1 Editat de mirceajifcu (2011-05-07 01:20)

Subiect: Primul meu acvariu

Salutare!!! Sper ca de data asta sa se poata numi la ce am muncit ceva vreme acvariu, ca datile trecute au fost doar niste bazine cu pesti si plante alandala!

Acvariu: 60 * 30 *35
Lumina: Dennerle 15w si JBL Solar 18w
Incalzitor: 100w
Filtru intern: Fluval 110l/h
Substrat: pietris granulatie 1-2mm + JBL Florapol
Fertilizare: JBL Feropol + Feropol 24 + Easy Carbo
System CO2 Dennerle

Plante:
Cabomba Caroliana
Hygrophila Difformis
Pogostemon helferi
Echinodorus bleheri
Java moss
Ricia moss

Locatari:
Ancistrus 1
6 creveti Fire Cherry
Melci 3

Parametri apa: GH - 5, KH - 5, PH 7, NO2- 0.5, NO3 - 60 (Teste JBL)

Re: Primul meu acvariu

Cam tulburel ca vinul de toamna, dar e prima zi!

Re: Primul meu acvariu

Salut Mircea, arata bine acvariul, doar ca te-ai cam complicat cu Pogostemon, este planta mai pretentioasa, se vede si dupa cum a crescut la tine (inalta si fara multe frunze), din cauza luminii cred. Bala cresc mari, o sa trebuiasca sa faci ceva cu ei peste o perioada, iar filtrul JBL e1500 este enorm pentru acvariul asta, cred ca si daca-l dai la minim tot faci "tsunami" in acvariu.

Re: Primul meu acvariu

Salut Cristi! Planta a fost fotografiata la 2 minute dupa plantare  lol. Pretentii la ce? Ca daca vrea lumina am pregatite pe dulap doua neoane de 18w, iar co2 sper sa ii ajunga easy carbo, ca de sistem co2 profi nu am acuma resurse.
Dupa ce ma mut, acvariul asta il tin sa am si eu unu plantat si pestii ce i-am ales is doar aia ce vreau sa ii tin pentru acvariul mare. As fi pus si botia, dar nu vrea sa fac iarasi ciorba.
Aici vor veni creveti. Am vazut niste creveti rosii aprins (nu red cherry), oarecum cam scumpi 5.99 bucata si unii iar foarte misto albi(a zis ceva cu diamond). Denumirile nu le retin pentru ca io eram preocupat sa ma uit la viitorii locatari ai acvariului, Barbus denisoni!

Re: Primul meu acvariu

mirceajifcu A scris:

Denumirile nu le retin pentru ca io eram preocupat sa ma uit la viitorii locatari ai acvariului, Barbus denisoni!

   Gata te dai pe torpile? big_smile, frumoasa alegere, dar tu numai pesti de talie mare gasesti? smile, adica pentru acvarii mari (lungi). La denisoni iti trebuie un grup de minim 10 indivizi, si acvariu de macar 150cm lungime, asta ca sa-i vezi cum se zbenguie in voie, ajung la 15 cm si sunt foarte vioi... zbarnaie smile
   Ce bine e sa fii in Germania... te apuci de acvaristica cu denisoni... big_smile

Re: Primul meu acvariu

lol M-am apucat io de mult sa simulez acvaristica tongue. Am inceput cu un bol cu un caras auriu, vivipari, piranha (5 bucati in 35 de litri, ce zici?) si am inotat in nestiinta pana cand am dat de voi, oameni buni, care mi-ati deschis orizonturile! Tie tre sa iti multumesc in principal si dlui Radu cu biciul lui virtual smile). Daca nu ma omoara cu anestezia aia ce mi-o pregateste smile), sper sa apuc fac treaba buna cu acvariul cel mare.

Re: Primul meu acvariu

Iti imaginezi trecerea mea de la Timisoara (pesti in piata si inca un shop parlit unde am cumparat piranha, ca erau cei mai cul) la Jermania unde am intrat in shop specializat pe apa sarata si era sa vomit de emotie? Sau in alt shop, minor, nimic special, cu mancare de caini si toate cele si un perete cu acvarii unde ... de la botia --> (sarim peste vivipari) la aerius seemani ai de toate?

