1 Editat de al3xu2107 (2011-04-15 19:42)

Subiect: micul meu colt de natura

Ma numesc alex sunt din bucuresti cartierul berceni am 21 de ani, sunt incepator in domeniu acvaristicii. Am inceput cu 2 pestisori care i facusem cadou tatalui meu ii tinea intr un acvariu micut la cateva zile am prins drag de ei si am vrut sa am cat mai multi deja nu mai erau vazuti precum pestii tatului meu ci ai mei. am inceput sa cumpar aparatura necesara pt ei sa le fac un trai mai bun ca se chinuiau in acvariul micut desi... ma gandeam ca ma va costa ceva mai putin investitia dar dupa ce am reusit sa le strang pe toate asta insemnand... acvariu de 100 litri cu fundal, filtru de aer, incalzitor, pietris si ceva plante am observat ca ma inselasem dar nu imi pare rau si chiar as vrea sa iau un acvariu mai mare si mai frumos amenajat. Speciile de pestisori care i detin sunt: 2 carasei, 2 neoni, 2scalari, 4 gupy, 3 xifo si 6 sanitari din 2 specii diferite nu prea am habar cum se numesc. Din cate am inteles prin ce am citit nu prea le am facut mari conditii deoarece e un fel de ciorba toate speciile care le am in acvariu mi a spus cineva. Ar fi cazul sa iau un acvariu mai mare si sa i separ sau ce sa fac? ceva pareri ar fi bine venite. Va multumesc.

salutare . ma numesc alex sunt din bucuresti zona berceni

Re: micul meu colt de natura

Bine ai venit vecine !  smile 
Pune niste poze ca sa vada si ochii nostri despre ce este vorba

"Money bring bitches, bitches bring lies"

3 Editat de Andi66 (2011-04-15 19:03)

Re: micul meu colt de natura

Salut Alex si bine ai venit!

Imi place cum gandesti, de obicei nou venitii mai intai cu dau batu in balta si pe urma intreaba. In cazul tau vad ca te-ai documentat, putin cei drept, inainte si te-a preocupat sa le oferi pestilor un mediu cat mai placut. Intradevar este cam o ciorba la tine in acvariu (din ce spui tu).
Ce sa-ti spun ? In primul rand trebuie sa te decizi mai intai asupra caror specie/specii de pesti vrei sa ii tii si la care sa renunti. Carasii au nevoi speciale si diferite de ale scalarilor s-au fata de ceilalti pesti cu care ai incercat sa ii asociezi.
Ce pot sa-ti spun despre ei ca le trebuie minim 50 litrii / peste, asa ca ar trebuie sa ii ai doar pe ei. Scalarilor le trebuie deasemeni un spatiu cat mai mare si deobicei se recomanda acvarii cu inaltime mai mare. Xifo si gupy sunt specii de vivipari, considerati pesti mai comuni si usor de intretinut dar care sunt la fel de speciali ca oricare altii.
Tu trebuie sa te decizi, sa aprofundezi nevoile fiecaruia dintre specii raportate la ceea ce vrei tu sa realizezi cu acvariul. Eu ti-as propune sa realizezi un acvariu biotop si sa te axezi numai pe o anumita regiune astfel incat sa respecti intrutotul conditiile din natura specifice acelei zone.
S-ar putea sa fie cam mult pentru un incepator, tot secretul consta in multa pasiune si studiu individual combinate cu intrebari, acolo unde nu intelegi ceva si binenteles cu multa rabdare, fara sa te apuci sa intreprizi ceva inainte de a fi sigur ca faci bine ceea ce faci.
Iti urez multa bafta si sa auzim numai de bine !

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

4 Editat de al3xu2107 (2011-04-15 19:48)

Re: micul meu colt de natura

am tot pus poze dar nu stiu de ce nu merg.  tin sa va anunt ca nu dispun de un aparat si am facut pozele cu telefonul asa ca nu sunt prea clare. imi pare rau. cum pot pune pozele? poate nu procedez eu corect

salutare . ma numesc alex sunt din bucuresti zona berceni

5 Editat de al3xu2107 (2011-04-16 02:35)

Re: micul meu colt de natura

=Andi66]Salut Alex si bine ai venit!

trebuie sa te decizi mai intai asupra caror specie/specii de pesti vrei sa ii tii si la care sa renunti.



