Subiect: oua de pomaceea???

va salut! azi din intamplare cand am ridicat capacul acvariului am observat 2 chestii ca un conglomerat de oua. este posibil sa fie oua de pomaceea? alti melci nu mai am prin acvariu. si de cateva zile am gasit pe geam mai multe puncte cam de 2-3mm transparente care se plimba pe geamul acvariului si cred ca sunt pui de pomaceea. ouale de pomaceea sut albe si arata ca un ciorchine de strugure dar nu sunt in apa sunt deasupra apei. ce ar trebui sa fac? sa le las asa cum sunt sau trebui sa fac ceva anume?

Re: oua de pomaceea???

Da, sunt coconi de Pomacea, lasa-i asa ca nu trebuie sa stea in apa.

Re: oua de pomaceea???

ok, deci eu nu trebui sa le fac nimic special

4 Editat de TweeTy (2011-04-09 17:20)

Re: oua de pomaceea???

nu man in maxim 3 sapt ai devenit *tatic*   de melcisori  :apl succes ....si nu uita ce mi-ai promis ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: oua de pomaceea???

lisandram A scris:

ok, deci eu nu trebui sa le fac nimic special

   Spui ca au aparut pui de melci pe geamurile acvariului, le-ai facut ceva special sa apara? smile

6

Re: oua de pomaceea???

@ANCISTRUS ...Mihai este incepator man ....nu a avut pomaceea...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: oua de pomaceea???

TweeTy A scris:

@ANCISTRUS ...Mihai este incepator man ....nu a avut pomaceea...

   Pai chiar daca este incepator si-a dat seama ca ce se plimba pe geam este pui de melc smile

lisandram A scris:

de cateva zile am gasit pe geam mai multe puncte cam de 2-3mm transparente care se plimba pe geamul acvariului si cred ca sunt pui de pomaceea.

doar i-am spus ca nu trebuie sa le faca nimic special melcilor ca sa iasa puii din cocon wink

Re: oua de pomaceea???

Ancistrus A scris:

doar i-am spus ca nu trebuie sa le faca nimic special melcilor ca sa iasa puii din cocon wink

am mai cautat pe net si cineva recomanda sa fie udate din cand in cand , din cauza asta intrebam

9

Re: oua de pomaceea???

lasa-le asa man...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

10 Editat de aspi (2011-04-21 14:19)

Re: oua de pomaceea???

mie mila de u...cat o sa doresti sa scapi de ei..;))...sincer fac curat si in acelasi tp murdar, daca ai multi..am patit s eu..ca pietrisul meu din maro deschis sa fie mai mult negru din cauza excrementelor de la melcii din 2 coconi..peste 200 de "frumuseti"...acuma verific capacul la acvariu o data la 2-3 zile,,,si cand gasesc un cocon..ii fac vant la veceu!..

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

11

Re: oua de pomaceea???

aspi A scris:

mie mila de u...cat o sa doresti sa scapi de ei..;))...sincer fac curat si in acelasi tp murdar, daca ai multi..am patit s eu..ca pietrisul meu din maro deschis sa fie mai mult negru din cauza excrementelor de la melcii din 2 coconi..peste 200 de "frumuseti"...acuma verific capacul la acvariu o data la 2-3 zile,,,si cand gasesc un cocon..ii fac vant la veceu!..

smile)) intre timp am ajuns la aceeasi concluzie ca si tine,` nu ma deranjeaza numai mizeria facuta dar si faptul ca pe geam am aprox 50-60 de melci mici cam de 2mm, si asat pe fiecare parte a acv. cand mi-au depus am dat melcul asasin imprumut unui prieten ca sa nu imi manance puii de pomaceea si zilel aceste o sa ma duc sa il iau si sa imi faca ordine :stupid  in acv big_smile

12 Editat de aspi (2011-04-21 17:44)

Re: oua de pomaceea???

wink)..te cred...stiu s eu cum este, eu am tot donat din ei...sau aruncat..:-??...mai am 6 maturi, si cred ca pt acvariul meu de 63l este suficient..poate cam multi..dar e ok!...

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

Re: oua de pomaceea???

Astia nu se pot gati? smile) Ar fi o buna afacere ...

14

Re: oua de pomaceea???

OMG...daca incerci anunta-ne si pe noi smile