Subiect: red parrot bolnav

-specie- red parrot
-in acvariu mai am ciclide africane si sanitari
-acvariu 200 l ,filtru intern chinezesc (1200 l \ h ) , pompa pt oxigenare sera 3w , incalzitor chinezesc 100w,strat suport pietris,1 buturuga lemn  ,pietre,plante plastic. (tot ce este in acvariu este cu cel putin un an inainte de imbolnavirea pestelui).
-simtome -nu mai depune icre (inainte depunea o data la 3 luni) , poate e putin mai retras decat inainte , in rest nu are un comportament de peste bolnav .
-mancare cumpar din magazine , mancare normala pt pesti nu speciala pt ciclide .
- am incercat sa il tratez prin : incalzirea apei pana la max 29-30 grade , sare fara iod , oxigenarea apei cu inca o pompa suplimentara , sera costapur ,acriflav.
singurul tratament la care a raspuns  a fost costapur cazandu-i bubele si ramanand cu o gaura imensa in frunte dupa care la maxim o luna apareau inapoi
( a fost tratat cu costapur de 3 ori pana acum fiind bolnav din decembrie )
am postat 2 poze cu pestele bolnav care este acum intr-un acvariu carantina  si 1 cu acvariul meu pentru a vedea ce contine.
va rog mult sa ma ajutati chiar nu stiu ce sa ma mai fac cu el
multumesc anticipat

2

Re: red parrot bolnav

Buna
Poti posta parametrii pe care-i ai? Temperatura?

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/

Re: red parrot bolnav

Salut, pare a fi o rana mai veche atacata de bacterii sau ciuperci, ai putea incerca un tratament in acvariu separat cu Sera Mycopur conform indicatiilor producatorului, iar in privinta Red Parrot Cichlid si pestilor cu care ii tii impreuna (cichlidae africane) iti voi reproduce o concluzie a unui coleg de aici @bradraqua, sper sa nu se supere ca-i citez vorbele:

bradraqua A scris:

Sunt pesti obtinuti prin imperecherea fortata/accidentala a altor ciclide: Cichlasoma citrinellum + Cichlasoma synspilum. Din aceasta cauza nu se pot reproduce, cea mai vehiculata varianta fiind ca masculii sunt infertili. Se pot reproduce in cazuri cu totul speciale prin injectarea de hormoni. Au fost raportate totusi cazuri extrem de rare in care s-au reprodus in mod natural, procentul icrelor eclozate fiind insa extrem de mic. De asemenea au fost semnalate cazuri in care au rezultat pui prin incrucisarea voluntara cu Herichthys carpintis.
Atentie: din multitudinea de culori disponibile pe piata, numai orange si rosu sunt culori stabile, restul estompindu-se sau chiar disparind dupa numai citeva luni de la achizitie. Culorile pastel sunt obtinute prin injectarea picmentilor de culoare in sarmanii pesti.
Concluzie: majoritatea acvaristilor sint impotriva achizitionarii si cresterii acestui ciclid, invocind motive pe care le poti gasi pe internet. Parerea mea personala este ca sunt atitia alti pesti superbi, pe care merita sa ii crestem, in loc sa incurajam productia de astfel de "mutanti". In alta ordine de idei: atentie la combinatia ciclide americane (Parrot) cu ciclide africane (Caeruleus), parametrii apei sunt diferiti!!! Sa nu-mi spui ca pestii sunt OK, pina nu-i intrebi si-ti raspund. Imagineaza-ti ca ai fi fortat sa traiesti in alt mediu, te vei adapta dar niciodata nu vei fi OK.

4

Re: red parrot bolnav

papagali si ciclide africane in 200l si fara filtru extern...  :fmad

Re: red parrot bolnav

Buna, mersi Ancistrus o sa incerc cu Sera Mycopur .
Cat despre combinatia africani ,americani stiu ca nu este compatibila dar cand i-am cumparat eram habarnist si eu si prietenii cu care am fost pe la magazine si care m -au sfatuit ce sa cumpar , inclusiv vanzatorii.
Acum nu stiu ce sa zic dar nu asi renunta la nici unul dintre pestii pe care ii am
Speram ca unul dintre voi a mai intalnit boala asta si imi spune mai exact cum se trateaza ,poate gasim totusi un tratament.
Brut in acvariu am cam 160 l apa poate este cam mult pt un filtru intern dar deocamdata  pentru unul extern nu am banii, sunt cam scumpe .(totusi apa se pastreaza curata si nu necesita schimbari dese , este chiar foarte limpede)
Cat despre parametri apei nu stiu prea multe, temperatura 27* C .
Stiu ca aranjamentul acvariului nu este corespunzator trebuie mai multa piatra ,mai putine plante si fara plasticuri dar nu vreau sa particip la vreun concurs vreau sa gasesc tratamentul pentru papagal .
Daca uni dintre voi doresc sa ma critice pot sa o faca , nu ma supar, dar singurul lucru care ma va ajuta este un tratament corespunzator
O zi placuta tuturor si multumesc pentru raspunsuri

6 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:25)

