1

Subiect: acvariu staubi la 1 an.

acvariu juwel trigon 190l,filtru juwel bioflow,incalzitor 200w,pompa de filtrare 400l/h,pompa de aer tetratek 300,iluminat 2 neoane de 28w,unul high light nature,iar celalalt high light day,substrat aquatic nature ferti soil black de granulatie 3-5mm,fertilizare ferropol de la jbl,la fiecare schimbare partiala de apa,si in fiecare zi easycarbo.plante anubias barteri 4 bucati,la celelalte nu le cunosc denumirea,daca ma ajuta cineva.pesti 11 xipho rosu,4 black moly,7 platy,6 coridoras,7 puntius tetra,1 ancistrus.pun cateva poze cu acvariul la un an de munca asidua,de citit si ascultat sfaturile celor cu mai multa experienta de pe forum.

2

Re: acvariu staubi la 1 an.

inca cateva poze.

Re: acvariu staubi la 1 an.

Foarte frumos felicitari  :sok  Mai rar asa acvariu frumos  :flove

4

Re: acvariu staubi la 1 an.

Super acvariu si mai ales super conditii oferite cardului de xipho si nu numai! :apl

Re: acvariu staubi la 1 an.

Chiar ma uitam si nu vad ceva defect...lumina e destul de buna  :fp ...plantele par sanatoase:D ..etc  :fp

Re: acvariu staubi la 1 an.

Eu ma tot tin sa intreb: Asa au stat Anubias de cand ai inceput acvariul? Cu radacinile in substrat? Daca da... inseamna ca Aquatic Nature sunt buni de tot smile
   Foarte frumos acvariul!

7

Re: acvariu staubi la 1 an.

raspuns pentru ancistrus:Cind am cumparat plantele anubias erau micute,cele mai mari sunt mai scumpe,de la 10 ron in sus.cu toate ca citisem pe forum ca anubias nu trebuie plantata cu radacinile in substrat,fiind asa mici imi era teama sa nu se ridice la suprafata apei ,asa ca le-am ingropat putin.apoi am observat ca precum cresteau dadeau niste radacini care se infigeau in substrat.la un schimb de apa am vrut sa o rotesc pe o planta,dar nu am reusit se tinea bine in substrat.iti mai trimit niste poze mai de aproape cu anubias.multumesc pentru laude,am o satisfactie,pentru ca in sfirsit am reusit,multumesc tuturor care posteaza indrumari si sfaturi.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               ai reusit continua,nu ai reusit continua.

Re: acvariu staubi la 1 an.

Foarte fumos, totul e atat de natural, salbatic chiar  :noroc 

P.S.Daca imi permiti o mica sugestie  big_smile , parca ar merge fain un Nymphaea rubra (lotus), ar da putin culoare intr-atata verde, desi da bine verdele crud cu rosul sangeriu al hipho

Re: acvariu staubi la 1 an.

Foarte misto acvariu! Felicitari! Cred ca la ce conditii le oferi, iti fac xipho aia pui de nu poti cara! smile)
Succes in continuare!

10

Re: acvariu staubi la 1 an.

Frumos, ingrijit, fara alge, bravo. Si eu tin anubius nana in substrat si tot asa s-a fixat bine de tot acolo si ii merge foarte bine.

11

Re: acvariu staubi la 1 an.

staubi A scris:

raspuns pentru ancistrus:Cind am cumparat plantele anubias erau micute,cele mai mari sunt mai scumpe,de la 10 ron in sus.cu toate ca citisem pe forum ca anubias nu trebuie plantata cu radacinile in substrat,fiind asa mici imi era teama sa nu se ridice la suprafata apei ,asa ca le-am ingropat putin.apoi am observat ca precum cresteau dadeau niste radacini care se infigeau in substrat.la un schimb de apa am vrut sa o rotesc pe o planta,dar nu am reusit se tinea bine in substrat.iti mai trimit niste poze mai de aproape cu anubias.multumesc pentru laude,am o satisfactie,pentru ca in sfirsit am reusit,multumesc tuturor care posteaza indrumari si sfaturi.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               ai reusit continua,nu ai reusit continua.

   Nicaieri si nimeni nu spune ca Anubiasul nu trebuie sa aiba radacinile in substrat, recomandarile sunt referitoare la rizom (tulpina specifica acestei plante).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!