1

Subiect: Am incercat si se poate

AM un acvariu de o luna si am urmatorii pesti;
  2 papagai la 20cm
  1 mai mic de 10 cm
  2 coridoras
fitru home made cu o pompa de 1700l/h dar cred ca nu scoate mai mut de 100l/h
nisip cu granulatie 0,5mm
capac home made din alucobond
3 neoane  osram flora jbl tropic si osram 865
bazinu are 160 litri
in substrat am bagat 40 bile de la jb nu stiu cum se numesc, a fiecare planta am pus ca start de la aqa medic Radix A+B, fertilizanti folosesc FLORREAL si FERREA de a aqa medic, lumina merge 10 ore pe zi, co2 home made
      Intrebare. Ce sa fac sa mearga si mai binee??????????????????

2

Re: Am incercat si se poate

Intrebare. Ce sa fac sa mearga si mai binee??????????????????
...pune-i roti si sa vezi ce bine va merge lol  lol  lol
Lăsând gluma la o parte....ce vrei sa-i mai faci, arata foarte bine :sok

3

Re: Am incercat si se poate

Eu nu am inteles ce ai incercat si ce se poate (titlul subiectului tau).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Am incercat si se poate

parerea mea-poti tine si papagali si plante impreuna,asta a vrut sa spuna.Eu tot papagali am ,bravo,superbi

5

Re: Am incercat si se poate

b37dra A scris:

parerea mea-poti tine si papagali si plante impreuna,asta a vrut sa spuna.Eu tot papagali am ,bravo,superbi

Daca ar fi asa (eu totusi astept raspunsul titularului), ar fi o noutate sau o reusita notabila?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Am incercat si se poate

Buna ,

Se pare ca ai ratat pe cineva , cred ca ai si un Betta, in poza 6 se vede un betta rosu. Felicitari , frumos acvariu !

7 Editat de Ancistrus (2011-04-21 13:52)

Re: Am incercat si se poate

bradraqua A scris:

Eu nu am inteles ce ai incercat si ce se poate (titlul subiectului tau).

   Si pe mine ma "chinuie" aceeasi nedumerire lol

8

Re: Am incercat si se poate

Scuze DanaD intradevar am ratat cel mai mic locuitor al acvariului betta halfmoon este din pepiniera proprie a fost crescut cu grija de a stadiul de ou.
   Brabraqua si Ancistus. In legatura cu titlul, pe cine am intrebat mia spus ca nu se poate ca pui papagali cu plante de substrat ca le scoate. intradevar sapa ca nebunii mai ales in perioada in care pregatesc locu sa depuna dar se rezolva simplu, multe pietre de rau atat de mari incat sa nu reuseasca sa le mute printre ele plante care isi dezvota radacini mari si urmeaza perioada critica de 1 luna pana se prind ele bine.

Re: Am incercat si se poate

Bravo, frumusel acavriu  :apl ...dar tin sa te anunt ca aici nu te-ai nimerit cu Bradraqua  lol , el a reusit performanta ta cu mult timp in urma, nu stiu daca are postat pe forum poze, dar daca il rogi frumos poate ca posteaza una sau doua si te lasa masca si la propriu si la figurat  :noroc  tongue

Re: Am incercat si se poate

bradraqua a avut red parrot? nu prea cred

11

Re: Am incercat si se poate

Tare sunt curios sa vad cum arata un acvariu super plantat cu papagali. Eu cu cine am vorbit mia spus ca nu se poate mai ales daca ai mai multi.
           Bradraqua te rog frumos pune si tu niste poze cu acvariul tau cu papagali ca toti de aici suntem curiosi.
            MULTUMESC ANTICIPAT.

12

Re: Am incercat si se poate

SI INCA CV NU CRED CA ESTE O MARE PERFORMANTA ATATA TIMP CAT INCERCI SI VEZI CE ESE, CEL PUTIN ASA AM FACUT EU.
   DAR DACA CONSIDERI CA ESTE O PERFORMANTA CE AM FACUT ,EU SUN MANDRU DE PAREREA TA SI ITI MULTUMESC CA MA APRECIEZI

13

Re: Am incercat si se poate

Brabraqua si Ancistus....ce i-ai mai botezat mai lol  lol  lol
Fugi repede si saltă melu'...adresele le fac eu rost tongue

Re: Am incercat si se poate

sacuraba A scris:

Eu cu cine am vorbit mia spus ca nu se poate mai ales daca ai mai multi.

Pai tu ai 2 ... :-? Deci nu prea se poate spune ca ai reusit sa ii dai tipului peste nas nu?

Re: Am incercat si se poate

http://www.youtube.com/watch?v=fBlxmTN-4k0
pt sacuraba

16

Re: Am incercat si se poate

"Beim Aufräumen im Becken nicht aufgepasst..."......Mircea ce zic fratii nostrii germani?

Re: Am incercat si se poate

Asa departe nu sunt cu germana ca si tine draga pelly smile)...

18

Re: Am incercat si se poate

Nu am vrut sa minimalizez meritul colegului dar nici sa-l las sa creada ca este un pionier in demersul sau! lol
   Pe linga Red Parrot, in acvariul respectiv mai sunt si alte citeva specii de ciclide americane (Cichlasoma salvini, Cryptoheros sajica, Geophagus steindachneri, Herotilapia multispinosa, Hypsophrys nicaraguensis, Thorichthys helleri, Thorichthys meeki, Thorichthys sp. 'mixteco gold', Thorichthys ellioti), despre care se spune la fel: incompatibile cu plantele!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Am incercat si se poate

Celelalte ciclide

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: Am incercat si se poate

b37dra A scris:

bradraqua a avut red parrot? nu prea cred

Radule...i-ai stricat definitiv sărbătorile! lol  lol  lol