Re: red parrot bolnav

:fmad

Re: red parrot bolnav

Nu stiu de cate ori ai intalnit tu cazuri ca si al meu si sincer nu ma intereseaza , eu am cerut doar un sfat nu un discurs taios ca si al tau .
Nu am facut o obsesie din pesti , am doar un acvariu si atat cea ce am vrut sa aflu este daca s a mai intalnit cineva cu boala asta si ce a facut ca sa scape de ea punct, am dat toate aceste date pt ca se cereau in forum.
Se pareca nu caut raspunsul unde trebuie.
Multumesc celor care au incercat sa ma informeze cu ceva util

8 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:25)

Re: red parrot bolnav

:fmad

9

Re: red parrot bolnav

Sal nu vroiam sa ma bag in discutie ... nu cunosc ciclidele dar m-a lovit fraza asta .... "Nu am facut o obsesie din pesti , am doar un acvariu si atat"este ca si cum ai avea un copil ..de care nu te intereseaza decat sa arate bine .si eu am intalnit *oameni* care tineau 10 pesti in un bol de 2l ...chiar ieri am avut un prieten care dorea 2 carasi sa ii tina in un bol in care abia ii murise un betta .... cand l-am intrebat daca are filtru zicea ca are o scoica din care ies bule ....dar i-am zis ca pana nu isi ia un acv de min 100L cu filtru etc  nu poate tine un caras ....dar 2 .diferenta intre tine si acest prieten al meu este ca l a invatat ceva...tu (inca) nu ...
PS vezi ca in China  o firma a fost penalizata pentr chinuirea vietuitoarelor deoarece vindea brelocuri cu pesti,salamandre si broscute ....toate fiind VII....

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

10

Re: red parrot bolnav

Incearca cu easy life multicura!
Combate aproape toata gama de bacterii si ciuperci!

11 Editat de m_ionut2007 (2011-04-14 21:03)

Re: red parrot bolnav

banuiesc faptul ca pentru el nu exista notiunea de atasament, pentru el e doar asa sa fie sau o obsesie neinteresandul cum se simt pestisorii.
PACAT.

12

Re: red parrot bolnav

mda asa se pare ...nici macar nu VREA sa invete .... probabil ca o sa fiu considertat dictator comunist dar ii aprob 100%
nu vezi...iti arat  :stupid
nu stii ... TE INVAT
nu poti....te ajut
nu vrei ....TE OBLIG

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

13

Re: red parrot bolnav

Buna Cristy!
Am sa ma abtin de la comentarii suplimentare, fiindca cei care ma cunosc de pe forum, stiu ce parere as avea si eu.

Acum am sa incerc sa te ajut.

Dragospol a mentionat produsul Multicura de la Easy Life. Probabil ca este un produs bun, eu nu l-am incercat.
Mie nu-mi convine substanta activa din el.
Din punctul meu de vedere, se pare ca este vorba de o infectie mixta.
Fiindca ai avut un oarecare succes cu Sera Costapur inseamna ca a fost o infestare cu  vreun parazit, dar probabil ca rana cauzata a fost suprainfectata cu bacterii.
Acum as incerca un tratament cu Sera Omnipur.
Este tot un medicament cu spectru larg, adica distruge agenti patogeni paraziti si bacterieni deodata.
Medicamentul vine cu instructiuni in pachet, care trebuiesc respectate 100%, pentru a fi sigur de reusita.

Daca pestisorul tau este in acvariu de carantina, si are medicament in el, atunci ar trebui sa-i schimbi apa. Un schimb de apa corect pentru a indeparta un medicament se face in felul urmator: se scoate 50 % din apa, se reumple acvariul pana sus, dupa care se scoate iar 50 % din apa si se reumple acvariul cu apa proaspata. ... sau se filtreaza prin carbune activ timp de mnim 24 ore. (dar asta poate fi mai costisitor). Bine-nteles in cazul schimburilor de apa, temperatura apei trebuie sa fie egala cu cea din acvariu.

Desi unii prefera sa lase ape la declorinat, eu prefer sa pun apa de la robinet, si sa o tratez cu sera Aquatan.
Aquatanul nu are doar rolul de a indeparta clorul si metalele grele, ci are si rolul de a reduce stresul pestilor, prin complexul de vitamine B pe care il contine.

Eu iti doresc mult succes, si sper ca acele fiinte nevinovate din acvariul tau, sa iti ajunga prieteni dragi si nu obiecte de decor.

Din moment ce ai scris aici, eu sper ca totusi exista o urma de bunatate in inima ta, iar unele cuvinte au fost scrise din teribilism, sau la nervi.

