Subiect: un nou inceput!

Cu respect pentru toti acvaristii!De ceva timp am inceput un nou set-up acvariului meu asa ca atat cat imi permite bugetul momentan cred eu ca am reusit sa fac ceva placut atat pentru mine cat si pentru locuitorii acvariului.Ca descriere as spune ca acvariul are dimensiunile 60/40/30, filtrul intern l-am schimbat cu unul extern TETRATEC EX 400,pietrisul este de granulatie 2-3 mm cumparat din hornbach,fertilizare JBL BIO BALLS si bomba CO2 care pana acum a dat rezultate f.bune,incalzitor 150 w,radacina vita de vie cu java moss,mopan,in spate ca fundal incerc sa fac un perete de christmass moss[sper sa reusesc],2 neoane T8 15W+1cooler montat in capac iar ca fauna 2 scalari,8 neoni,2 coridoras,2 melci pomacea,melci substrat si creveti red cherry.Ape limpezi tuturor!

never say never

Re: un nou inceput!

Imi place "jungla" ta, bravo, incalzitorul este cam mare pentru acvariul tau (asta in caz ca se blocheaza termostatul), si scalari cu creveti... sa vedem ce iese smile. Succes!

Re: un nou inceput!

mersi!la asta cu termostatul nu m-am gandit,o sa-l schimb pentru ca nu vreau ciorbita de peste  smile

never say never

4

Re: un nou inceput!

cstnrazvan A scris:

Cu respect pentru toti acvaristii!De ceva timp am inceput un nou set-up acvariului meu asa ca atat cat imi permite bugetul momentan cred eu ca am reusit sa fac ceva placut atat pentru mine cat si pentru locuitorii acvariului.Ca descriere as spune ca acvariul are dimensiunile 60/40/30, filtrul intern l-am schimbat cu unul extern TETRATEC EX 400,pietrisul este de granulatie 2-3 mm cumparat din hornbach,fertilizare JBL BIO BALLS si bomba CO2 care pana acum a dat rezultate f.bune,incalzitor 150 w,radacina vita de vie cu java moss,mopan,in spate ca fundal incerc sa fac un perete de christmass moss[sper sa reusesc],2 neoane T8 15W+1cooler montat in capac iar ca fauna 2 scalari,8 neoni,2 coridoras,2 melci pomacea,melci substrat si creveti red cherry.Ape limpezi tuturor!

   Frumos acvariu, nu cred ca folosesti bio balls, acestea sunt medii filtrante biologice, cred ca este vorba despre ceva gen 7+13 balls, bile pentru fertilizare in substrat.
   Nu cred ca intr-un acvariu atit de mic, o cantitate mare de moss va fi benefica, poate acumula multe impuritati, mai ales mizerie si poti avea probleme.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: un nou inceput!

intr-adevar este vorba de 7+13 balls, bile pentru fertilizare in substrat.Multumesc pentru corectare!

never say never