Subiect: modificare ph!

vreau sa folosesc pt calibrarea ph-ului easy life ph 7!
Imi poate spune cineva daca folosirea acestei substante imi afecteaza filtrul biologic (bacteriile)?

2

Re: modificare ph!

bradraqua A scris:
dragospol A scris:

vreau sa folosesc pt calibrarea ph-ului easy life ph 7! Imi poate spune cineva daca folosirea acestei substante imi afecteaza filtrul biologic (bacteriile)?

Faci confuzie intre solutiile pentru corectarea pH-ului si cele pentru calibrarea  acestuia, in cazul sondelor pentru pH controllere. Solutiile pentru corectarea pH-ului se introduc in apa acvariului, in cele pentru calibrare (pH 4, pH7, pH9) se introduc sondele, in scopul de a fi calibrate. Solutiile pentru corectare nu specifica nivelul exact al pH-ului, sunt solutii minus sau plus, nivelul pH-ului obtinut fiind determinat de ceilalti parametri din acvariu si de cantitatea de solutie adaugata in apa. Oricum, folosirea solutiilor pentru corectarea parametrilor, este o metoda extrema, care se aplica in cazuri speciale, nu in mod constant. Realizarea si mentinerea unui set-up corect si echilibrat, este metoda viabila pentru obtinearea parametrilor necesari.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: modificare ph!

Domnul Dragos, ati ramas printre noi?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: modificare ph!

Cred ca mesajul dumitale e pentru posteritate Dl Radu  lol , ca dl dragos a uitat de corectarea ph-ului...

5

Re: modificare ph!

Amin!!! lol  Inca o situatie dupa care ma dau in vint: cineva ridica o problema, userii se grabesc sa raspunda, dupa care se asterne... linistea. Nu ar mai bine sa incepem cu... linistea? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: modificare ph!

imi cer scuze! eu nu am mai intrat pe forum la acest topic! iti multumesc mult pt informatie! oricum comentariul tau l-am citit inca de atunci! ms mult inca o data!