Subiect: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

salutate tuturor.ma numesc keresztesi alexandru sant din sighetu marmatiei .pentru inceput vreau sa va spun ca sunt un incepator in acvaristica.si ca incepun as dorii sa va cer o informatie celor care stiu si pot sa ma ajute .as dorii sami achizitionez sticla de 10 mm sa fie taiata la dimensiune si sa fie finisate toate muchiile pentru un acvariu aproximativ 125x60x40.nu stiu exact dimensiune deoarece nu stiu daca se gaseste capac la dimensiunea asta si la grosimea sticlei.momentan detin un acvariu de 95x50x40.din sticla de 10mm.populat cu  gupy ,zebre ,punctusi simplu si melci pomacea.si cateva plante .si o maternitate de 5 bazine .

2

Re: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

salut ! nu sunt din sidhetu marmatiei  lol ,dar iti urez bun venit in comunitate :apl (,punctusi simplu )ce sunt?

Re: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

salutare si multumesc ...punctusi simpli se mai numesc si barbus conconius

4 Editat de Ancistrus (2011-04-27 15:28)

Re: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

Neavand "mustati" au ramas Puntius conchonius. In poza urmatoare este un Barbus barbus cu mustatile specifice genului Barbus:
http://img715.imageshack.us/img715/4865/barbusbarbus.jpg

PS: Nici eu nu sunt din Sighetu Marmatiei, si totusi iti urez bine ai venit big_smile

Re: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

frumos punctus si mie imi place sa merg la pescuit la scobar  cool

Re: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

keresztesi alex A scris:

frumos punctus si mie imi place sa merg la pescuit la scobar  cool

   Eu am incercat sa-ti explic ce pesti ai tu in acvariu, tu ce ai incercat sa-mi spui?

7

Re: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

keresztesi alex A scris:

salutate tuturor.ma numesc keresztesi alexandru sant din sighetu marmatiei .pentru inceput vreau sa va spun ca sunt un incepator in acvaristica.si ca incepun as dorii sa va cer o informatie celor care stiu si pot sa ma ajute .as dorii sami achizitionez sticla de 10 mm sa fie taiata la dimensiune si sa fie finisate toate muchiile pentru un acvariu aproximativ 125x60x40.nu stiu exact dimensiune deoarece nu stiu daca se gaseste capac la dimensiunea asta si la grosimea sticlei.momentan detin un acvariu de 95x50x40.din sticla de 10mm.populat cu  gupy ,zebre ,punctusi simplu si melci pomacea.si cateva plante .si o maternitate de 5 bazine .

   Bine ai venit printre noi!
   Sticla pentru acvarii, cu grosimi intre 4 si 25 mm, taiata si finisata profesional, gasesti numai la fabricile producatoare. Cunosc 2 firme in Bucuresti dar asta nu te ajuta cu nimic. Cauta undeva aproape de tine, s-ar putea sa gasesti o astfel de fabrica (firma).
   Da, denumirea pestelui din foto este Barbus conchonius, cunoscut si ca Puntius conchonius, Cyprinus conchonius.
   Denumirea stiintifica a Scobarului fiind Chondrostoma Nasus, singura legatura cu Conchnonius, este ca fac parte din aceeasi familie: Cyprinidae, in rest...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

bradraqua A scris:

   Da, denumirea pestelui din foto este Barbus conchonius, cunoscut si ca Puntius conchonius, Cyprinus conchonius.

   Eu de fapt mai sus am vrut sa spun ca denumirea corecta a pestelui este Puntius conchonius, el de fapt nefiind un "Barbus" (Barbus = barbison) deoarece nu prezinta acele mustati (barbison) specifice speciei Barbus in zona gurii. Poze: Barbus tetrazona, Barbus titeya si Puntius conchonius (cu voal)
http://img708.imageshack.us/img708/1734/barbustetrazona.jpg
http://img156.imageshack.us/img156/6264/eyan.jpg
http://img576.imageshack.us/img576/1567/conchonius.jpg

9

Re: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

Nu cred ca suntem in postura sa hotarim care este denumirea corecta a unui peste, atita timp cit, pe site-urile de specialitate, sunt pomenite toate cele 3 denumiri. Corectii putem face, in situatia in care, cineva greseste si denumeste un peste cu un nume nerecunoscut de nicio entitate de specialitate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

sant de acord cu amandoi.nu vreau sa va contrazic deoarece sant incepator iar denumirile pestilor stiintific nu le prea stiu iar in cea ce priveste cand cineva ma corecteaza este ok.iar in legatura cu sticla ii rog pe cei din apropiere sa ma informeze daca stiu vreo firma sau o fabrica de unde pot sami procur aceasta sticla. cool

11

Re: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

keresztesi alex A scris:

sant de acord cu amandoi.nu vreau sa va contrazic deoarece sant incepator iar denumirile pestilor stiintific nu le prea stiu iar in cea ce priveste cand cineva ma corecteaza este ok.iar in legatura cu sticla ii rog pe cei din apropiere sa ma informeze daca stiu vreo firma sau o fabrica de unde pot sami procur aceasta sticla. cool

Eu zic sa te interesezi tu insuti, ajutorul colegilor poate veni sau nu. Apeleaza la prietenul Google! Din cite imi aduc aminte, cea mai apropiata fabrica de sticla se afla la Turda dar poate gasesti ceva si mai convenabil.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutarii tuturor din sighetu marmatiei

am reusit sa gasesc o firma din turda si am luat nr.de telefon .dar nu raspunde nimeni voi incerca maine dimineata .multumesc pt indrumare