1 Editat de Madari (2011-04-28 14:37)

Subiect: Salutare si bine v-am gasit!

Eu sunt Irina si sunt din Bucuresti. Ma aflu aici pentru ca, evident, iubesc acvaristica.
Vechimea in domeniu este relativ mica ~ 1 an si jumatate.
Experienta in schimb, acumulata in acest timp este enorma. Sau cel putin asa mi se pare.
In prezent detin urmatoarele:
Un acvariu de 280L, pe post de masa de desen. Home made de mana cum se spune. De la 0. As vrea sa va descriu de la A la Z dotarile lui... Stiu ca are asa: 2 filtre resun sp 1100L si 1200L, pompa aer Resun AC-9602, 2 neoane ( aici nu stiu marca/lumina ci doar ca plantelor si pestilor le merge bine), 2 incalzitoare, tot resun de 200W si 250W.
Plante, multe tipuri printre speciile cunoscute enumar: marsilea, java moss & flame moss ce mi-au acaparat copacul-buturuga, valesneria, cryptocoryne wendtii, fox tail, bacopa si inca ceva plante a caror denumire nu o cunosc.
Pesti: 5scalari mari si frumosi, 2 balla shark, 1 glass fish ( el a mai ramas sad ) 3 labeo bicolor, sae (in jur de 8-10), cativa xipho si sanitari: corydoras, 2 platydoras, 1 sinodontis, 2 ancistrusi. Mai detin o pupaza din tei cum imi place sa ii spun, 1 Macromniatus. Cam atat.
Un acvariu de 40L cu Red Cherry si...melci. Multi melci si multi creveti. Tot Home made. Plin cu riccia si ceva moss si o varianta de valesneria mai mica. La acesta nu detin filtru, decat lumina ( 1 neon) si incalzire ( resun 50W).

Bon, aceasta sunt eu si pestisorii mei!

Sa ne auzim cum bine si sanatosi!

Irina

PS: poze cu acvariul veti gasi aici: http://timira.deviantart.com/gallery/27989844

2

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Buna Irina si bine ai venit!

Frumoasa introducere, am incercat sa-mi dau seama care este acvariul descris de tine, dar sincer nu am reusit, ori nu am avut eu rabdare....
Ce pot sa-ti spun pentru inceput, m-ai documenteaza-te referitor la compatibilitatile dintre pesti si atunci cand te decizi incearca sa reproduci cat mai fidel posibil conditiile din natura specifice biotopului respectiv. Sa auzim numai de bine!  :sok

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

3 Editat de merlin21 (2011-06-17 02:25)

Re: Salutare si bine v-am gasit!

:fmad

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Madari A scris:

Mai detin o pupaza din tei cum imi place sa ii spun, 1 Macromniatus.

   Bine ai venit Irina. Pupaza ta din tei nu apare in poze dar banuiesc ca este un Macrognathus big_smile. In acvarii bate lumina solara sau asa mi se pare mie? Si inca ceva, obligatoriu sa bagi filtru in toate acvariile... iti supravietuiesc crevetii in acvariul fara filtru?

5

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Ancistrus A scris:
Madari A scris:

Mai detin o pupaza din tei cum imi place sa ii spun, 1 Macromniatus.

   Bine ai venit Irina. Pupaza ta din tei nu apare in poze dar banuiesc ca este un Macrognathus big_smile. In acvarii bate lumina solara sau asa mi se pare mie? Si inca ceva, obligatoriu sa bagi filtru in toate acvariile... iti supravietuiesc crevetii in acvariul fara filtru?


Da, pupaza este un Macrognatus si sta in "copacelul" din stanga mai mult.
Acvariul mare are un "perete" luminat cateva ore de soare. De unde si multitudinea de pesti Sae ( just in case) si folosirea saptamanala a magnetului de geam. Pana acum nici o alga, nici un perete verde ceea ce e bine, zic eu.
Da, crevetilor pare sa le mearga bine fara filtru - sunt doar ei acolo. Le schimb apa cam o data la 2 saptamani in proportie de 10-15% sau si mai des daca e nevoie. In acvariul lor nu ajunge soarele si din pacate nu am o poza....dar voi face!

6 Editat de Ancistrus (2011-04-28 15:46)

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Madari A scris:

Da, crevetilor pare sa le mearga bine fara filtru - sunt doar ei acolo. Le schimb apa cam o data la 2 saptamani in proportie de 10-15% sau si mai des daca e nevoie. In acvariul lor nu ajunge soarele si din pacate nu am o poza....dar voi face!

