Subiect: gda

imi poate indica si mie cineva o metoda eficace impotriva gda? m-a omorat si m-am saturat sa o tot curat la 2-3 zile.momentan incerc sa-i inchei ciclul de viata si sunt curios sa vad daca merge.ce altceva imi recomandati daca asta nu merge?

Re: gda

florin2305 A scris:

momentan incerc sa-i inchei ciclul de viata si sunt curios sa vad daca merge.ce altceva imi recomandati daca asta nu merge?

   Ce ciclu de viata? Ce sa mearga?

3 Editat de m_ionut2007 (2011-04-17 14:24)

Re: gda

fii mai explicit. din ce spui tu reiese faptul ca ai gasit rezolvarea.

Re: gda

scuze ca am fost asa succint. deci in urma documentarii pe net am aflat ca un anume doctor din state a reusit sa scape de gda in felul urmator ; spune el ca aceasta alga are un ciclu de viata de aprox 2-3 sapt si daca o lasi in tot acest timp pe sticla si nu  o razuiesti in cele din urma aceasta isi va incheia ciclul de evolutie va capata o culoare maronie si va incepe sa cada singura de pe sticla, in acest moment se va curata de pe sticla si se va efectua un schimb masiv de apa. daca nu merge se va repeta operatiunea de doua trei ori. eu sunt in cursul acestui proces pe sapt viitoare urmeaza sa curat sticla . in cazul in care nu merge asa as dori sa aflu si alte variante ce sa ma ajute in lupta contra acestei alge sacaitoare. deci ceva sugestii?

Re: gda

Eu zic ca-ti trebuie un sterilizator UV, scaderea intensitatii luminii...rabdare, si sa te interesezi cum apare GDA, odata aflat cum apare stii ce sa faci ca sa nu mai apara wink