1

Subiect: Salut!

Salut!
Saptamana trecuta am cumparat primul acvariu, nu pot sa spun ca este al meu   pentru ca a fost luat ca si cadou ficei mele  :s)  care a inplinit 2 anisori  :sbr 
Acvariul - set Aquael econoline 60 -  are cam 45 L apa in el (dimensiuni 60/30/30 cm)
Dupa 2 zile a fost populat cu pestisori si o planta - Vallisneria. Acum stiu ca am gresit, trebuia ciclat, si asta m-a costat 2 pestisori (Molly).
:crap Acum mai am: 6 Molly ( 2 negrii, 3 galbeni si 1- 50/50) + 3 xifo + 1 platy + 1 carasel + 2 sanitari = 13.
Sper ca le-am instalat pe toate bine .... de filtru nu sunt sigur, daca il dau la max curentul este asa de mare incat toti pestii se refugiaza intr-un colt (exceptie face caraselul  :of ), pe mediu cu cupa aceea in jos - ridica toata mizeria de pe fund, iar pe minim nu mai baga aer dacat daca il pun foarte aproape de suprafata si nici nu cred ca filtreaza destul. Am ales la-l las pe mediu cu cupita in sus, asa pestii nu par sa fie prea deranjati.

Re: Salut!

Salut si bun venit. Despre filtru nu iti pot spune prea multe ca nu prea am inteles ce-ai vrut sa intrebi despre el.Pune mai bine o poza si sigur o sa fi ajutat cu pozitionarea lui optima. Oricum oxigenarea se face cel mai bine prin valuirea apei de la suprafata, deci trebuie sa se creeze niste curenti de apa.
Important este sa scoti cat de repede caraselul din acvariu ca nu are ce cauta acolo. Este un peste care are nevoe singur de 40-50l de apa. prefera apa mai rece, fata de ceilalti pestisori pe care ii ai, plus ca iti va face o groaza de mizerie. Si asa ceilalti 12 pesti sunt cam multi pentru 45l de apa.
In rest numai bine si asteptam poze

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Salut!

salut si bine ai venit.
asteptam poze pentru a putea sa primesti sfaturi. in rest tia spus colegul mai devreme si nu vreau sa repet,
bafta si ape limpezi.

4 Editat de ISI (2011-04-13 18:28)

Re: Salut!

Sper sa fie concludente !
Inca nu am apucat sa-i cumpar un background.

5

Re: Salut!

In primul rand, bine ai venit...
In al doilea rand iti spun ce modificari as face eu... as scoate pietrele acelea de pe fund si le-as inlocui cu un substrat granulatie 2 mm. In felul acesta nu vei mai fi nevoit sa tii plantele in "ghiveci". Le-ai planta acolo si ar arata cat se poate de natural.
As scoate furtunul de aer de la filtru. Nu este neaparat necesar... oxigenarea se face si prin usoara valurire a suprafetei apei de catre filtru. Lasa "cupa" orientata in sus si vei avea o ondulare a suprafetei apei, ceea ce este suficient... vei aprecia si ca nu vei mai avea zgomot  smile
Caraselul nu prea isi are locul acolo. Are nevoie de un volum mai mare de apa si face si multa mizerie.
Pozitioneaza incalzitorul intr-un colt al acvariului si incearca sa il maschezi cu plante (acea valisneria e destul de potrivita).
La cum arata apa din acvariu, e clar ca acesta nu este ciclat (sper ca pestii tai sa nu aiba probleme).
Referitor la fundal... la cum se vede peretele din spate prin acea apa, nu este chiar rau (unii se chinuie sa obtina efectul de rasarit smile  ). Dar cand se va limpezi apa poate arata putin altfel. Oricum, incearca sa faci in asa fel incat sa nu se vada firele de alimentare de la incalzitor, filtru, iluminare, etc.
Din ceea ce am vazut, ai iluminare de 11 W... e mult prea putin daca vrei un acvariu plantat. Trebuie suplimentata... macar la 0,5W/litru.
Cam atat... sper sa nu ma injuri prea tare, dar banuiesc ca vrei un acvariu frumos cu pesti si plante sanatoase.
Aici poti gasi informatii care sa te ajute in evolutia acvariului tau si sunt multi colegi gata sa te ajute cu sfaturi. Deci, citeste cat mai mult... smile

Mult succes !

