu, pentru ce am pus eu in fata sunt plante ce cresc de iasa din acvariu.

2. O combinatie de subtrat de la ADA (sau daca e mai bun Dennerle) ca aveam impresia ca doar comand "ADA" si cand colo am descoperit ca e o lista de ele.

Re: Prieteni, un sfat va rog

mirceajifcu A scris:

Daca puteti sa imi recomandati plante pentru fundal / mijloc / tufe in fata putin pretentioase si care rezista la vreo 15 specii de pesti, printre care ancistrusi, sanitari hoplo, botia, labeo bicolor, melci, rac rosu, moli, beta, black skirt tetra, pesti de "sticla", razbora, gupy, xipho, zebre samd...

   Senzationala fraza asta big_smile, cel putin partea cu "samd" e bestiala :apl. Scuze ca nu-ti recomand nici o planta... dar la ce-ti mai trebuie tie si plante? ^:)^

Re: Prieteni, un sfat va rog

Scurt si la obiect  :apl smile). Pai ... nu am de gand sa le cumpar. Din pacate le am deja. samd l-am pus ca am ceva specii care inca nu stiu cum le zice. Da, stiu, sunt un "infractor" al acvaristicii, dar am cumparat cu sufletul si ochii, nu cu mintea. Dar am progresat pentru ca erau aproximativ 48 de pesti in acvariu de 60 de litri (scazand filtru intern, pietris, plante etc.)

4 Editat de mirceajifcu (2011-04-08 04:12)

Re: Prieteni, un sfat va rog

Ancistrus A scris:

   Senzationala fraza asta big_smile, cel putin partea cu "samd" e bestiala :apl. Scuze ca nu-ti recomand nici o planta... dar la ce-ti mai trebuie tie si plante? ^:)^

Ziceam in alt post ca am sa donez o sumedenie din speciile ce le am si am sa raman doar cu 5 labeo, 4 rechini (gri), ancistrusi, sanitari, 4 botia, doi somni, un "ancistrus" care are inotatoarele de pe piept osoase  :omfg, racul si mai doi care arata ca botia, doar mai subtiri si tigrati. Prea mult? Ma mai bate gandul sa cumpar mai doua specii de rechini unu cu dungi rosii si altul galbene neutral.
Iar plantele le vreau ca cele pe care le-am cumparat eu, si e o lista interminabila si aici, au cam ...
Deci, plante?!  :hug

Re: Prieteni, un sfat va rog

Ce am avut pana acum, s-au cam dus sau sunt pe duca.

Alternanthera splendens
Alternanthera reineckii
Cabomba Caoliniana verde
Cladophoraceae aegagrophila
Echinodorus bleheri
Echinodorus horemanii
Echinodorus palaefolius
Egeria  najas
Hemianthus Callitrichoides
Hygrophila corymbosa
Hygrophila guyanensis
Hygrophilia siamensis
Hygrophilia subulata
Rotala Macrandra
Rotala russila
Sagittaria subulata
Valisneria Torta

De aia vreau sa nu mai ajung in situatia de a avea plante de fundal in fata.

Re: Prieteni, un sfat va rog

Ai aici plante de studiat, cu explicatii pentru fiecare http://www.aquaticplantcentral.com/foru … er/all.php

7 Editat de mirceajifcu (2011-04-08 13:43)

Re: Prieteni, un sfat va rog

Notat! De ajutor ca de fiecare data! Mersi :hug

Re: Prieteni, un sfat va rog

Acum, legat de substratul de la ADA, ce imi recomanzi pentru plante de apa dulce nepretentioase!? Sau, avand in vedere faptul ca folosesc multe produse JBL, sa raman la JBL aqua basis?

Re: Prieteni, un sfat va rog

mirceajifcu A scris:

Acum, legat de substratul de la ADA, ce imi recomanzi pentru plante de apa dulce nepretentioase!? Sau, avand in vedere faptul ca folosesc multe produse JBL, sa raman la JBL aqua basis?

   Daca ai inceput cu JBL eu zic sa ramai pe aceasta linie, deci ca sa ai rezultate bune cu plantele, eu zic ca daca incepi cu un producator sa continui cu toata linia lui de produse (substrat & fertilizant). Setup-urile celor de la ADA sunt mai complexe in cerinte, cu alte cuvinte sunt pentru avansati.

Re: Prieteni, un sfat va rog

Asa am sa fac. Nu prea as vrea sa ma bag iarasi in io stiu ce experimente care sa imi esueze total. Mersi de sfaturi