   Urmarindu-ti topicul poate aflu si eu cum se pot tine crevetii intr-un acvariu fara filtrare, cu 10% schimb de apa la 2 saptamani, si iluminat de la soare :omfg. Mult succes in continuare! :apl
PS: Ce inseamna ca le schimbi apa mai des daca este nevoie? Asta nu am inteles.

7

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Ancistrus A scris:
Madari A scris:

Da, crevetilor pare sa le mearga bine fara filtru - sunt doar ei acolo. Le schimb apa cam o data la 2 saptamani in proportie de 10-15% sau si mai des daca e nevoie. In acvariul lor nu ajunge soarele si din pacate nu am o poza....dar voi face!

   Urmarindu-ti topicul poate aflu si eu cum se pot tine crevetii intr-un acvariu fara filtrare, cu 10% schimb de apa la 2 saptamani, si iluminat de la soare :omfg. Mult succes in continuare! :apl


In caz ca nu ai citit ce am scris, repet:
- iluminarea la creveti nu este realizata de soare ( desi in mediul lor natural ma indoiesc ca au parte de neoane).
- in mare, schimbul de apa este o data la 2 saptamani in proportiile date, aproximative. Am spus si repet: si mai des daca este nevoie ( a se intelege - resturi de mancare si...resturile lor proprii si personale). Pana acum, nu am avut decese. In schimb, nasteri au avut loc cu succes.

Pe acest forum nu vin sa dau lectii caci nu ma consider in masura a o face. Am scris in topicul acesta pentru ca asa cere regulamentul. Daca la mine functioneaza acest sistem, nu inseamna ca va merge si la tine sau la altcineva. Cand nu va mai merge voi cauta o solutie la cei avizati sa mi-o dea. Din vara lui 2010 si pana acum nu am cautat decat diverse plante pentru a vedea ce se adapteaza mai bine conditiilor pe care eu le pot oferi.

Iar in cazul in care tot nu crezi ceea ce am afirmat mai sus, te invit la o cafea si-un buscuite. Poate asa te scutesc sa urmaresti topicul in cautarea unei solutii in care nu crezi wink

Chipintaci!

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Madari A scris:

In acvariul lor nu ajunge soarele si din pacate nu am o poza....dar voi face!

   Am crezut ca spui ca nu ajunge soarele acum si de aceea nu poti face o poza. Si la lumina artificiala pozele ies bune... iar pozatul chiar nu este o meserie barbateasca.
   Voi fi mai atent pe viitor la ceea ce scrii daca si tu mai indulcesti un pic timbrul asta "acru"...

Madari A scris:

Pe acest forum nu vin sa dau lectii caci nu ma consider in masura a o face. Am scris in topicul acesta pentru ca asa cere regulamentul.
Chipintaci!

   Cum spui tu...

9

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Andi66 A scris:

Buna Irina si bine ai venit!

Frumoasa introducere, am incercat sa-mi dau seama care este acvariul descris de tine, dar sincer nu am reusit, ori nu am avut eu rabdare....
Ce pot sa-ti spun pentru inceput, m-ai documenteaza-te referitor la compatibilitatile dintre pesti si atunci cand te decizi incearca sa reproduci cat mai fidel posibil conditiile din natura specifice biotopului respectiv. Sa auzim numai de bine!  :sok


Poze cu acvariul mare sunt doar 2 si, din pacate, nici in acelea nu este surprins in intregime. Motivul: casa este in deplina renovare iar mediul inconjurator al acvariului inca lasa de dorit.
Poze cu acvariul cu creveti nu am. Nu am facut. Probabil ca voi face, de fapt, mai mult ca sigur.
Restul pozelor sunt 3 acvarii pe care doresc sa le dau ( motiv principal de aderare la acest forum).

Stiu ca in acvariul mare, cel cu scalari, nu prea au ce cauta Xipho, dar pana le voi gasi o noua casa... Si stiu ca e loc de mai bine, timp sa avem smile.
Nu inteleg ce ai vrut sa spui prin " cand te decizi incearca sa reproduci cat mai fidel posibil conditiile din natura specifice biotopului respectiv". Adica, mie imi pare ca le place, mie imi place ( la decor ma refer), tu ce ai schimba, de exemplu ( asta, atat cat poti deslusi din poza...).

10

Re: Salutare si bine v-am gasit!

merlin21 A scris:

Bine ai venit!

