Subiect: Kribensis cu pop eye

Buna ziua tuturor si Sarbaroti Pascale fericte! Sunt foarte suparat, un kribensis are pop eye, nu stiu ce sa ii fac, deja ochii i-au iesit destul de mult si am impresia ca a inceput la alti 2. Trebuie sa va zic ca le-am dar inima de vita si larve de Chironomidae destul de multe. Schimbari de apa fac dar nu saptamanal, cam la 2 saptamani.  Inca o mentiune, separarea indivizilor nu cred k o sa fie o solutie ca nu stiu daca o sa reusesc sa ii prind fara sa defrisez acvariul. Este oare o boala contagioasa? Multumesc

Gott mit uns!

Re: Kribensis cu pop eye

Kribensis A scris:

Schimbari de apa fac dar nu saptamanal, cam la 2 saptamani.

   Salut, nu stiu de la ce au facut pestii tai pop eye, dar in legatura cu schimburile de apa... schimburile de apa ar trebui sa le consideri sfinte (nu chiar ca sarbatoarea de Pasi smile), macar 25-30% saptamanal, si scapi de multe probleme. Sarbatori fericite!

Re: Kribensis cu pop eye

Ancistrus A scris:
Kribensis A scris:

Schimbari de apa fac dar nu saptamanal, cam la 2 saptamani.

   Salut, nu stiu de la ce au facut pestii tai pop eye, dar in legatura cu schimburile de apa... schimburile de apa ar trebui sa le consideri sfinte (nu chiar ca sarbatoarea de Pasi smile), macar 25-30% saptamanal, si scapi de multe probleme. Sarbatori fericite!

O sa imi fac timp si o sa schimb saptamanal, stiu ca sunt importante dar nu prea am cand sad

Gott mit uns!

4

Re: Kribensis cu pop eye

Oh, imi pare nespus de rau...
Se pare ca la tine in acvariu se imprastie o infectie bacteriana. Bacteriile "rele" traiesc si ele in acvariu, doar ca nu stim cu adevarat de existenta lor decat atunci, cand unii pestisori incep sa dea semne de boala.
Asa cum ti-a spus deja, Ancistrus, schimbul de apa este crucial, pentru sanatatea pestilor. Si apoi, daca i-ai hranit cu inima de vita, si larve rosii, inseamna un exces de proteina nedigerata.

Acuma.. stiu ca unii crescatori de pesti, obisnuiesc sa hraneasca pestii cu inima de vita, dar nu trebuie uitat "faptul ca animalele acvatice nu au fost facute sa digere carnuri de animale cu sange cald".( citat din : http://www.sera.de/fileadmin/guidebooks_pdf/en/Gesunde_Aquarienfische_US.pdf ) pagina 31.
Nu vreau sa supar pe nimeni si fiecare e liber sa faca cum doreste. Este doar un citat.
Ok, sa mergem mai departe... prin faptul ca uneori ai neglijat schimbul de apa, proteinele in exces din apa, au sustinut inmultirea, si proliferarea bacteriilor "rele" in acvariul tau.

Acum, ar trebui sa faci un schimb de apa cat mai curand posibil, si sa te gandesti la un tratament cu Sera Baktopur.
In cazul in care acesta nu-si va atinge tinta, medicatia trebuie schimbata, pe ceva mult mai puternic.
Instructiunile le gasesti in pachet, si trebuiesc respectate 100%.

Iti tin pumnii stransi, si iti doresc Sarbatori Fericite, cu sanatate si bucurii!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Kribensis cu pop eye

Lucia A scris:

Oh, imi pare nespus de rau...
Se pare ca la tine in acvariu se imprastie o infectie bacteriana. Bacteriile "rele" traiesc si ele in acvariu, doar ca nu stim cu adevarat de existenta lor decat atunci, cand unii pestisori incep sa dea semne de boala.
Asa cum ti-a spus deja, Ancistrus, schimbul de apa este crucial, pentru sanatatea pestilor. Si apoi, daca i-ai hranit cu inima de vita, si larve rosii, inseamna un exces de proteina nedigerata.

Acuma.. stiu ca unii crescatori de pesti, obisnuiesc sa hraneasca pestii cu inima de vita, dar nu trebuie uitat "faptul ca animalele acvatice nu au fost facute sa digere carnuri de animale cu sange cald".( citat din : http://www.sera.de/fileadmin/guidebooks_pdf/en/Gesunde_Aquarienfische_US.pdf ) pagina 31.
Nu vreau sa supar pe nimeni si fiecare e liber sa faca cum doreste. Este doar un citat.
Ok, sa mergem mai departe... prin faptul ca uneori ai neglijat schimbul de apa, proteinele in exces din apa, au sustinut inmultirea, si proliferarea bacteriilor "rele" in acvariul tau.

Acum, ar trebui sa faci un schimb de apa cat mai curand posibil, si sa te gandesti la un tratament cu Sera Baktopur.
In cazul in care acesta nu-si va atinge tinta, medicatia trebuie schimbata, pe ceva mult mai puternic.
Instructiunile le gasesti in pachet, si trebuiesc respectate 100%.

Iti tin pumnii stransi, si iti doresc Sarbatori Fericite, cu sanatate si bucurii!

Multumesc mult pentru sfat, schimbul de apa lam efectuat deja ieri, si nu o sa il mai neglijez, astazi am gasit un Kribensis mort. Stiam ca popeye este provocat de o bacterie insa am citit ca nu este o boala si un simptom si poate fi cauzat de infectie bacteriana, paraziti, calitate proasta a apei si mai multe. O sa fac un tratament cu Baktopur. Inca o data iti multumesc si Paste fericit, sanatate, numai bine si ape limezi.

Gott mit uns!