1 Editat de BIBESCU (2011-04-16 22:37)

Subiect: Hagen Fluval 305 vs JBL e900

De ceva vreme sunt rugat de un amic , acvarist incepator sa-l ajut in alegerea unui filtru extern , ce va fi folosit la un acvariu JUWEL de 60l . Eu l-am sfatuit sa-si ia un filtru care sa faca fata unui acvariu cu o capacitate intre 150-300l  convins fiind ca peste cateva luni , actualul acvariu ii va ramane mic smile . Nefiind in masura sa-i recomand un anumit filtru , apelez la voi. Care dintre cele 2 filtre din titlu credeti ca este mai eficient ?

2

Re: Hagen Fluval 305 vs JBL e900

Chiar nu poate da nimeni o mana de ajutor ?

Re: Hagen Fluval 305 vs JBL e900

Ambele filtre sunt bune, dar foarte mari pentru 60 litri, capacitatea de filtrare a lui JBL e900 este 7 litri, la fluval nu stiu. Ca sa ii fie bun si pentru un acvariu mai mare, si raport cailtate/pret eu ti-as recomanda din noua serie de filtre Hagen - Elite Cristal Flo 60:

Hagen Elite Cristal Flo 60
Filtru extern pentru acvarii

   Caracteristici:
•pentru acvarii cu un volum maxim de 230 litri
•inaltime maxima coloana apa: 1.6 m
•debit maxim 750 litri/h
•volum filtru: 7.55 litri
•design compact
•silentios datorita clemelor din cauciuc
•setare usoare si gata de folosire
•include mediile de filtrare: burete, carbon si bile.

4 Editat de merlin21 (2011-06-11 04:10)

Re: Hagen Fluval 305 vs JBL e900

:fmad

5

Re: Hagen Fluval 305 vs JBL e900

mai astept cateva zile poate mai primesc pareri , dupa care ii voi spune ce sa comande. Multumesc pentru ajutorul dat , acum si in trecut.  :noroc

6

Re: Hagen Fluval 305 vs JBL e900

:fmad

Re: Hagen Fluval 305 vs JBL e900

Fluval  205 daca vrea sa ramana mai mult timp la acest acvariu sau fluval 305 daca  vrea ceva mai mare pe viitor.Mie imi plac mai mult fluval-urile.Nu spun ca cele jbl nu sunt bune.Sunt foarte bune insa Fluval-ul mi se pare construit mai cu cap.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!