Subiect: Acvariul meu

Buna tuturor si sper sa ma primiti cu caldura aici pe Forum.Ma numesc Dany sunt din orasul Dej Jud Cluj am 43 de ani si  de cateva  luni detin un acvariu micut  de 17 L  pentru copilul meu. Detin 4 Guppy : 3 masculi 1 femela (am o femela din cauza Vanzatorului de la Pet-Shop care mia dat in loc de un guppy un peste Moly si cum e si normal nu a recunoscur :fmad  ) 

                                                  3 Scalari .Sunt mici si Sexul lor nu se poate deosebi (asa mi sa spus la magazin)

                                                  2 Sanitari:femela ,Mascul



                                          am un melc ciudat nu stiu ce specie este  :melc   :fp

                                           Cat despre plante  am cumparat 2 si S-au ofilit (dupa ce au murit mi-am dat seama ca se  ofilesc din cauza filtrului care bate direct pe ele..) astept ajutor.Si stiu ca o sa am nevoie de mult  :fbr 



Ape limpezi... :hug


O sa pun si poze cat de curand..

2 Editat de ciprian01 (2011-04-10 17:19)

Re: Acvariul meu

Bine ai venit!
O sa trebuiasca a citesti destul si sa inveti cat se poate de repede un basic al acvaristicii.

Acvariul este cam micut....! Mai mult de cativa gupp nu poti tine in el. Scalarii daca ar creste...ar fi inalti cat acvariul si nu ara avea loc sa se intoarca. Poate din 3 miscari. Ori ii dai, ori iti faci un acvariu de minim 100L. Altfel compromiti tot! Si pesti, si acvariu, si placere!

Intr-un acvariu asa mic, totul este (sau ar trebui) la scara redusa. Nu este un filtru intern care sa te avantajeze. Poti incerca unul cascada cu un debit de 200-400 L/ ora. Nu ocupa spatiu si se plaseaza atarnat in exteriorul acvariului.

Pt plante iti trebuie lumina in primul rand. Te ajuta o lampa suspendata de o margine a acvariului. Se gasesc prin petshop sau pe forum. Banuiesc ca nu sunt prtentioase. Iti mai trebuie si substrat pt ele. Eu as opta pt substrat inert, cu o eventuala fertilizare (desi nu cred ca ar fi cazul) in coloana de apa.
Plantele nu mor pt ca bate curentul de apa direct pe ele! Mor pt ca ori le lipseste lumina ori ceva nu le place in apa (temp, nutrienti...)

Iti atasez foto cu lampa si filtru.

Arata-ne si tu o poza cu acvariu si o sa ne fie mai usor sa te ajutam!

Re: Acvariul meu

Nu pot sa fac acel lucru cu lampa pentru ca am un Capac facut din pal si atasat de el un bec care are lumina destul de mare pentru acvariu.

uite niste poze nu au iesit prea bine..

Re: Acvariul meu

Scate bolovanii aceia si daca vrei pietre pune unele mai mici.
Fa ceva cu lumina.
Eu as renunta la capac....!

Filtru acela este prea mic ca sa poata realiza vreodata o filtrare biologica. Citeste despre ciclu azotului si filtrarea biologic dar si depre perioada de inceput a unui acvariu. Ai informatiile pe forum.

5 Editat de AquaFishing (2011-04-10 17:54)

Re: Acvariul meu

Sub bolovanul mare  se ascund sanitari....presupun ca as putea sa il scot...O intrebare Backgroundul e bun? mam chinuit sa il fac sa fie macar umpik frumos  :crap  :of



nu inteleg ce vrei sa spui cu filtrul ( Doamna de la pet shop zice ca e bun pana la acvari de 50L si asa scrie si pe cutie..)

6

Re: Acvariul meu

Renunta la capac si ia-ti o lampa care se prinde pe marginea acvariului: http://aquariumprest.ro/tomatocart/inde … ab01925032 Iar pentru filtrare, la capacitatea acvariului tau cel mai bine ai folosi un filtru extern pe masura: http://www.animaniashop.ro/produs.php?i … Boyu-EF-05 Nu de alta dar mai salvezi ceva din spatiu, si asa mic.
Bafta !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

7 Editat de Ancistrus (2011-04-10 18:23)

Re: Acvariul meu

AquaFishing A scris:

Detin 4 Guppy : 3 masculi 1 femela (am o femela din cauza Vanzatorului de la Pet-Shop care mia dat in loc de un guppy un peste Moly si cum e si normal nu a recunoscur

   Salut Dany si bine ai venit, nu prea am inteles ce a facut vanzatorul... dar in schimb inteleg ca ai foarte multe de citit in legatura cu acvaristica, si daca vei ramane la acel acvariu foarte mic este foarte posibil sa ai parte doar de dezamagiri atat tu cat si copilul tau, dar prima chestie/rugaminte scoate scalarii aia de acolo si da-i cuiva cu acvariu mai mare. Despre filtrare, intretinere, ciclare si tot ce mai vrei sa aflii, poti citi articolul asta http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/

PS: Acvariile mici ca al tau, sunt recomandate acvaristilor mai avansati si nu incepatorilor, pentru ca sunt mai greu de intretinut/echilibrat (biologic)

Re: Acvariul meu

Ancistrus A scris:
AquaFishing A scris:

Detin 4 Guppy : 3 masculi 1 femela (am o femela din cauza Vanzatorului de la Pet-Shop care mia dat in loc de un guppy un peste Moly si cum e si normal nu a recunoscur

   Salut Dany si bine ai venit, nu prea inteleg ce a facut vanzatorul... dar in schimb inteleg ca ai foarte multe de citit in legatura cu acvaristica, si daca vei ramane la acel acvariu foarte mic este foarte posibil sa ai parte doar de dezamagiri atat tu cat si copilul tau, dar prima chestie/rugaminte scoate scalarii aia de acolo si da-i cuiva cu acvariu mai mare. Despre filtrare, intretinere, ciclare si tot ce mai vrei sa aflii, poti citi articolul asta http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/

PS: Acvariile mici ca al tau, sunt recomandate acvaristilor mai avansati si nu incepatorilor, pentru ca sunt mai greu de intretinut/echilibrat (biologic)



Nu ma intelege gresit chiar  vreau sa dau Scalari dar nu am la cine.....si daca o sa ii dau sper ca o sa primesc in schimb   niste guppy;x

9 Editat de pelly67 (2011-04-10 19:56)

Re: Acvariul meu

Si cu guppy...ai mare grija! Luna asta vei avea 3, luna viitoare 33...și tot asa! Iepurii sunt pe locul II la procreere pe lângă guppy lol
Pe viitor gandeste-te la un acvariu mai mare. Precum spuneau si colegii mai sus, nano acvariile sunt specialitatea celor priceputi, si 17 litri ai tai sunt o adevărată provocare in materie de stabilitate a unui bazin. :sok

Re: Acvariul meu

Am scapat de capac :apl  am scos si bolovanul mare din acvariu :apl


Momentan nu o sa cumpar alt filtru ''CRIZA''  lol

Lumina cred ca este buna...:D mi sa stricat  aparatul nu pot face poze momentan