Subiect: unde sa'l pun

salut fratilor... sunt nou pe forum... am citit foarte multe topicuri si mi'a placut tot ce am citit... ma bate gandu sa imi fac si eu un acvariu si nu prea stiu unde sa'l pun... cam cum ar trebui asezat si unde... plz kiar ma intereseaz smile

Re: unde sa'l pun

In mare parte se poate aseza aproape oriunde in camera, insa trebuie sa ti cont de anumite mici detalii.
1 sa nu bata lumina naturala direct in el, ferestel de razele soarelui
2 nu trebuie sa fie in apropierea televizorului
3 sa nu fie amplasat la capul tau daca dormi in acea camera
4 indicat daca iti permite spatiul sa il amplasezi in alta camera decat in acea in care dormi, dar nu obligatoriu.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3 Editat de cibserg (2009-06-02 14:51)

Re: unde sa'l pun

5. Sa stea intr-un loc mai ferit. Unde sa nu fie lovit. In primul rand pentru a elimina riscul de a fi spart si apoi pentru a nu stresa pestii prin atingerea accidentala a acvariului.
6. Pune-l in asa fel sa poti avea acces la el pentru intretinere. (Daca il pui pe dulap o sa ai o problema smile )
7. Daca o sa fie acvariu - aquascape e bine sa fie amplasat int-un loc unde sa dai tot timpul cu ochii de el pentru a te bucura de bucata de natura intre pereti de sticla.

4

Re: unde sa'l pun

salut! am si eu o intrebare...am citit mai sus...de ce nu este bine sa tinem acvariul langa televizor???multumesc anticipat..salut

Re: unde sa'l pun

Vor fi doua piese de rezistenta ale camerei puse una langa alta. Atat televizorul cat si acvariul sunt atractii speciale pt ochiul omului, fiind in vecinatate intra in concurenta. Daca ne uitam la tv. in acvariu se vor misca pestii si ne vor distrage atentia, daca se intampla invers atunci cand vrem sa privim acvariul cu siguranta ca tv-ul daca este deschis ne va distrage si el atentia la randul sau.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

6 Editat de Ionutz1912 (2009-06-03 00:06)

Re: unde sa'l pun

ok asta am inteles... am un birou fff mare si monitorul de la calk este suspendat... pe perete undeva...
deci merge tongue:P

7

Re: unde sa'l pun

La capul tau de ce sa nu fie? din cauza zgomotelor produse de aparatura? sau alte chestii daunatoare ce sunt emanate...sau :-? habar nu am:d

I reject your reality and substitute it for my own !

Re: unde sa'l pun

acvariul nu trebuie sa ste langa TV doar din motivul amintit(distragerea atentiei) sau are vreo legatura si radiatia electromagnetica?

Gott mit uns!

9 Editat de A. Normal (2010-11-10 14:16)

Re: unde sa'l pun

Ar mai fi un criteriu, dar totul depinde de constructua faptica a camerei/apartamentului. Pentru o facila schimbare a apei sau mai sti, pentru un sistem de schimbare a apei la picatura, undeva unde sa-i poti asigura cu usurinta un furtun de aductiune si unul de scurgere. Un perete comun cu baia/bucataria.

Preferabil ar fi, daca faci unul mare si mai ales daca apartamentul detine big_smile sa-l pui in sufragerie.

In tara orbilor, chiorul este imparat - Tara orbilor / H.G.Wells

10

Re: unde sa'l pun

Kribensis A scris:

acvariul nu trebuie sa ste langa TV doar din motivul amintit(distragerea atentiei) sau are vreo legatura si radiatia electromagnetica?

Ofera sfaturi nu jigniri!