nu as vrea sa renunt la nici unul ca am prins drag deei si ei s au obijnuit cu mine cum ma apropi de acvariu vin toti langa geam ca si cum ar cere sa i mangai nu as putea sa i vand sau sa i dau la schimb ca au o valoare de nepretuit una sentimentala care nu poate fi cumparata cu toti banii care se poate oferi pe niste pestisori. mai bine le cumpar un acvariu separat.
sad. Va Multumesc de amabilitatea cu care am fost intampinat. :hug

.

salutare . ma numesc alex sunt din bucuresti zona berceni

6 Editat de al3xu2107 (2011-04-16 00:30)

Re: micul meu colt de natura

http://postimage.org/image/10tgj502s/
http://postimage.org/image/10ugwymxw/
http://postimage.org/image/10ubyclgk/
http://postimage.org/image/10ulvkof8/
http://postimage.org/image/1oqa6a5us/
sper sa merga

salutare . ma numesc alex sunt din bucuresti zona berceni

Re: micul meu colt de natura

Buna..NU sunt eu prea bun in domeniul acvaristici dar cusca aceea (parerea mea)  nu ar trebui sa fie acolo sau Pentru ce este.. yikes  yikes

8 Editat de Ancistrus (2011-04-15 22:22)

Re: micul meu colt de natura

http://img685.imageshack.us/img685/4786/unledad.jpg
   Salut Alex, mai sus ti-am pus o imagine cum sa pui poze direct pe forum, in timp ce scrii mesajul apesi pe butonul "browse" si-ti alegi poza/pozele direct de pe calculator.
   In legatura cu acvariul... e complicat rau, nici nu stiu cu ce sa incep... asa ca voi incepe cu linkul urmator http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/, parerea mea este sa citesti tot articolul ala, o sa te ajute mult.

PS:

AquaFishing A scris:

Buna..NU sunt eu prea bun in domeniul acvaristici dar cusca aceea (parerea mea)  nu ar trebui sa fie acolo sau Pentru ce este.. yikes  yikes

   "Cusca" aia este o "maternitate" pentru femelele de vivipari (protectie pentru pui), sau se mai poate folosi si ca separeu pentru unii pesti.

9

Re: micul meu colt de natura

Nu vreau sa te fi laudat degeaba....decorul pe care-l ai tu imita un perete stancos si este mai degraba specific pentru ciclide africane. Si pietrele pe care le ai in acvariu sunt calcaroase, ceea ce nu le face deloc bine pestilor pe care ii ai tu. Ce nu inteleg este ca ai apa tulbure. Am recitit mai atent primul tau post si am remarcat ca tu ai cumparat "filtru de aer", daca te referi la pompa de aer nu este totuna cu filtrul, iar la un acvariu de 100 de litrii ti-ar cam trebui un filtru cu un minim de 600 litrii de apa recirculata pe ora (ideal ar fi unul extern: http://www.tropheus.ro/shop/filtre-exte … te-20.html).
Deocamdata ma rezum doar la atat....

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

10 Editat de al3xu2107 (2011-04-15 22:54)

Re: micul meu colt de natura

Apa nu este tulbure se vede asa din cauza ca nu are lumina si din cauza telefonului ca nu face prea bine pozele. Am filtru de aer la pestii mari si pompa de aer o tin la pui  ca mi au fatat 2 femele de gupy. smile
Am incercat sa pun poze unde ai spus la browse  dar nu merge.
Referitor la pietre multumesc ca mi ai spus le voi scoate imediat.
si fundalul nu am stiut e anume ar merge la pesti care i am asa ca iam spus  celui care mi la facut sa isi dea frau imaginatiei ca eu nu aveam idee cum sa o fac.
Abia la cateva zile dupa ce il luasem deja am vezut pe net foarte multe fundale dar nu am mai avut ce sa fac am ramas cu cel care se vede. dupa cum am spus vreau sa imi fac un acvariu ceva mai mare.
Ma puteti indruma pas cu pas ce sa cumpar si de unde? sau poate are cineva la vanzare ceva mai ieftin ca nu dispun de prea multi bani deodata.
Are cineva un capac cu neon pt acvariu  la vanzare? ceva mai ieftin ca la ce preturi am vazut ma luase durerea de cap.

salutare . ma numesc alex sunt din bucuresti zona berceni

11

Re: micul meu colt de natura

al3xu2107 A scris:

Am incercat sa pun poze unde ai spus la browse  dar nu merge.