Madari A scris:

.
Vechimea in domeniu este relativ mica ~ 1 an si jumatate.
Experienta in schimb, acumulata in acest timp este enorma. Sau cel putin asa mi se pare.

Eu cred ca mai mult ti se pare,  smile mai ai de invatat, macar cum se numeste tot ce ai prin acvariu..
Vei gasii suficiente informatii pe acest forum ca sa te ajute.

Saru'mana! Sunt constienta ca mai am de invatat.
Doar aseara ce am primit o lectie despre creveti de la un "impatimit al crevetilor"...

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Salutare Irina! Poate e doar o interpretare proasta si imi cer scuze daca e, dar mi se pare mie, sau toata tarasenia asta e un fel de "m-am inscris sa vand acvariile" probabil pe toate forumurile de acvaristica, am facut o prezentare rapida la ce am ca asa scrie regulamentul, in caz ca exista doritori si daca nu, v-am lasat ca oricum nu prea mai am ce invata, ca doar am experienta enorma de un an in domeniu (ca si fazele gen am facut 3 ani de karate intr-o vara)!
Daca e asa succes cu vanzarea, daca nu, io zic sa pui urechea la ce zic colegii de forum, gen Ancistrus, care chiar e destul de avizat sa dea sfaturi wink (Cand nu va mai merge voi cauta o solutie la cei avizati sa mi-o dea), iar legat de crevetii aia, Merlin, daca mai ramai prin preajma, vei afla ca si el se inscrie in categoria pasionati de creveti, asa ca. . . poate poate mai incape ceva in ghiozdanelul ala al tau enorm plin de cunostiinte.

Succes in continuare! wink

12

Re: Salutare si bine v-am gasit!

mirceajifcu A scris:

Salutare Irina! Poate e doar o interpretare proasta si imi cer scuze daca e, dar mi se pare mie, sau toata tarasenia asta e un fel de "m-am inscris sa vand acvariile" probabil pe toate forumurile de acvaristica, am facut o prezentare rapida la ce am ca asa scrie regulamentul, in caz ca exista doritori si daca nu, v-am lasat ca oricum nu prea mai am ce invata, ca doar am experienta enorma de un an in domeniu (ca si fazele gen am facut 3 ani de karate intr-o vara)!
Daca e asa succes cu vanzarea, daca nu, io zic sa pui urechea la ce zic colegii de forum, gen Ancistrus, care chiar e destul de avizat sa dea sfaturi wink (Cand nu va mai merge voi cauta o solutie la cei avizati sa mi-o dea), iar legat de crevetii aia, Merlin, daca mai ramai prin preajma, vei afla ca si el se inscrie in categoria pasionati de creveti, asa ca. . . poate poate mai incape ceva in ghiozdanelul ala al tau enorm plin de cunostiinte.

Succes in continuare! wink

Sincer, da. De ce sa mint? Principalul motiv al abonarii la acest forum a fost faptul ca vreau sa dau cele 3 acvarii.  Urmat de dorinta de a invata lucruri noi, de a cumpara la randul meu diverse legate de acvaristica, de a schimba impresii si experiente cu alti pasionati.
Pun urechea la tot ce consider ca este cazul. Cum am si zis: nu ma dau mare si tare ca am experienta in acvaristica. Chiar nu am! Nici de as fi avut acvariu de la bunicul lasat mostenire. Tocmai de aceea, la nevoie, voi cauta solutii la cei mai avansati ca mine pana cand, intr-o zi, sa pot oferi si eu la randul meu.
Poate ca Ancistrus, din punctul meu de vedere, nu a avut cea mai "constructiva" metoda de a ma face sa "plec urechea". Poate acesta este felul lui si eu nu l-am inteles. Imi cer scuze.
Ceea ce vroiam sa subliniez cu crevetii este ca da, si acum invat. Deci nu am un ghiozdanel pliiin cu experiente.

Mai mult ca sigur ca din primul meu post s-a inteles total gresit ceea ce stiu si ceea ce nu stiu. Dar cred ca am zis ca... am strans multe cunostinte in acest an de cand am acvariu si, daca nu am spus asta atunci, o spun acum: clar mai am de strans. Nu neg acest fapt.

De ramas pe forum, cu acordul vostru, voi ramane. Si nu doar pentru a finaliza "tarasenia", cum o numesti tu....

Inca o data, imi cer scuze daca am interpretat gresit intentia buna a colegului Ancistrus.

