41

Re: CUM?!

575 mg  :smoke ,sper ca e o greseala ,la cantitatea asta se adoarme o turma de bivoli  :- ,sau ceva in jur de ..... 2 elefanti  lol  lol  lol

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

42

Re: CUM?!

ddmickey A scris:

575 mg  :smoke ,sper ca e o greseala ,la cantitatea asta se adoarme o turma de bivoli  :- ,sau ceva in jur de ..... 2 elefanti  lol  lol  lol

   Cale intravenoasă: Doza iniţială de ketamină administrată intravenos poate varia de la 1 mg/kg până la 4,5 mg/kg. În medie este necesară o doză de 2 mg/kg ketamină pentru a obţine o anestezie cu durata de 5 până la 10 minute. Se recomandă administrarea lentă a ketaminei pe o perioadă de 60 secunde.
   Am depasit un pic doza, din dorinta de a nu se trezi prea devreme, am socotit 5mg/kg greutate corp...! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: CUM?!

bradraqua A scris:
mirceajifcu A scris:

Ieftin nu is de sedat , asta e clar. La 115 kile (variaza in functie de meniu) ... Si peste nu mananc, decat rareori, ii prefer in acvariu.
Ala se numeste cteno, nu fitofag? smile) Oricum avea vre-o, zic eu, 100 si ceva de kilograme si 3 metri si ceva. Am venit cu elicopterul sa il scoatem din balta  lol  lol

   Cu 575 mg. de Ketamina iti vin de hac! lol
   Da, la noi se numeste Cteno, Ten sau Amur (Ctenopharyngodon idella) si este crap fitofag, alaturi de Sanger (Hypophthalmichthys molitrix) si Novac (Arystichtys nobilis)

Dl Radu, crezi ca daca stiam ca are asa denumire pompoasa mai mancam ceva din el? Imi ramanea mai tare in gat smile)

Re: CUM?!

bradraqua A scris:

   Am depasit un pic doza, din dorinta de a nu se trezi prea devreme, am socotit 5mg/kg greutate corp...! lol

Da , da, eu cred ca supradozarea asta e de fapt pedeapsa pt pestii chinuiti si ucisi din nestiinta smile)! Si fiind din generatia veche, ochi pentru ochi si dinte pentru dinte nu?  lol

45 Editat de mirceajifcu (2011-04-21 18:19)

Re: CUM?!

Pentru doritori, am pus o continuare la ce a spus Dl Radu, smile), doze la ketamina pentru cei cu un asemenea "hobby" smile), daca tot suntem pe un forum de hobby. Sa nu se inteleaga ca incurajez consumul de psihedelice prizabile!

http://dimetiltriptamina.blogspot.com/2008/03/ketamina-pro-sau-contra.html

46

Re: CUM?!

Daca eram pe balta, in asteptrea semnalelor senzorilor, nu foloseam aceste denumiri lol Am zis ca este un cadru mai... elevat, unde lumea mai vrea sa invete cite ceva! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

47

Re: CUM?!

mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:

   Am depasit un pic doza, din dorinta de a nu se trezi prea devreme, am socotit 5mg/kg greutate corp...! lol

Da , da, eu cred ca supradozarea asta e de fapt pedeapsa pt pestii chinuiti si ucisi din nestiinta smile)! Si fiind din generatia veche, ochi pentru ochi si dinte pentru dinte nu?  lol

   "Generatia veche" este mult mai toleranta, cred eu! Supradoza este pentru chinul la care ne supui pe noi, colegii tai de forum, pestii nu au niciun amestec lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: CUM?!

Cu senzori Dl Radu? Ala e pescuit? Unde sunt vremurile de alta data  lol cand pestele avea o sansa! Acum sonar si senzori, barci cu motor pt momeala, tot felu de arome . . . Io inca sunt la stilul clasic, rama in ac, mamaliga cat pot sa arunc cu mana  lol si ... bere multa! Si rezultatele nu intarzie sa apara.
Ultima oara am rupt un bat de carbon (cand am prins fitofagul) sad( ca am picat in balta cu el! Explicatia ar fi: am ajuns in balta cu tot cu bat, fugind dupa un infractor care a jefuit o batranica si au sarit alti trei sa il ajute si m-au impins in apa, nu din cauza berii si ca m-am sprijinit de el!!!