   Rog administratia acvariidevis sa faca in asa fel sa mearga si la @al3xu2107 sa insereze imaginile in mesaj, ca se pare ca la el nu merge... se poate asa ceva? la tot forumul merge si la el nu... nu mi se pare corect :omfg

12

Re: micul meu colt de natura

al3xu2107 A scris:

Apa nu este tulbure se vede asa din cauza ca nu are lumina si din cauza telefonului ca nu face prea bine pozele. Am filtru de aer la pestii mari si pompa de aer o tin la pui  ca mi au fatat 2 femele de gupy. smile
Am incercat sa pun poze unde ai spus la browse  dar nu merge.
Referitor la pietre multumesc ca mi ai spus le voi scoate imediat.
si fundalul nu am stiut e anume ar merge la pesti care i am asa ca iam spus  celui care mi la facut sa isi dea frau imaginatiei ca eu nu aveam idee cum sa o fac.
Abia la cateva zile dupa ce il luasem deja am vezut pe net foarte multe fundale dar nu am mai avut ce sa fac am ramas cu cel care se vede. dupa cum am spus vreau sa imi fac un acvariu ceva mai mare.
Ma puteti indruma pas cu pas ce sa cumpar si de unde? sau poate are cineva la vanzare ceva mai ieftin ca nu dispun de prea multi bani deodata.
Are cineva un capac cu neon pt acvariu  la vanzare? ceva mai ieftin ca la ce preturi am vazut ma luase durerea de cap.

Am si eu o curiozitate...ce varsta ai ?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

13 Editat de al3xu2107 (2011-04-16 00:19)

Re: micul meu colt de natura

am 21 de ani. De ce?

salutare . ma numesc alex sunt din bucuresti zona berceni

Re: micul meu colt de natura

filtru de aer iti trebuie la masina sau la altceva - la acvarii nu prea am auzit de asa ceva
tie iti trebuie un filtru de apa ca ai apa foarte muradara

"Money bring bitches, bitches bring lies"

15

Re: micul meu colt de natura

al3xu2107 A scris:

am 21 de ani. De ce?

Eram doar curios....eu zic sa te apuci serios de citit si poti incepe cu asta:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

16 Editat de Ancistrus (2011-04-16 01:10)

Re: micul meu colt de natura

Andi66 A scris:

eu zic sa te apuci serios de citit si poti incepe cu asta:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/

   Da!!! Si eu la fel zic, citeste ce spune @Andi66... sau citeste ce spune un pic mai sus si @Ancistrus ala:

Ancistrus A scris:

In legatura cu acvariul... e complicat rau, nici nu stiu cu ce sa incep... asa ca voi incepe cu linkul urmator http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/, parerea mea este sa citesti tot articolul ala, o sa te ajute mult.

... citeste ceva numai citeste lol - era o vorba din batrani (batranii PCR-isti): "Invatati invatati, si iar invatati..." lol

17

Re: micul meu colt de natura

m am documentat si voi face niste modificari serioase. multumesc pentru lincuri :noroc

salutare . ma numesc alex sunt din bucuresti zona berceni

18

Re: micul meu colt de natura

al3xu2107 A scris:

m am documentat si voi face niste modificari serioase. multumesc pentru lincuri :noroc


Salut Alex,
Un update la coltul tau de rai ?
(  :acv  )

Ofera sfaturi nu jigniri!

19

Re: micul meu colt de natura

adrian88 A scris:
al3xu2107 A scris:

m am documentat si voi face niste modificari serioase. multumesc pentru lincuri :noroc


Salut Alex,
Un update la coltul tau de rai ?
(  :acv  )

Deocamdata nu am ce update sa fac pe ca am dat toti pestisorii.... astept sa iau banii si dupa ce imi voi cumpara un filtru si capac la acvariu il voi popula cu ciclide africane deoarece dupa cate am inteles... backroundul care il am la acvariu.. se potriveste mai bn la ciclide.... voi reveni cu poze cand voi termina cu modificarile. smile

salutare . ma numesc alex sunt din bucuresti zona berceni

20

Re: micul meu colt de natura

au fost perioade cand am spus ca ma las de acvaristica... dar.. se pare ca odata ce te-ai apucat... nu mai scapi de aceasta pasiune, de la pasiune... a devenit un hobi  big_smile .. dupa cum am promis... am revenit cu o updatare.. sper sa va placa smile scuze pentru calitatea pozelor.

salutare . ma numesc alex sunt din bucuresti zona berceni