A propos! Cand ai putin timp, poti sa citesti aici informatii suplimentare despre aceasta specie de pesti:

http://aqualandpetsplus.com/Cichlid,%20Red%20Parrot.htm


Multa sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: red parrot bolnav

Buna Lucia
Iti multumesc pentru informatii si da ai dreptate intru totul in ce ai scris :

"Din moment ce ai scris aici, eu sper ca totusi exista o urma de bunatate in inima ta, iar unele cuvinte au fost scrise din teribilism, sau la nervi;

Nu consider acvariul numai un ornament am spus-o fiind putin suparat pentru modul in care mi s a raspuns (nu intrasem pe forum sa ma cert cu cineva , asteptam un sfat)
Si inca ceva am inceput sa remediez din greseli prin cumpararea unui filtru extern si o sa iau o hotarare si pentru pestii pe care ii voi pastra in continuare in acvariu .
Mai am o  intrebare sa continui tratamentul in acvariul de carantina sa sa il mut inapoi ? (acvariul de carantina are numai 15 litri si pestisorul are cam 15 cm. )
S-ar putea sa fie infectat si acvariul mare si sa fac un tratament si celorlati pesti?

Re: red parrot bolnav

Buna Cristy_692000
Parerea mea, este sa-l lasi in acvariu spital.In acvariul mare ,nu ai de ce sa pui tratament, daca nu sunt semne de boala,majoritatea tratamentelor afecteaza cam tot(decor,plante etc) si nu faci decat sa le scazi sistemul imunitar,facand un tratament poate inutil(cand nu sunt semne de boala).Rabdare si nu face un tratament, decat atunci cand esti sigur,nu de teama. Sunt curioasa, ce ai folosit pana acum si ce rezultate sunt,ce vezi la el,o poza recenta ar fi super.
Multa sanatate!

16 Editat de AquaFishing (2011-04-20 00:08)

Re: red parrot bolnav

Cristy pentru mine la inceput am zis asa >iau acvariul asta sa ii aiba copilul meu  o RESPONSABILITATE dar apoi.....eu am devenit obsedat de el  cand iau salarul (care nu e prea mare dar nah criza ) ma duc repede la petshop  si am o lista deja pregatita  lol  substrat plante pesti etc ....Acvaristica e un hobby si pentru mine ca sa fie un hobby trebuie NEAPARAT  lol  sa fiu obsedat  lol .....Acuma si eu am fost suparat cand Dl Radu critica si imi zicea ce greseli faceam .S-a intamplat si azi  lol  Dar tin in mine si ma gandesc asa simplu.Ma omu asta stie el ce stie fac ce zice el . Merlin nu cred ca tia vrut raul,nici tie nici pestilor tai.  El se enerveaza doar cand vede ca  USERI pun intrebari dar  nu vreau sa remedieze nimic  :smoke  acuma sper ca nu a fost nimic taios in care sa te zgari  :omfg .Ape limpezi si asculta de Lucia stie ea ce face .Cu toate ca sunt nou cred ca este prea buna cu noi  :hug

Re: red parrot bolnav

iuliana-24 A scris:

Buna Cristy_692000
Parerea mea, este sa-l lasi in acvariu spital.In acvariul mare ,nu ai de ce sa pui tratament, daca nu sunt semne de boala,majoritatea tratamentelor afecteaza cam tot(decor,plante etc) si nu faci decat sa le scazi sistemul imunitar,facand un tratament poate inutil(cand nu sunt semne de boala).Rabdare si nu face un tratament, decat atunci cand esti sigur,nu de teama. Sunt curioasa, ce ai folosit pana acum si ce rezultate sunt,ce vezi la el,o poza recenta ar fi super.
Multa sanatate!




Buna Iuliana-24
Pestisorul este in a treia zi de tratament cu Sera Omnipur si am observat ca este mai agresiv

Re: red parrot bolnav

Supes, sa inteleg ca ai urmat sfatul Luciei,asta este un lucru bun,eu am o rugaminte si anume sa-i urmaresti rana,este o simpla pata alba s-au ,se vede in acel loc ca si cum ceva ar pulsa in interiorul ei,iese ceva din acel loc(ca un firicel)?
Este normal sa fie mai agresiv,nu mai are mediul lui si din cate am vazut ,au fost si alte tratamente.
Multa sanatate!

Re: red parrot bolnav

Nu este o simpla pata alba s-a format o gaura destul de mare si in ea sunt niste bubite care seamana cu cele de la boala numita bob de orez doar ca sunt ceva mai mari, din pacate pozele nu imi ies foarte clare dar o sa mai postez peste cateva zile .
SARBATORI FERICITE SI UN PASTE FERICIT PENTRU TOATA LUMEA

20

Re: red parrot bolnav

Hmmmm.... Ce mi-ar place sa vad o poza buna, clara in modul macro....

Sa nu-l hranesti mult. Aproape deloc, la limita supravietuirii.
Intr-un acvariu atat de mic, apa se strica repede.
Are incalzitor acolo?
O schimbare a temperaturii mediului, poate sa-i displaca. Mareste aerajul, daca poti.

Si totusi, ma gandesc, ca totusi, daca poti, fa un schimb de 50 % din apa, din bazinul de carantina unde se afla el.
Pui apa proaspata la aceeasi temperatura, dar fara nimic altceva in ea.
Apoi calculeaza si pune medicament, doar pentru volumul de apa inlocuit. Adica daca ai scos 10 l, pui medicament pt 10 l, nu pentru tot bazinul.
Oricum la Omnipur e relativ usor de dozat, prin numararea picaturilor.

Sarbatori fericite, cu sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.