Mult succes tuturor in continuare! :sok

13

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Fii barbata Zoe (Irina)! lol  Acesta este botezul incepatorului, sper sa nu fii prea sensibila.
   Rugamintea (sfatul meu): pune macar cite o poza cu cele doua acvarii, facind abstractie de deranjul din casa. Nu cred ca exista printre noi persoane, care sa nu-si fi renovat macar o data casa. Suntem pe un forum de acvaristica si vom inchide ochii, cind trebuie.
   La prima vedere, in acvariul cel mare este vorba de suprapopulare si ti-ai asumat un risc, folosind cele doua incalzitoare, dupa mine, prea puternice impreuna. In cazul unei defectiuni, poti avea neplaceri.
   Personal astept cele doua poze, dupa care, daca vrei continuam dialogul.
   P.S. Nivelul cunostintelor unui individ nu este evaluat de el insusi ci de cei carora le impartaseste aceste cunostinte.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Daca ai indoieli in privinta afirmatiilor mele:
   - Citi litri de apa sunt necesari pentru un Scalar matur?
   - La ce dimensiune ajung pestii tai la maturitate, in special SAE, Synodontis, Ancistrus, Bala Shark?
   - In cazul blocarii pe "deschis" a celor doua incalzitoare (450w), in cit timp, apa din acvariu, ajunge la o temperatura mortala pentru vietuitoare?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Daca ne "iubesti" Irina si ne "doresti" doar in scop comercial, atunci vrem si noi poze, ca in linkul ce ni l-ai dat e un fiasco si nu intelege nimeni nimic ce e cu acvariile alea (cel putin eu), si ca sa completez ce zicea Dl Radu, aici ne uitam la acvariu, nu la cum e amenajata casa. Poti sa pui parchet din lemn de bambus incrustat cu cristale, daca ai acvariul mizerabil, pe acest forum vei primi numai "castane" smile).

:-

16

Re: Salutare si bine v-am gasit!

bradraqua A scris:

Daca ai indoieli in privinta afirmatiilor mele:
   - Citi litri de apa sunt necesari pentru un Scalar matur?
   - La ce dimensiune ajung pestii tai la maturitate, in special SAE, Synodontis, Ancistrus, Bala Shark?
   - In cazul blocarii pe "deschis" a celor doua incalzitoare (450w), in cit timp, apa din acvariu, ajunge la o temperatura mortala pentru vietuitoare?

In cazul blocarii incalzitoarelor pe "deschis" .... nu vreau sa ma gandesc. Inca nu s-a intamplat si sper sa nu se intample, ce pot spune? Sunt inca in garantie, dar accidente se intampla. Am considerat ca un singur incalzitor la tot acvariul nu va face fata. Dar daca voi spuneti ca unul ar fi suficient, sau ca unul, de o alta capacitate ar fi suficient, sunt dispusa sa incerc.
Iar in momentul in care pestii vor ajunge la maturitate/ nu vor mai avea loc sau litri de apa suficienti pentru fiecare in parte, exista intotdeauna varianta sa ii donez/ schimb/ vand...

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Pai vine vara nu? Si doar nu ai iarna 5 grade in casa. . .asa ca in mod normal face fata doar un incalzitor.
Iar cu donatul sau vandutul, io is curios cine ia bala sharks la 35 de cm? Ca ma apuc de crescut si inmultit smile)... Si nu ti-e greu dupa ce l-ai tinut cativa ani sa il dai? big_smile big_smile

18

Re: Salutare si bine v-am gasit!

- "In cazul blocarii incalzitoarelor pe "deschis" .... nu vreau sa ma gandesc" - tocmai, la asta trebuie sa te gindesti!
   - Incalzitorul de 250w sau unul de 300w.
   - "Sunt inca in garantie" - ma indoiesc ca aceasta garantie include si pierderile materiale si emotionale, in urma decesului pestilor si plantelor.
   - Ai spus ca ai 5 Scalari mari si frumosi, deci cel putin in ceea ce-i priveste, trebuie sa le asiguri necesarul de spatiu, socotind si spatiul folosit de ceilalti pesti, la dimensiunea pe care o au acum.
   Nu vreau sa fac din afirmatiile mele, un subiect de polemica sau sa-ti impun punctul meu de vedere, este parerea mea si nimic mai mult!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Salutare si bine v-am gasit!

mirceajifcu A scris:

Daca ne "iubesti" Irina si ne "doresti" doar in scop comercial, atunci vrem si noi poze, ca in linkul ce ni l-ai dat e un fiasco si nu intelege nimeni nimic ce e cu acvariile alea (cel putin eu), si ca sa completez ce zicea Dl Radu, aici ne uitam la acvariu, nu la cum e amenajata casa. Poti sa pui parchet din lemn de bambus incrustat cu cristale, daca ai acvariul mizerabil, pe acest forum vei primi numai "castane" smile).

