1 Editat de varzaru1 (2009-06-02 21:01)

Subiect: Acvariul meu

Salut!
Am un acvariu jwel de 60l cu filtru intern
Acvariul l-am achizitionat de la o persoana ce nu se mai ocupa de el

Nu prea aveam stiinta de acvaristica, asa ca am luat acvariul, am pus 3 plante, nisip l-am pus in functiune si a 2-a zi am pus pestisorii.
M-am mirat cand am vazut ca 4 pesti au murit. Acum m-am lamurit care era defapt problema, inainte nu mi-a dat in cap sa intru pe un forum de acvaristica, inainte de a cumpara masina am stat 1 luna pe toate forumurile posibile, dar acu nu. Ma declar vinovat.
Dupa 5 zile acvariu arata cam asa

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7-sA58aXYv8[/youtube]

In el convietuiesc 6 zebre, 1 carasel, 5 sanitari, 1 xipho, 30 guppy mici, 10 molly si 7 neoni
Acum dupa ce am vazut, citi si pus cap la cap am o problema si la care am gasit 2 solutii:
1. sa reamenajez acvariu acesta
2. sa transport acvariu acasa la Slatina si sa il instalez acolo, apoi sa fac altu de la 0 acasa la Bucuresti

Am vazut la Hornbach un acvariu bombat in fata, parca de 80l si unu normal de 80l in jur de 2-3mil nu mai retin. As vrea sa pun plante in el, am vazut linku pus pe site cu setup acvariu, insa nu am bani sa pun instalatii CO2 si filtre UV, si sa ma opresc la 2 maxim 3 specii de pestisori, imi plac foarte tare neonii. Ma incadrez undeva la 5-6 mil pentru un acvariu de la 0
Tind tot mai mult sa fac unu de la 0, dar nu vreau sa-l desfiintez asa ca astept sugestii si pentru el smile
Multumesc!

2

Re: Acvariul meu

Sfaturile mele:
1. Mai da din pesti ca sunt prea multi pentru 60L.
2. Pune mai multe plante.
2. Da caraselul ala caci nu este compatibil cu restul pestilor.
3. Am vazut cativa corydoras prin acvariu dar sunt de specii diferite. Si ei sunt pesti de banc (ca neonii) si e bine sa ai mai multi din aceeasi specie.
4. Ai zis ca iti plac neonii. Ai putea sa ramai doar cu neoni in acvariu(20-30 bucati) sau sa ii combini cu alte tetre mici.

Ceea ce ai tu acum in acvariu se numeste "ciorba". Doar cu un banc de neoni si unul de corydoras, o cioata si niste echinodorus ai putea avea un acvariu frumos de Amazon.

Succes.

3

Re: Acvariul meu

ai si un ancistrus man smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4

Re: Acvariul meu

Achizitie noua, prinde viata:)

5

Re: Acvariul meu

smile
Eheim MP AquaPro 80 COMPLET ECHIPAT
- greutate 27 kg
- capacitate: 126 Litri
- 80x35x45H
- Incalzitor Jager 100watt
- Filtru intern EHEIM Aquaball 2210 550 l/h
- Neoane 2x18watt T8
- termometru de sticla

Re: Acvariul meu

Sa intelegem ca acum ai 2 acvarii?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

7 Editat de varzaru1 (2009-09-10 12:02)

Re: Acvariul meu

Unul a ramas acasa, la Slatina, asta urmeaza sa-l amenajez, unde stau acum in Bucuresti!
O sa zbor la coralis mai tarziu sa-mi iau ce mai trebuie smile

8

Re: Acvariul meu

Stage 1 completed smile

9 Editat de varzaru1 (2009-09-11 10:52)

Re: Acvariul meu

Am luat o buturuga de la hornbach si nu imi sta in apa, pluteste, cum o rezolv si eu? de aseara o tin in apa intr-un recipient, dar nu prea da semne bune.
5kg complete substrat
2-4 mm nisip

10

Re: Acvariul meu

Buturuga...

11

Re: Acvariul meu

pune'o intr'o galeata cu apa si pune o piatra peste ea si las'o vreo saptamana cam asa apoi nu o sa mai pluteasca;)

12

Re: Acvariul meu

lol:lol: Si eu am patit la fel cu o buturuga de la Hornbach. Am introduso in acvariu si... pluteaa. Am fierto jumatate de zi da tot plutea. Pana la urma am reusit sa o fixez in substrat si vad ca sta pe fund. Sper sa nu se ridice. Cauta pe forum ca sa mai vorbit de buturugi. Succes cu ea lol

13

Re: Acvariul meu

Stage 2 completed smile
Am pus plantele ( fara sa prea stiu cum se numesc big_smile )

14

Re: Acvariul meu

smile

15

Re: Acvariul meu

asteptam imagini cu locuitorii big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16

Re: Acvariul meu

Pana la locuitori mai am vreo 1-2 saptamani smile

Re: Acvariul meu

Buturuga o poti fierbe cu sare pana nu mai pluteste.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

18

Re: Acvariul meu

am fiert la buturuga aia de mi s-a luat, asa ca am dus-o inapoi la horbach si am luat altceva, asa arata acvariul acum, am si 4 cobai de vreo 3-4 zile

19

Re: Acvariul meu

smile

20

Re: Acvariul meu

smile