6

Re: Salut!

Bine ai venit !
Parerea mea despre acvariu : dezastru.
Tie iti urez multa rabdare si mai ales multa lectura, poti incepe cu http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/.

Multi vad, putini cunosc !

7

Re: Salut!

Bine ai venit Iulian!
Ce-ti mai pot spune despre acvariu....colegii au punctat. Nu-mi ramane decat sa-ti urez multa bafta si rabdare, pentru ca inceputul este mai greoi dar rasplata va fi deosebita. Arunca un ochi si aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … iu-de-60l/, poate te inspira. Sa auzim numai de bine!

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

Re: Salut!

Wow. Am crezut ca io am facut iuresh din prima, dar tu prietene ... Sfatul pe care ti-l dau eu e daca vrei sa faci acvariul ala sa arate a acvariu, nu a galeata cu pietre si cu pesti, iti trebuie timp, o motivatie puternica si bani. Fetita ta de 2 ani inca nu e pregatita de acvaristica, iar daca tu nu te ocupi calumea de el, mai bine vinde-l si cumpara un hamster sau un porc de guineea, e mult mai lejer de intretinut si e si "palpabil".
Succes!

Re: Salut!

rabdare  :smoke  , lectura si multa bafta.

Re: Salut!

m_ionut2007 A scris:

rabdare  :smoke  , lectura si multa bafta.

Ioane , nu cred ca sunt de acord cu tine in legatura cu bafta! E doar stiinta aici, faci totul cum trebuie, nu iti trebuie bafta, merge totul ca pe roate. O poti inlocui lejer cu banii smile) si iasa "rabdare, lectura si multi bani".

Re: Salut!

da, ai dreptate. eu ma refeream doar in sensul de "succes".

12 Editat de ISI (2011-04-16 23:06)

Re: Salut!

Salut!
In primul rand fetita mea nu face acvaristica ..... nici nu are cum .... o sa ma abtin de la alte comentarii ....
Repet este primul meu acvariu si l-am inceput nefericit. Ajutati-ma sa-l indrept!
Pestii pe care i-am pus s-au mai rarit, care or sa reziste pana la sfarsitul lunii pe aia ii pastrez si poate o sa-i mai completez, daca o sa fie necesar.
Bun, scot pietrele din "galeata" ... si .... ce substrat sa pun, de unde sa-l cumpar, ce plante sa cumpar (ca sa pastrez si caraselul care am inteles ca le mai mananca).
Luni vin in Bucuresti, daca poate cineva sa ma indrume de unde as putea sa cumpar tot ce imi mai trebuie la un buget rezonabil .....
Va multumesc!

Re: Salut!

Vad ca nu te intereseaza ce zicem de ce ne mai intrebi? VISINIU ti spus tot ce trebuie sa sti . LA PETSHOP gasesti tot la un pret destul de mic  :omfg

Re: Salut!

Ai luat totul mult prea serios. Si eu sunt cam in acelasi stadiu ca si tine, desi au trecut ceva luni, pentru ca am facut totul de capul meu si nu ce au zis colegii cu experienta.
1.Sfatul ce pot sa ti-l dau eu, dupa ce am aruncat o gramada de bani aiurea pe geam, sa te documentezi bine inainte sa cumperi ceva.
2.Baietii aia de la shop in mare parte nu au nici o idee cu ce se mananca acvaristica, vand plante care se vor a fi acvatice, dar nu sunt nici pe departe (citeste postul lui bradraqua pe tema asta), vand specii de pesti total necompatibile si te lasa sa le bagi in acvariu etc... (era cat pe ce sa cumpar o soparla / sarpe acvatic si sa o bag in acvariu)
3.Ca si incepator, cumpara cateva plante nepretentioase nici la lumina, nici la conditii (ai aici un link cu plante http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/all.php) caci altfel o sa ai parte numai de plante mizerabile. Ce vezi pe aici in acvariile plantate e arta. Si la inceput nu poti sa ai pretentia la asa ceva.
Succes si sunt curios sa vad evolutia acvariului ... fetitei tale wink.

