1

Subiect: Salut

Sa facem cunostinta....Eu sunt Dany si am un acvariu de 120 litri. Cresc in el ciclide africane.

2

Re: Salut

Bine ai venit!!

3 Editat de mirceajifcu (2011-04-18 03:27)

Re: Salut

Salut (desi tu ai sarit acest pas)! Tu ai citit alte introduceri?(http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2918/modul-de-a-ne-cunoaste/)
Asta e maxim un raspuns la o intrebare de genul "asl pls" pe mIRC, nu o prezentare pe un forum. Din moment ce detalii despre tine nu prea ai dat, banuiesc ca ai maxim 14 ani si pot doar sa iti urez succes la capacitate si la crescutu de ciclide.

Re: Salut

bine ai venit.
cateva detalii privind acvariul? poze?

5 Editat de mirceajifcu (2011-04-18 03:26)

Re: Salut

Apropo, felicitari pentru reusita de a creea o fraza prin legarea a doua propozitii cu acel "si" in succinta ta prezentare! Keep up the good work  :apl

6

Re: Salut

Sunt curios, ce ciclide cresti tu in 120 litri ? Probabil niste C. moori, sau Frontosa  :sbr

7

Re: Salut

Atrag atentia unor colegi de forum ca datele personale legate de identitatea userilor nu au nicio relevanta din punct de vedere acvaristic, deci nu ne intereseaza virsta, profesia, religia, sexul, si alte asemenea. Cu totul altele sunt reperele care prezinta interes pe un forum de acvaristica.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut

bradraqua A scris:

Atrag atentia unor colegi de forum ca datele personale legate de identitatea userilor nu au nicio relevanta din punct de vedere acvaristic, deci nu ne intereseaza virsta, profesia, religia, sexul, si alte asemenea. Cu totul altele sunt reperele care prezinta interes pe un forum de acvaristica.

Subtil tongue. Era o mica agresiune, nu o intrebare, (oricum nu ma refeream la detalii legate de ... orientarea sexuala, ci mai multe detalii despre acvariu, poze etc) si de data asta motivata zic eu. Si nu poti sa nu fii de acord cu celelalte lucruri ce le-am scris...  Eu recunosc unde gresesc, dar si cand am dreptate ... am. Zic eu sa ne oprim aici si sa nu ii poluam omului ... ce se vrea a fi prezentarea acvariului.

9

Re: Salut

mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:

Atrag atentia unor colegi de forum ca datele personale legate de identitatea userilor nu au nicio relevanta din punct de vedere acvaristic, deci nu ne intereseaza virsta, profesia, religia, sexul, si alte asemenea. Cu totul altele sunt reperele care prezinta interes pe un forum de acvaristica.

Subtil tongue. Era o mica agresiune, nu o intrebare, (oricum nu ma refeream la detalii legate de ... orientarea sexuala, ci mai multe detalii despre acvariu, poze etc) si de data asta motivata zic eu. Si nu poti sa nu fii de acord cu celelalte lucruri ce le-am scris...  Eu recunosc unde gresesc, dar si cand am dreptate ... am. Zic eu sa ne oprim aici si sa nu ii poluam omului ... ce se vrea a fi prezentarea acvariului.

   Evident ca ne oprim aici, numai nu uita ca interventiile venite din partea unui administrator, nu pot fi acuzate de poluarea unui topic, ale celorlalti useri... uneori da. Ai exemplificat aceasta realitate, fara sa vrei, cind ai pomenit despre orientarea sexuala, scuze, dar mi s-a parut o gafa!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut

Ai dreptate! Departe de mine gandul de a acuza ca ai poluat topicul omului, doar combinatia de cuvinte a fost oarecum nefericita, ca si exemplul de altfel. Ziceam sa nu prelungim de acum incolo discutia ca devine "o poluare" pentru topicul omului.
  Ideea era, Dane ca prezentarea ta suna ca si cum te-ar fi fortat cineva sa intrii pe forum sa ne faci "onoarea" de-a te prezenta, nu ca si cum ai vrut sa intrii in aceasta comunitate si sa inveti poate cate ceva , sau sa inveti pe altii ceva. (Desi se pare ca interesul lui, cum arata si prezentarea, pentru forum este ... ).
  Oricum, succes cu ciclidele alea si asteptam niste poze, daca vrei sa ne faci onoarea   ^:)^ !

11

Re: Salut

Acestea sunt niste poze mai vechi.....pt ca in acest week-end am avut ghinionul de a ramane fara nici un peste.:((. Am  cumpara un hranitor automat saptamana trecuta si in week mi s-a blocat pe deschis si a varsat toata mancare in acvariu. de invatat vreau sa invat pt k este primul acvariu pe care il am si nu stiu foarte multe .......Eram foarte atasat de acesti pesti deoarece i-am crescut de mici de cand au fost nascuti.....

Re: Salut

Imi pare rau pentru Pesti tai . :scry era mai bine daca rugai un vecin cat erai plecat (banuiesc ca erai plecat) sa ii hraneasca e; Puteai sa faci si tu o copie la aceea cheie ...Eu sunt contra cu acel Hranitor...

