1

Subiect: cum sa construiesc un filtru

salut tuturor.am un acvariu de 120 de litri cu un filtru intern care nu prea isi face treaba.as vrea sa fac eu un filtru,vreo 2 idei am,dar as vrea sa vad si alte idei daca se poate.va multumesc

natura inseamna viata

Re: cum sa construiesc un filtru

ce debit are filtrul?

3

Re: cum sa construiesc un filtru

600 cred

natura inseamna viata

Re: cum sa construiesc un filtru

Cea mai simpla metoda este sa pastrezi doar pompa pe care sa o infigi intrun burete bolborositor.

Variante putin mai complexe gasesti pe youtube mai multe.

5

Re: cum sa construiesc un filtru

mutumesc pentru raspuns

natura inseamna viata

6

Re: cum sa construiesc un filtru

sau ai putea sa-ti construiesti un filtru extern din tub pvc , de care cred ca vei fii multumit. Iti recomand asta pentru ca eu am folosit un astfel de filtru la un acvariu de 170 l si am fost chiar multumit de el , motiv pentru care ma gandesc sa-mi construiesc unul si pentru noul meu acvariu de 360 l.

7

Re: cum sa construiesc un filtru

poti sami spui te rog cum se construieste?ma intereseaza

natura inseamna viata

8

Re: cum sa construiesc un filtru

Eu am procedat in felul urmator : am cumparat din Bricostore un tub pvc cu diametrul de 110mm si lungimea de 70 cm (8 lei), o piesa de imbinare ( 7-8 lei) , doua capace cu acelasi diametru (7-8 lei), un tub de silicon . De la raionul gradina am cumparat furtunul , racorduri , banda de teflon , robinet pentru aerisire( preturile sunt aproximative).
    In schimb daca vei fi interesat sa-ti faci asa ceva iti voi recomanda sa  schimbi cateceva pentru a iesi mai ok.(etansarea trebuie facuta cu responsabilitate).
PS : ideea nu-mi apartine, este luata de pe internet , doar ca nu gasesc site-ul sa-ti dau link-ul asa ca a trebuit sa scriu cum am procedat eu si sa -mi atasez si fotografiile.

9

Re: cum sa construiesc un filtru

sau..... daca ai un coleg/amic strungar poti realiza asa ceva
gandit de mine, executat de un strungar  smile

10

Re: cum sa construiesc un filtru

Sunt curios cat te-a costat construirea acelei canistre. Material + manopera.

11

Re: cum sa construiesc un filtru

BIBESCU A scris:

Sunt curios cat te-a costat construirea acelei canistre. Material + manopera.

lol 234.35$

niciun ban (ce bine e sa ai colegul potrivit la momentul potrivit)
materialele ereau prin atelierul firmei unde lucrez  :-

12

Re: cum sa construiesc un filtru

Daca vrei sa construiesti un filtru de acest fel(care e f ok) cateva sfaturi:
1. Lasa pompa in afara filtrului; ori una submersibila pe care o pui in acvariu, ori una de recirculare care poate sta si afara; e mai comod, mai simplu si mai usor de curatat.
2. Gandeste un circuit al apei care sa strabata tot materialul filtrant; e simplu, IN-ul pe jos si OUT pe sus; sau ambele pe sus cu deosebirea ca teva de IN o prelungesti pana la baza recipientului.

13 Editat de pasi_une (2011-04-10 04:00)

Re: cum sa construiesc un filtru

eu unul nu recomand ca pompa sa fie lasata la "exterior" (in acvariu)
cea de recirculare care se poate monta pe retur e ok daca gaseste desi pretul uneia e cam maricel si costul final va depasi un filtru extern de firma
cred dar doar cred ca se poate folosi acele pompe auto care distribuie lichidul de spalat parbrizul (la stergatoare) cam 25 lei 12v + un transformator de 12v 10 lei
eu la aceea canistra 45x25 cu capac pe filet interior cu garnitura de cauciuc vizibila am o pompa resun de 1200Lh in interior
daca cineva se arata interesat revin cu detalii tehnice si poze

14

Re: cum sa construiesc un filtru

Salut,
Sau asa ca in poze si o sa incerc sa si explic :
In acvariu este un filtru intern, iar sub capacul acvariului este o sticla de plastic umpluta cu perlon.La iesirea din filtru este conectat un furtun care ajunge prin dop in sticla iar la celalalt capat al sticlei, dedesuptul sticlei este conectata teava filtrului cea cu gaurele care este orientata sa agite apa la suprafata.Cand inchid capacul acvariului dupa cum se vede si din fotografie nu se vede sticla.In acest fel filtrul ramane cu mediile lui adica burete si carbune, apa care filtrul ar trebui sa o elimine in acvariu trece prin perlonul din sticla si abia apoi este eliminata in acvariu.
Sper ca sa inteles ceva.

Inteligenta ma urmareste……dar eu sunt mai rapid.

15 Editat de ciprian01 (2011-04-10 12:14)

Re: cum sa construiesc un filtru

Initial apa trebuie filtrata mecanic, apoi chimic. Daca apa trece inainte prin carbunele activ sau alte medii de filtrare chimica, datorita impuritatilor colmateaza repede aceste medii! De aceea, ar trebui sa fie invers. In filtru intern sa se gaseasca doar burete (de exemplu) iar in sticla carbune.

Si daca vrei sa lucrezi cu acest tip de filtrare, ideal este sa construiesti ceva de genul unei tavi de cozonac in locul sticlei (din sticla sau din plexic), pe lungimea acvariului, prin care apa sa circule liber. Vei avea o foarte buna oxigenare si o eliminare foarte efcienta a CO2.

16

Re: cum sa construiesc un filtru

MIATI DAT NISTE IDEI FOARTE BUNE VA MULTUMESC .FILTRUL FACUT LA STRUNG,MAICAMEA E STRUNGARITA.DACA AI TIMP TE ROG SAMI EXPLICI CE CONTINETUBUL

natura inseamna viata

17

Re: cum sa construiesc un filtru

O INTREBARE AM PENTRU BIBESCU:IN TUBUL DE PVC AI PUS BURETI SAU MAI CONTINE SI ALTCEVA?MI SE PARE SIMPLU SI BUN

natura inseamna viata

18

Re: cum sa construiesc un filtru

aron1 A scris:

MIATI DAT NISTE IDEI FOARTE BUNE VA MULTUMESC .FILTRUL FACUT LA STRUNG,MAICAMEA E STRUNGARITA.DACA AI TIMP TE ROG SAMI EXPLICI CE CONTINETUBUL

aratai poza si sigur va recunoaste imebiat ce are in fata  :fok

19 Editat de ciprian01 (2011-04-10 15:07)

Re: cum sa construiesc un filtru

post editat gresit!

20 Editat de BIBESCU (2011-04-10 19:54)

Re: cum sa construiesc un filtru

in acel filtru aveam doar bureti si vata perlon , avand debitul mai mare il foloseam pentru filtrarea mecanica in paralel cu un Tetratec ex 600 in care aveam mult siporax