1 Editat de Florin.Mazilu (2009-06-08 18:45)

Subiect: ramirezii cu ce sunt compatibili???

Salutare pt toata lumea,

Am si eu cateva intrebari, ramirezii, cu ce pesti sunt compatibili?pot sai tin in acelasi acvariu cu zebre coada voalata, conconius coada volalata, neoni, guppy, labeo???

O zi buna in continuare!

2

Re: ramirezii cu ce sunt compatibili???

In general linistiti, Ramirezi pot fi tinuti intr-un acvariu comunitar, desi nu o recomand. Totusi sunt extrem de agresivi fata de membrii de acelasi sex ai propriei specii. Se bat tot timpul, exemplarul dominant "vanand" neincetat pe ceilalti, in cel mai fericit caz rezultatul fiind inotatore distruse. Drept urmare se va tine DOAR o pereche intr-un bazin cu ascunzisuri, pentru ca femela sa scape de "atentiile" unui mascul supraexcitat, atunci cand ea nu poate depune. La depunere devin agresivi, dar de regula se linisrsc in cel mult doua zile, timp in care fie ei, fie ceilalti pesti mananca ponta. Pot fi tinuti cu Discus, cu rezerva ca apa este prea calda, scurtandu-se durata de viata, cu characidele mici sud-americane, cu Corydoras si Loriicariidele mai mici. Nu pot face fata celorlalte Cichlidae in disputele teritoriale, asa ca e bine sa fie evitate. Sunt incompatibili cu Ciprinidae-le (chestiile gen carasi si Labeo), precum si cu pestii activi noaptea, care i-ar ucide prin stress acumulat,nelasandu-i sa doarma. La introducerea intr-un bazin comunitar trebuie sa se tina cont de spatiul vital al unai perechi de Ramirezi, si anume 30*40 cm. Bazinul comunitar ideal ar avea deci lungimea minima de 65 cm, latimea minima de 35, iar inaltimea de 45 cm.:cool:

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

3

Re: ramirezii cu ce sunt compatibili???

vrei sa spui ca ramirezii nu sunt compatibili cu tetrazona si hoplosternum thoracatum ??

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: ramirezii cu ce sunt compatibili???

Salut, vezi ca e scris un articol despre ei aici pe forum ,sfat,sunt pretentiosi la apa dar frumosi si haiosi recomand sa fie tinuti doar cu citeva specii (neoni , cardinari, sanitari) si acvariul bine plantat si cu ascunzatori si schimbat 15% din apa la 3-4 zile .BAFTA