Am vazut niste pesti, dar nu ma incumet ca erau 50 de euro 1 si inotau foarte ciudat , avand doar o inotatoare de la gat pana la coada, care era ca un cui si seama oarecum cu un sarpe. Cred ca am vazut undeva un post si ziceati voi ca trebuie cam minim 500l apa cand creste. Sau altu tot cam la fel, dar cu inotatoare si un fel de bot lung, ca un cui bont. (sunt sigur ca le dai tu de cap)  lol

Re: Primul meu acvariu

Ancistrus A scris:

Gata te dai pe torpile?

   Am zis torpile pentru ca la Puntius denisoni astia pe afara le zic Torpedo Barb smile, si in Germania ma gandeam ca tot la fel se numesc in termeni populari.

9 Editat de pelly67 (2011-04-21 21:56)

Re: Primul meu acvariu

"Iti imaginezi trecerea mea de la Timisoara (pesti in piata si inca un shop parlit unde am cumparat piranha, ca erau cei mai cul) la Jermania unde am intrat in shop specializat pe apa sarata si era sa vomit de emotie?"
Mai Mirciulica mi-ai rupt splina, cât am mai ras! lol  lol  lol  lol
Ai tu momentele tale de sinceritate când esti demential, nu alta lol  lol  lol

Re: Primul meu acvariu

Ancistrus A scris:
Ancistrus A scris:

Gata te dai pe torpile?

   Am zis torpile pentru ca la Puntius denisoni astia pe afara le zic Torpedo Barb smile, si in Germania ma gandeam ca tot la fel se numesc in termeni populari.

Da, am inteles, si da, erau trecuti in shop "Rotstreif haibarbe" si langa ce ai zis tu, torpedo barb. De fapt asa le-am gasit denumirea stiintifica , cu torpedo fish lol

Re: Primul meu acvariu

pelly67 A scris:

"Iti imaginezi trecerea mea de la Timisoara (pesti in piata si inca un shop parlit unde am cumparat piranha, ca erau cei mai cul) la Jermania unde am intrat in shop specializat pe apa sarata si era sa vomit de emotie?"
Mai Mirciulica mi-ai rupt splina, cât am mai ras! lol  lol  lol  lol
Ai tu momentele tale de sinceritate când esti demential, nu alta lol  lol  lol

Asta patesc io cu replicile lui Ancistrus smile)! Cand sunt indreptate spre tine, ustura, dar pentru public sunt geniale smile)!

Re: Primul meu acvariu

Apropo Cristi, vrei sa te invit la mine si sa ne petrecem viata impreuna pana la adanci batraneti fericiti, ca doar la astia e la moda? Ca deocamdata din cauza amenajarii celui de 60 de litri, sunt in "mano-pauza" cu prietena.  lol Daca ii zic ca vreau sa cumpar alt acvariu (desi sunt banii mei culmea), sunt liber ca si pestii mei intr-un acvariu de 150cm!
Io nu gasesc pestii, ei ma gasesc pe mine, fac cu ochiul (desi imposibil, o fac) si ce sa fac, ii cumpar!!

13

Re: Primul meu acvariu

mirceajifcu A scris:

Apropo Cristi, vrei sa te invit la mine si sa ne petrecem viata impreuna pana la adanci batraneti fericiti, ca doar la astia e la moda?