:-

Cum am zis, nu va "doresc" DOAR in scop comercial.
Desi, cu parere de rau, nu vad rostul sa raman.
Pozele, fiasco cum le numesti, au un titlu, descriere si pot fi identificate cele 3 acvarii, pentru partea comerciala. Recunosc, nu sunt cele mai reusite poze, dar atat am putut face in acea zi. Probabil ca era mai indicat un filmulet...
Ai dreptate cu un lucru: m-am justificat prosteste pentru lipsa pozelor exemplificatoare cu cele 2 acvarii ce aveau sa ma tina pe acest forum. Nu conteaza, intr-adevar, decorul casei ci al acvariului ( suntem pe acvariidevis nu pe casedevis. Dar acestea sunt pozele ce le am in acest moment.
Mi-am facut timp sa ma uit peste diverse postari aici cu diverse acvarii. Intr-adevar, toata stima si respectul! Probabil, intr-o zi si acvariul meu va arata la fel.
Cat despre "castane", vad ca sunt destule de dat smile) Doar ca eu ma pun in locul vostru si incerc sa imi imaginez cum as proceda cu un "nou-venit" pe forum.... si...nu cred ca as adopta metoda aceasta. Parere personala, stiu ca nu mi-a cerut-o nimeni.

Ca sa raspund la intrebarea cu "bala shark la 35cm": probabil si mai mult ca sigur nu voi astepta sa ajunga la dimensiunea aceasta (masuri preventive, nu?) Da, imi va fi greu sa il dau/ sa ii dau dar.... atata vreme cat ajung intr-un acvariu mai mare si mai frumos, este spre binele lor, nu?

All in all, va multumesc!

20

Re: Salutare si bine v-am gasit!

Madari A scris:
mirceajifcu A scris:

Daca ne "iubesti" Irina si ne "doresti" doar in scop comercial, atunci vrem si noi poze, ca in linkul ce ni l-ai dat e un fiasco si nu intelege nimeni nimic ce e cu acvariile alea (cel putin eu), si ca sa completez ce zicea Dl Radu, aici ne uitam la acvariu, nu la cum e amenajata casa. Poti sa pui parchet din lemn de bambus incrustat cu cristale, daca ai acvariul mizerabil, pe acest forum vei primi numai "castane" smile).

:-

Cum am zis, nu va "doresc" DOAR in scop comercial.
Desi, cu parere de rau, nu vad rostul sa raman.
Pozele, fiasco cum le numesti, au un titlu, descriere si pot fi identificate cele 3 acvarii, pentru partea comerciala. Recunosc, nu sunt cele mai reusite poze, dar atat am putut face in acea zi. Probabil ca era mai indicat un filmulet...
Ai dreptate cu un lucru: m-am justificat prosteste pentru lipsa pozelor exemplificatoare cu cele 2 acvarii ce aveau sa ma tina pe acest forum. Nu conteaza, intr-adevar, decorul casei ci al acvariului ( suntem pe acvariidevis nu pe casedevis. Dar acestea sunt pozele ce le am in acest moment.
Mi-am facut timp sa ma uit peste diverse postari aici cu diverse acvarii. Intr-adevar, toata stima si respectul! Probabil, intr-o zi si acvariul meu va arata la fel.
Cat despre "castane", vad ca sunt destule de dat smile) Doar ca eu ma pun in locul vostru si incerc sa imi imaginez cum as proceda cu un "nou-venit" pe forum.... si...nu cred ca as adopta metoda aceasta. Parere personala, stiu ca nu mi-a cerut-o nimeni.

Ca sa raspund la intrebarea cu "bala shark la 35cm": probabil si mai mult ca sigur nu voi astepta sa ajunga la dimensiunea aceasta (masuri preventive, nu?) Da, imi va fi greu sa il dau/ sa ii dau dar.... atata vreme cat ajung intr-un acvariu mai mare si mai frumos, este spre binele lor, nu?

All in all, va multumesc!

   Zoe, iti pierzi barbatia? lol  Sau nu ai auzit de zicala: gura lumii... sloboda?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!