Subiect: Scalari obraznici

Buna tuturor! o femela guppy era GRAVIDa si am mutato intr-un bol de 5 L

dupa 5 zile a facut  o frumusete de pui(23)

Am zis sa astept cateva saptamani sa nu ii manance ceilalti pesti..

Dupa 3 saptamani zic hai sa pun pesti in acvariu ...In jumatate de ora Scalarul cel mare ia mancat pe toti :scry   :fcry 

Si vreau sa aprob ca e  bine hranit chiar si de 4 - 5 ori pe zi  :fo  ...Va rog nu imi spuneti sa ii mut in alt acvariu pentru ca nu am un loc necesar pentru altul :-

Re: Scalari obraznici

Atunci sa iteleg ca iti asumni acest risc si acela de a ramane fara cativa pesti.
Familia Cichlidae - Scalarii
- in privinta hranei o prefera pe cea mica si vie, dar accepta usor si alimentele din comert;
Adica exact pe placul lor.
Succes si ape limpezi.

Putini oameni, restul populatie.

3 Editat de pelly67 (2011-04-10 22:14)

Re: Scalari obraznici

In mediul natural hrana preferata  a scalarilor sunt....neonii!...deci guppy tai au fost desert. Daca totusi vrei săi ti împreună așteaptă sa iți crească suficient de mari guppy si apoi pune-i împreună in bazinul comunitar.

Re: Scalari obraznici

Intrebarea e: Vrei puii aia de la guppy? Daca nu lasa femela acolo cu scalarii si fii pe faza cand o sa fete iarasi. E o adevarata distractie smile). Daca totusi ii vrei, tine-i in alt acvariu.

5

Re: Scalari obraznici

in general scalarii se tin separat de restul pestilor din motivul pe care (acum) il cunosti .daca acum au halit desertul ...sa ii vezi in perioada de reproducere :sevil ataca si pestii mai mari ca ei ..

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Scalari obraznici

Buna Mircea .Nu stiu ce sa zic daca e o distractie lol  lol  dar  din Fericire mam decis sa cumpar un acvariu de 50 L si in acesta sa tin cativa pui de guppy pe viitor smile

Re: Scalari obraznici

Bravo! Deci spatiu ai gasit pentru ei, acum ofera-le si conditii in acvariul ala nou, sau ii lasi sa creasca si ii bagi inapoi cu parintii!?

Re: Scalari obraznici

O  alta varianta este sa tii puii separat pana cresc mai mari si sa nu risti  sa ai pape pe toti bagi si tu unu sau doi de proba.Daca nu se ia de ei poti sa bagi si resstu daca  ai alearga ai scoti si  ai mai lasi la crescut.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: Scalari obraznici

Apropo de subiect : Eu mi-am luat acum 2 zile un scalar si l-am pus intr-un vas ...Ieri m-am dus si mi-am luat un acvariu de 26 l , l-am echipat ca lumea si mi-am mai luat si 5 pestisori printre care: o guppy care e gravida  si un pui de guppy care s-a prins in plasa din greseala (a fost un fel de bonus ,abia acasa l-am vazut) .
Acum ca am citit ce ati discutat aici (si mai sunt si incepatoare ) imi e cam frica sa las scalarul cu gravida ,dar avand in vedere faptul ca am deja un pui ratacit prin acvariu si inca nu l-a mancat...nu merge sa-i las?
In orice caz , daca separ femela gravida de ceilalti , presupun ca trebuie sa-mi iau inca un filtru pentru ea, sau merge si fara :-" ? In cat timp o sa se nasca puii ?
Help , please   :bf

"Imagination is more important than knowledge."
Albert Einstein

10

Re: Scalari obraznici

best.of.joy A scris:

Eu mi-am luat acum 2 zile un scalar si l-am pus intr-un vas

   Deci eu cand aud de vas ma gandesc ori la o vaza ori la vasele de bucatarie (cratita, oala etc), tu in ce "vas" ai pus scalarul? ^:)^

best.of.joy A scris:

In orice caz , daca separ femela gravida de ceilalti , presupun ca trebuie sa-mi iau inca un filtru pentru ea, sau merge si fara

   La fiecare acvariu in parte trebuie sa ai filtru (cu care oxigenezi si apa) + incalzitor + lumina, macar atat big_smile

Re: Scalari obraznici

:apl  Incalzitor eu nu am  apa sta la temperatura constanta a camereie intr 23 si 27 de Grade  sper ca e bine lol  lol 

off Topic: Cred ca a pus scalarul direct pe tigaie  lol

Sfat pentru  Best of Joy : Muta Guppyul Gravid  nu muta toti pesti si lasa  Pestele gravid in Acvariu  lol  lol

12

Re: Scalari obraznici

AquaFishing A scris:

:apl  Incalzitor eu nu am  apa sta la temperatura constanta a camereie intr 23 si 27 de Grade  sper ca e bine lol  lol 

off Topic: Cred ca a pus scalarul direct pe tigaie  lol

Sfat pentru  Best of Joy : Muta Guppyul Gravid  nu muta toti pesti si lasa  Pestele gravid in Acvariu  lol  lol

Mai Dany....ești de o veselie...sora cu moartea! Poate Andreea(cea cu scalarul si pestele gravid) este o scolarita hotărâtă sa invete câte ceva, nu observi ca o demoralizezi!

Re: Scalari obraznici

Mai Pely mai gumim si noi ce ar fi Viata fara gluma  :fconf   Nu cred ca o demoralizez  incerc sa o indrum cu umor  lol