   Deci asta a fost un fel de propunere :kiss... acvaristica? lol. Singurul lucru care-mi place la nemti este berea blond(elor) big_smile, dar daca tii neaparat poti veni la tine acolo sa impartim meseria de veterinari: eu tratez caraseii si tu vacutele lol

PS: Eee daca erai in Brazilia... alta treaba... Rio Negro... Discus... Orinoco... Amazon... Rio de Janeiro (carnavalul bineinteles smile) mmmm :hug

Re: Primul meu acvariu

Si in brazilia io ce tratez? Ugere de vaci ... pe doua picioare? smile)
Am primit deja 2 contracte, laudandu-ma cu acvariul meu azi pe la oameni smile)!
1. Seful meu vrea sa fac unu (inca nu e 100 hotarat) pentru broasca testoasa sau pesti, inca nu stie sigur, in praxis.
2. Un client vrea sa faca acvariu marin de 500l (si ala inca aduna info si $$) si zice sa ma duc sa il ajut! neutral Ce crezi ca o iasa? Acvariu de broasca nu am facut in viata mea smile) iar marin ... vro 50, dar dormeam si imi curgea din gura pe perina, deci nu se pune!

Re: Primul meu acvariu

Ancistrus A scris:

   Deci asta a fost un fel de propunere :kiss... acvaristica? lol. Singurul lucru care-mi place la nemti este berea blond(elor) big_smile, dar daca tii neaparat poti veni la tine acolo sa impartim meseria de veterinari: eu tratez caraseii si tu vacutele lol

lol Pai daca ma mai indrumi la "prostii" sa imi iau acu acvariu de 150cm raman solo! smile) Si atunci te invit sa imi tii de urat smile)... Mergem la pescuit cu iepuri smile) si poate agatam ceva in Cehia wink ca is mai frumusele ... platicile acolo...

16

Re: Primul meu acvariu

mirceajifcu A scris:

Un client vrea sa faca acvariu marin de 500l (si ala inca aduna info si $$) si zice sa ma duc sa il ajut! neutral Ce crezi ca o iasa?

   Parerea mea este ca vei pleca sa faci un acvariu Marin... dar o sa iasa un acvariu Mircea lol, orice ai face refuza-l politicos ^:)^

Re: Primul meu acvariu

smile):)) Aia m-am gandit si io, si i-am explicat la imbecil ca nu e chiar asa usor cu osmoza si cu milioanele de parametrii si toate cele ... el, nu ca io stiu ceva, tu mai stii ceva ca doar esti vet  :stupid si punem doua trei pietre, si apoi doua trei anemone smile) ...
Discutia asta se petrecea in timp ce io eram cu mana in curul vacilor lui  lol  lol

18 Editat de Ancistrus (2011-04-22 02:28)

Re: Primul meu acvariu

mirceajifcu A scris:

smile):)) Aia m-am gandit si io, si i-am explicat la imbecil ca nu e chiar asa usor cu osmoza si cu milioanele de parametrii si toate cele ... el, nu ca io stiu ceva, tu mai stii ceva ca doar esti vet  :stupid si punem doua trei pietre, si apoi doua trei anemone smile) ...
Discutia asta se petrecea in timp ce io eram cu mana in curul vacilor lui  lol  lol

lol  lol  lol  :sok
   Mi-ai spulberat orice sansa de a mai dormi noaptea asta lol

Re: Primul meu acvariu

Hai ma Cristi cat de greu sa fie. 500l apa , 5 kile de sare, niste usturoi, condimente, niste pesti si uite ai acvariu smile) si muuuult vin.
Pai poti sa fi sigur ca nu m-ash baga la asa ceva sa dea vina dupa pe mine ca are o balta ce pute si are gust sarat,

In alta ordine de idei, ai vazut pesti care inoata cu burta in sus? Azi m-am facut de ras cu ei ... L-am chemat pe angajat sa ii zic ca are doi pesti care se curata si sa ii scoata de acolo.

Re: Primul meu acvariu

Si am impresia ca o fost numai gura de el gen "ba uite ce acvariu mi-am facut!" "DAAAAAAAA, dar eu vreau de 500 de litri minim cu apa sarata! Hai sa facem!". neutral Dar in praxis am sa comit unu.

Ai idee sa imi zici cum imi dau seama daca racul meu e mascul sau femela? Ca am vazut altu la 18 euro albastru, senzatie! Dar nu vreau batalie, vreau sex.