Subiect: Ce e asta...

...si cu ce se "mananca"? Acvariul merge de vre-o 3-4 zile si mi-a aparut asa ceva pe una din crengi!? Arata ca un fel de vata! Ma ajuta si pe mine cineva sa imi spuna ce este, daca dispare de la sine dupa ciclarea acvariului SAU trebuie sa intervin cu tratament?
Se poate vedea in centrul imaginii pe varful ciotului, deocamdata doar acolo este localizata si nu vreau sa o vad prin tot acvariul...

Re: Ce e asta...

:pls

Re: Ce e asta...

Aceea este o alga..am avut si eu (corectatima daca gresesc) o sa caut numele si tratament big_smile

4

Re: Ce e asta...

Rhizoclonium cumva?

The dance is a poem of which each movement is a word.

Re: Ce e asta...

Cred ca da nu stiu sigur  ^:)^

Re: Ce e asta...

Nutrebuie sa te sperii prea tare, se pare ca buturuganu a fost suficient tratata inainte de a o introduce in acvariu. Aacest mucegai alb/"vatos" apare frecvent pe buturugile nou introduse in acvariu, insuficient fierte si puse in acvarii in primele faze ale ciclarii. M-am confruntat si eu, nu o data, cu aceasta problema.
Pentru rezolvarea problemei ai doua variante:
1. le desprinzi manual de pe buturuga lasata in acvariu...in timp se vor forma din ce in ce mai putine pana la disparitia completa si ciclarea buna a acvariului.
2. Scoti buturuga, o cureti bine, de tot ceea ce e pe ea, ii aplici niste fierberi adevarate si apoi o reintroduci...in cazul tau, daca acvariul are vechime iti indic aceasta a doua varianta.
Nu sunt alge, este o ciuperca/mucus, care apare pe lemnul inca verde sau insuficient uscat, in contact cu apa, daca e ceva alb gen muci e ok.. de obicei apare la vita de vie.. ar mai fi o solutie simpla:
3. pomaceea sau creveti, o mananca cu placere..

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Ce e asta...

Mersi Paule! E vascoasa si arata ca o vata ... Melcii maro nu o mananca? Ca pomaceea i-a tocat racu :fconf. Si incet se extinde in jos! Varianta cu fiertul e cam ... incomoda pentru ca am legat de ea moss... dar de scos buturuga o pot scoate, si sa o scufund (doar coltul ala afectat) in apa fierbinte.
Alte idei!? Ca nu vreau sa ajung sa curat porcaria aia de pe filtru si toate cele din acvariu...

8

Re: Ce e asta...

algae eaters (un ancistrus recomand)

Re: Ce e asta...

Asa am sa fac! Si vad daca el reuseste sa faca ceva, daca nu, bag radacina la fiert cum a zis Paul! Va tin la curent cu "potenta" ancistrusului!

10

Re: Ce e asta...

Ai specificat ca acvariul merge de cateva zile. Nu neaparat ca e lemnul nefiert sau verde se face mucilagiul ala ci apare pe orice poros in acvariu la ciclare, lemn, plante chiar, plastice, ventuze de la echipamente. Las-o in pace ca dispare de la sine, in ciclarea unui acvariu si pana la formarea tuturor coloniilor de bacterii & goange trece ceva timp si sunt cteva faze premergatoare acestora.


Vorba unui coleg, rabdare si tutun.

Re: Ce e asta...

Multumesc pasiune pentu sfat. Dupa introducerea ancistrusului, a disparut "vata" aia, deci tin sa presupun ca el s-a ocupat de ea. Mersi.