Re: Salut!

Iar buget rezonabil in domeniul asta e ... (am cheltuit pana acum vreo 200 acvariul, 110 capacul nou cu mai multa lumina, 260 filtrele, 30 incalzitorul, 50 pietrisul, 45 + 30 substratul, vre-o 50 pe crengi si pietre, peste 100 in pesti, 15 termometrele, 40 testele de apa, aprox 50 nutrienti pentru plante, 50 in plante, 30 mancare pesti, 100 pentru acvariul mai mic cu tot cu filtru si incalzitor pentru pui si pesti bolnavi, 40 material filtrant biologic pt filtrul 2 etc.; preturile afisate sunt in euro cu tva inclus  :flove ) si acvariul arata ca ...
Deci succes smile)

16

Re: Salut!

mirceajifcu A scris:

Wow. Am crezut ca io am facut iuresh din prima, dar tu prietene ... Sfatul pe care ti-l dau eu e daca vrei sa faci acvariul ala sa arate a acvariu, nu a galeata cu pietre si cu pesti, iti trebuie timp, o motivatie puternica si bani. Fetita ta de 2 ani inca nu e pregatita de acvaristica, iar daca tu nu te ocupi calumea de el, mai bine vinde-l si cumpara un hamster sau un porc de guineea, e mult mai lejer de intretinut si e si "palpabil".
Succes!

   Virulenta unui discurs se justifica, cred eu, atunci cind esti provocat, altfel este gratuita si denota lipsa stapinirii de sine si o oarecare rautate gratuita.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut!

Incercam un discurs motivator smile), dar daca a iesit prea agresiv, imi cer scuze! Ideea e ca omul nici nu isi asuma responsabilitatea pentru acvariu ("nici nu pot spune ca e al meu, e al fetitei mele" si totul in acvariu este la diminutiv "pestisori, carasel etc", deci asta e o jucarie pentru copil, nu un acvariu), cum poate sa progreseze?

18 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:22)

Re: Salut!

:fmad

19 Editat de ISI (2011-04-18 20:40)

Re: Salut!

Multumesc pentru sfatuti!
Ultimele mesaje m-au mai incurajat, oricum in timpul pe care l-am mai avut liber am mai citit pe forum.
Din pesti acum mai traiesc:
- cei doi sanitari -  Otocinclus si Corydoras
- Carasul, pe care desi stiu ca toata lumea e de acord ca nu are ce cauta acolo, am inceput sa-l indragesc si nu vreau sa-l dau. Exceptand temperatura mai scazuta pentru el mai sunt si alte incompatibilitati cu ceilalti pesti?
- si 2 xipho
Ceilalti au murit desi am schimbat aproape 50% din apa inainte sa moara, sau poate din cauza asta.
O sa incerc sa va urmez sfaturile, o sa-i pun substrat si sa-l plantez.
Am mai gasit un acvariu aproximativ de aceeasi  marime unde o sa mut pestii cu tot cu apa atunci cand o sa fiu pregatit cu tot ce trebuie (jbl aquabasis sau florapol, pietris, neon - acesta nu stiu cum o sa-l instalez langa celalalt si sa nu uitam plantele).
Pietrisul trebuie spalat sau fiert inainte sa-l pun in acvariu?
Am scos furtunul de la filtru si l-am lasat sa faca valuri deasupra apei.

Re: Salut!

ISI A scris:

- Carasul,
- si 2 xipho

Am avut mascul de xipho agresiv, care a facut ravagii cu cozile carasilor, dar asta nu inseamna ca e regula, poate fi doar exceptia de la regula. Aici isi pot da cu parerea colegii mai experimentati.