1 Editat de doomslayer (2011-04-08 20:03)

Subiect: salut, ajutor cu primul acvariu?

Va salut. Ma numesc Mihai, sunt din Campina.
Umm, poza atasata e cu acvariul (fara pesti) ca sa vizualizati mai bine cu ce lucrez(stiu ca e jegos/urat/gol)

Am avut 1 caras auriu care a murit (nu am nici o scuza: acvariu mic, 60 L...nu m-am documentat suficient, n-am spalat pietrisul...calitate proasta a apei...)

Dar acum vreau sa ma ocup serios sa fac ce trebuie.
Deci detin urmatoarele:
- acvariu 63 L (Jewel Rekord 600)
- putin pietris colorat
- plante...2! (inca in ghiveci)
- Filtru extern (cumparat dupa ce am vazut carasul ca se chinuia sa inoate impotriva curentului...:( Tetratec Ex 400
- un furtun JBL Aqua Ex (pentru curatat pietrisul).
- sare marina...(citisem ca ar fi tonifiant in cantitati mici)
- pompa aer...

Si acum vreau sa il fac un acvariu frumos...am mai citit si pe-aici si peste tot dar mi se invarte capul de la atata informatie.

Acum:
1. nici nu stiu ce pesti vreau, cati ar fi potriviti?. Poate imi dati niste sfaturi(eu tot ce vreau e sa fie frumos colorati)
2. Nu prea imi e clar cu stratu,substratu,pietris,nisip. Ce sa cumpar?
Si ce plante sa pun? Cate? Sa nu pun plante?
3. Cu ciclarea am mai inteles eu dar nu prea are rost sa fac ceva pana nu am macar pietrisu/plantele nu? (Vreau sa pun filtrul ala extern in functiune. Iar pe cel intern eventual ma gandesc sa-l tai de-acolo? ca altfel nu iese)
teste nu am deloc.
Si sunt in ceata rau cu CO2...oxigenarea apei, plante. Inteleg ca e un echilibru destul de fin?
Ideal ar fi sa nu fie foarte greu de intretinut...

In fine, sper ca ma puteti indrepta intr-o directie (buna) smile

Intreb si eu aici ca altundeva chiar n-am unde, si n-as vrea sa mai dau bani aiurea si sa mai omor si vreun peste... La petshop nu-i intereseaza/nu stiu.

Mersi mult! :pls

Re: salut, ajutor cu primul acvariu?

Buna Mihai, poate te ajuta asta, fiind vorba tot de un acvariu de 60l:http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … iu-de-60l/

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3

Re: salut, ajutor cu primul acvariu?

1. Arunca tot pietrisul acela, nu este folositor, inlocuieste-l cu nisip inert (de riu), granulatie 2-3 mm.
2. Nu renunta la filtrul intern al acvariului, este extrem de necesar, a fost conceput sa-si faca treaba, fara ajutorul altui filtru. In combinatie cu filtrul extern, pe care te sfatuiesc sa-l umpli cu medii biologice, vei avea o filtrare excelenta.
3. Renunta la filtrul acela din burete, nu are ce cauta acolo.
4. Nu ai nevoie de pompa de aer, jetul de apa care iese din filtrul intern, ajunge sa valureasca, deci sa oxigeneze apa.
5. Adauga la Echinodorusul existent, citeva fire de Vallisneria si Elodea, te vor ajuta la ciclare.
6. Pentru inceput ajunge o fertilizare cu Ferropol saptaminal, dupa care, cind vei mai prinde experienta, poti face o bomba pentru CO2 si poti apela la alti fertilizanti.
7. Ca locatari iti recomand maxim 10 vivipari, indiferent de specie, vor fi materialul tau didactic, pina la un alt stadiu.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4 Editat de doomslayer (2011-04-12 20:48)

Re: salut, ajutor cu primul acvariu?

multumesc frumos
1. Legat de fertilizare, daca pun si un substrat/amestec cu acel nisip rezolv ceva? nu mai e necesara fertilizarea?
2. Daca asa crezi ca e bine asa fac, pastrez si filtrul. Eu aveam senzatia ca face curent / mai castig niste spatiu
3. Prin medii biologice te referi la solutii din comert cu bacterii ?
Altfel a venit el deja cu bureti, niste straturi albe, mini-cilindri ceramica,
filtru carbon (asta se comporta ca un carbune, banuiesc ca trebuie spalat bine inainte sa-l folosesc nu?). Sau sa nu-l folosesc: parca am citit ceva de genu pe-aici?
4. Iar pesti sa iau doar aceeasi specie/ 2-3 sp. diferite nu are nimic?
masculi / femele , ce sa iau?

Re: salut, ajutor cu primul acvariu?

Salut Mihai! Am sa iti raspund, din experienta si eu la intrebari:

1. Ajuta, normal ca ajuta, incearca florapol, care il poti amesteca cu nisipul(scrie pe site-ul JBL cum trebuie folosit). Daca ai lumina la ele, e ok.
2. Mai bun raspuns ca al lui bradraqua nu iti pot da. Curenti toate filtrele fac, ca doar cumva trebuie sa ajunga apa inapoi.
3. Mediile biologice sunt acele inele de ceramica, care la un moment dat se umplu cu colonii de bacterii care iti vor face filtrarea biologica. Filtrarea facuta de bureti este filtrare mecanica si de preferat sa fie inaintea bilelor ceramice in filtru, ca sa nu le umplii cu mizerie.
4. Pesti ia cum a zis si bradraqua vivipari (gupy, xipho, moly) si calculeaza aproximativ un cm de peste/ litru (ia in considerare ca pestii aia cresc, nu umple acvariul cu 60 de pesti; ai filtru, ai pietris samd care iti rapesc din spatiu). Poti eventual sa adaugi si sanitari(cory, hoplo). Viviparii traiesc si in galeata pe balcon daca ii pui.
    Cumpara un poster pentru fundal, de preferat nu cu plante, sa iti puna in evidenta pestii si plantele tale. Renunta la pietrisul ala oribil colorat. Si nu baga plante sau alte chestii de plastic in acvariu.

Cu speranta ca ti-am fost de ajutor, te salut si iti urez ape limpezi!