13 Editat de Ancistrus (2011-04-19 15:10)

Re: Salut

Salut Dany, imi pare rau ca ti-au murit pestii dar sincer chestia asta cu hranitorul automat nu prea merge, adica intr-un acvariu de 120 litri nu prea avea cata mancare sa verse, decat daca era un hranitor DIY, hranitoarele automate au compartimente de dozare, si daca ramanea deschis se golea doar compartimentul respectiv... adica o doza normala de hrana.

PS: Am observat in pozele tale pesti care nu aveau ce cauta intr-un acvariu de africani, respectiv sanitarii Hoplosternum thoracatum, si ciclidele Archocentrus nigrofasciatus ambele specii fiind din America, poate ca pe viitor vei tine cont sa nu mai amesteci africanii cu alte specii deoarece dupa cum stii sunt pesti de apa dura si nu sunt compatibili cu pesti de apa moale/acida.

14

Re: Salut

Dany_dny A scris:

Acestea sunt niste poze mai vechi.....pt ca in acest week-end am avut ghinionul de a ramane fara nici un peste.:((. Am  cumpara un hranitor automat saptamana trecuta si in week mi s-a blocat pe deschis si a varsat toata mancare in acvariu. de invatat vreau sa invat pt k este primul acvariu pe care il am si nu stiu foarte multe .......Eram foarte atasat de acesti pesti deoarece i-am crescut de mici de cand au fost nascuti.....

   Fara sa vreau sa te jignesc, cam greu de crezut povestea cu hranitorul...
  In acvariu cu ciclide africane am vazut un Hoplosternum si o Cichlasoma Nigrofasciatum? Daca da, cind vei repopula acvariul, sa nu mai faci aceeasi greseala!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut

Si eu am hranitor automat de la sera si nu prea vad cum poate sincer sa se blocheze pe "deschis". In timp ce cutia cu mancare se invarte, o mica parte din mancarea din compartimentul mare se varsa in compartimentul mic si daca ramane cu "capul in jos" sa zicem asa, nu mai pica nimic in acvariu. Deci probabil ala s-a golit ori ca nu mai era mult in el, ori ca ai supradozat tu mancarea.
Iar legat de repopulare, au spus colegii tot ce era de spus, ca eu nu sunt in masura sa comentez nimic in privinta asta si verifica celelalte aparate sau apa, poate acolo e problema.

16

Re: Salut

O sa tin cont de aceste sfaturi pe viitor....si povestea cu hranitorul....este un adevar nici eu nu as fi crezut ca se poate asa ceva...dar s-a intamplat..... Ms pt sfaturi...

17

Re: Salut

Hranitorul este cu un singur compartiment mare care se invarte si k o deschizatura reglabila....cand am venit de acasa am gasit apa rosie si compartimentul gol.......:((

18

Re: Salut

Dany_dny A scris:

Hranitorul este cu un singur compartiment mare care se invarte si k o deschizatura reglabila....cand am venit de acasa am gasit apa rosie si compartimentul gol.......:((

   Daca dadeai explicatia asta din start, ne lamuream si economiseam timp. Dimensiunea "deschizaturii" este intr-adevar reglabila si in cazul tau a fost deschisa la maxim. In raport de numarul de hraniri pe care l-ai programat, rezervorul de hrana s-a golit intr-un timp mult mai scurt decit cel necesar. Conform primei tale variante, rezervorul de hrana ar fi trebuit sa se invirte continuu, astfel eliberind intreaga cantitate de hrana, ceea ce este imposibil.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salut

Dany_dny A scris:

Hranitorul este cu un singur compartiment mare care se invarte si k o deschizatura reglabila....cand am venit de acasa am gasit apa rosie si compartimentul gol.......:((

Uite ce am eu, foarte acceptabil ca pret, isi face treaba daca pui granule, si daca se blocheaza ... oricum vrei tu ... nu pica nimic extra in apa, doar nu mai ai mancare la pesti. Eu cand am plecat in concediu, am lasat cum a zis si ancistrus cheia la cineva, si a venit cineva sa se uite daca mai e mancare in el etc...
Si din cate am cautat eu, pe net,a stea noi au toate asa o mica siguranta ca in cazul blocarii cu gura in jos, sa nu pice tot inauntru...

http://www.amazon.de/Sera-8840-Feed-A-Plus/dp/B0013ZCD6K/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1303245207&sr=1-1

Re: Salut

mirceajifcu A scris:
Dany_dny A scris:

Hranitorul este cu un singur compartiment mare care se invarte si k o deschizatura reglabila....cand am venit de acasa am gasit apa rosie si compartimentul gol.......:((

Uite ce am eu, foarte acceptabil ca pret, isi face treaba daca pui granule, si daca se blocheaza ... oricum vrei tu ... nu pica nimic extra in apa, doar nu mai ai mancare la pesti. Eu cand am plecat in concediu, am lasat cum a zis si ANCISTRUS cheia la cineva, si a venit cineva sa se uite daca mai e mancare in el etc...
Si din cate am cautat eu, pe net,a stea noi au toate asa o mica siguranta ca in cazul blocarii cu gura in jos, sa nu pice tot inauntru...

http://www.amazon.de/Sera-8840-Feed-A-Plus/dp/B0013ZCD6K/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1303245207&sr=1-1




Nu  conteaza dar nu puteam sa ma abtin nu Ancistrus a sups ca eu  :-  .... :hug