49 Editat de mirceajifcu (2011-04-21 18:57)

Re: CUM?!

bradraqua A scris:

   "Generatia veche" este mult mai toleranta, cred eu! Supradoza este pentru chinul la care ne supui pe noi, colegii tai de forum, pestii nu au niciun amestec lol

Daca voi nu ma vreti, eu va vreau  lol !

50 Editat de ddmickey (2011-04-21 21:39)

Re: CUM?!

Specia    Mod de administrare    ketamină/kg corp    Ketaminol

Cabaline         i.v.                        2,0 - 2,2 mg        2,0–2,2 ml/100 kg corp

Bovine            i.v.                            2 mg               2,0 ml/100 kg corp

Viţei               i.v.                         2 – 10 mg           0,2–1,0 ml/10 kg corp


Canide            i.v.                          1 – 3 mg            0,01–0,03 ml/kg corp

Animale
sălbatice         i.m.                           100 mg  125 ml xilazină (pulbere) dizolvaţi                                                                    în 2 ml Ketaminol 10

P.S. este vorba de ketamina de uz veterinar  smile
P.P.S.  cea pt uz uman se foloseste doar in institutiile de profil si doar SUB STRICTA SUPRAVEGHERE A UNUI DOCTOR ANESTEZIST,diluata in solutii perfuzabile    :smoke

NU intra in discutie administrarea ei ,chiar si ca drog recreativ.
Asta pt ca dl. Radu a adus in discutie,si poate aceste date pot folosi cuiva,eu mergand pe principiul reclamei(scuze,nu -mi aduc aminte exact la ce era  big_smile,sau nu vreau sa fiu acuzat de publicitate) in care personajul principal spune ceva de genul:eu nu spun "nu stiu" ,ci nu stiu inca.
o seara buna si ape limpezi.
Scuze de off topic.

"-Ce faceti de dimineata pana seara?
  -Ma suport. (Emil Cioran)

Re: CUM?!

Eu zic sa ne oprim aici, sa nu transformam forumul intr-un retetar si, eventual, o baza de date cu "ce poti lua, cat tine, de unde se procura, cat costa"  lol

52

Re: CUM?!

ddmickey A scris:

Specia    Mod de administrare    ketamină/kg corp    Ketaminol

Cabaline         i.v.                        2,0 - 2,2 mg        2,0–2,2 ml/100 kg corp

Bovine            i.v.                            2 mg               2,0 ml/100 kg corp

Viţei               i.v.                         2 – 10 mg           0,2–1,0 ml/10 kg corp


Canide            i.v.                          1 – 3 mg            0,01–0,03 ml/kg corp

Animale
sălbatice         i.m.                           100 mg  125 ml xilazină (pulbere) dizolvaţi                                                                    în 2 ml Ketaminol 10

P.S. este vorba de ketamina de uz veterinar  smile
P.P.S.  cea pt uz uman se foloseste doar in institutiile de profil si doar SUB STRICTA SUPRAVEGHERE A UNUI DOCTOR ANESTEZIST,diluata in solutii perfuzabile    :smoke

NU intra in discutie administrarea ei ,chiar si ca drog recreativ.
Asta pt ca dl. Radu a adus in discutie,si poate aceste date pot folosi cuiva,eu mergand pe principiul reclamei(scuze,nu -mi aduc aminte exact la ce era  big_smile,sau nu vreau sa fiu acuzat de publicitate) in care personajul principal spune ceva de genul:eu nu spun "nu stiu" ,ci nu stiu inca.
o seara buna si ape limpezi.
Scuze de off topic.

   Trebuie sa recunosc ca este cu totul altceva, decit ce am spus eu... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: CUM?!

Dl Radu, eu de gluma ştiu, uneori chiar prea mult, dar trebuie să fi de acord ca in orice gluma e un sâmbure de adevăr, altfel nu e amuzanta! Iar biciuitul ala eu consider ca e constructiv, ca doar cu laude nu evoluezi deloc.  Aşa ca in privinta biciuitului, zic doar ... mersi.  :noroc