1 Editat de adrian_matache (2011-04-30 02:11)

Subiect: Cum imperechez Ancistrus ????/

:kiss   sal!ancistrusi sunt preferatii mei si cu toate ca sunt un mic incepator am cautat cam vreo 10exemplare mature.
am mai multe intrebari la care astept raspunsul si ajutorul vostru.
am auzit ca isi fac cuib in nuci de cocos.asa e?
din cate stiu eu se pot imperechea si unul normal cu unul alb,asa e?
trebui sa ii aleg eu ca perechi si sa-i pun in alt acvariu sau ii las pe toti in acelas acvariu?
va multumesc si astept ajutorul vostru!

2 Editat de Ancistrus (2011-04-30 01:45)

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

adrian_matache A scris:

ancistrusi sunt preferatii mei si cu toate ca sunt un mic incepator am cautat cam vreo 10exemplare mature.
am mai multe intrebari la care astept raspunsul si ajutorul vostru.
am auzit ca isi fac cuib in nuci de cocos.asa e?
din cate stiu eu se pot imperechea si unul normal cu unul alb,asa e?
trebui sa ii aleg eu ca perechi si sa-i pun in alt acvariu sau ii las pe toti in acelas acvariu?

   Salut, ancistrusii fac cuib in nuci de cocos, buturugi, sau tevi de plastic, in general cauta gauri in care pot intra. Se imperecheaza foarte bine albinos cu cei pigmentati, si zic sa-i lasi impreuna ca masculul depune cu ce femela ii vine lui, nu sunt monogami. Succes!

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

multumesc mut de ajutor!ma refeream daca sa-i las pe toti 10 impreuna

4 Editat de Ancistrus (2011-04-30 02:14)

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

adrian_matache A scris:

ma refeream daca sa-i las pe toti 10 impreuna

   Daca ai vreun acvariu de 60 litri normal ca nu big_smile, dar in acvariu mai mare ii poti lasa impreuna, ti-am spus masculul dominant isi alege ce femela vrea, dar cat timp el se afla in cuib cu treburi gospodaresti (ventileaza icrele sau puii) alti masculi se pot imperechea cu alte femele in alte "nuci de cocos"... adevarate orgii lol

LE: Eu zic sa modifici titlul topicului, in primul rand ancistrusii se imperecheaza ei singuri tu doar le oferi conditiile, si in al doilea rand Ancistrus dolichopterus m-as mira sa ai pentru ca nu prea se gasesc la noi in tara big_smile
http://img69.imageshack.us/img69/9316/whiteseampleco2.jpg

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

multumesc mult.le-am pregatit 5nuci de cocos.acum astept doar sa inceapa distractia!!    :ang

6 Editat de Ancistrus (2011-04-30 02:20)

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

adrian_matache A scris:

multumesc mult.le-am pregatit 5nuci de cocos.acum astept doar sa inceapa distractia!!    :ang

   Am editat si ti-am mai scris ceva in postul meu de mai devreme.

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

ai dreptate ca doar le ofer conditii.
am o intrebare:
de unde pot lua un asemenea exemplar???

8 Editat de Ancistrus (2011-04-30 02:24)

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

adrian_matache A scris:

de unde pot lua un asemenea exemplar???

   Exemplar de Ancistrus dolichopterus? nu stiu, poate daca ai noroc in Hornbach, dar de ce un singur exemplar?

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

multumesc mult pt sfaturi

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

de fapt am vrut sa spun o pereche.sunt marfa rau!

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

adrian_matache A scris:

de fapt am vrut sa spun o pereche.sunt marfa rau!

Stii sa ii sexezi? Pereche ma gandesc ca te referi la doi, nu la mascul si femela big_smile. Sa ne ti la curent cu succesul de a crea o orgie in acvariu  lol , ca si eu m-ash baga la asa ceva!
PS: Cristi, cand zici conditii, te referi la "nucile de cocos", sau la conditii in general? Ce dimensiuni aprox tre sa aiba pentru a se inmulti, ca eu am deja un albinos si unu normal si nu prea ii vad pupandu-se decat cu geamul  lol  lol

12

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

mirceajifcu A scris:

Cristi, cand zici conditii, te referi la "nucile de cocos", sau la conditii in general? Ce dimensiuni aprox tre sa aiba pentru a se inmulti, ca eu am deja un albinos si unu normal si nu prea ii vad pupandu-se decat cu geamul

   Hrana vegetala (salata, castraveti etc), locuri in care sa poata face masculul cuib (nuca de cocos, crapaturi sau gauri din buturugi, tevi de plastic etc), apa schimbata cu regularitate, acvariu echilibrat biologic, lemn de "rontzait" (le mai place sa roada fibra lemnoasa de pe nuca de cocos sau buturugi). Deja de la 6-7 cm se pot imperechea, dar conteaza si in ce conditii au atins marimea aia wink

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

smile) Adica daca nu au salata , raman impotenti? Mari si ... blegi? Io sincer nu stiam ca tre sa le bag salata in acvariu, am aflat de la tine din alte posturi, acu au ceva frunze de sweet almond care pe zi ce trece sunt tot mai gaurite si ii hranesc cu JBL Spirulina. Castraveti am bagat, dar nefiind invatati, a trebuit sa ii scot ca nu s-a atins nimeni de ei. Salata nu servesc, decat la carne smile)...
Nu mica mi-a fost uimirea cand am vazut ca am aruncat un crevete mort in acvariu si lupta s-a dat intre rac si sanitari, beta si "rechinii" mei neavand deloc interes pentru el.

14

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

Cand sunt pui ancistrusii sunt ,,vegetarieni,, in cea mai amre masura. Pe masura ce cresc si se maturizeaza devin mai ,,carnivori,, iar randamentul lor in combaterea algelor scade.

15 Editat de Ancistrus (2011-05-24 13:28)

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

mirceajifcu A scris:

acu au ceva frunze de sweet almond care pe zi ce trece sunt tot mai gaurite si ii hranesc cu JBL Spirulina. Castraveti am bagat, dar nefiind invatati, a trebuit sa ii scot ca nu s-a atins nimeni de ei. Salata nu servesc, decat la carne smile)...

   Le-ai bagat o singura data o frunza de salata si una de castravete si gata... si la mine mananca Hikari Algae Waffers, dar cand le dau castraveti sau salata verde iese bataie. Femelele alunga puii ,masculul (am doar unu mare smile) alunga femelele.
   "Sweet almond" de care spui tu banuiesc ca este Indian Almond Leaf (Terminalia catappa), adica frunze de migdal indian, iar frunzele astea sunt folosite ca adaos de tanin in acvariu si nu de vegetale. Stiu ca ancistrusii mai rod din ele, ca si crevetii de altfel, dar nu sunt pentru consum neaparat wink.

ciprian01 A scris:

Cand sunt pui ancistrusii sunt ,,vegetarieni,, in cea mai amre masura. Pe masura ce cresc si se maturizeaza devin mai ,,carnivori,, iar randamentul lor in combaterea algelor scade.

   Nu te contrazic (mi s-a reprosat ca sunt un personaj contradictoriu), doar zic si eu asa... de dragul discutiei, ca eu de Ancistrus carnivori este prima oara ca aud. Poate Pleco (Hypostomus plecostomus) omnivori, dar ancistrusi nu prea cred. Puii mai mananca unele alge inchise la culoare, la mine de algele verde crud (am foarte putine gsa) nu se ating, dar cand este vorba de cruditati gen castraveti sau salata verde risca sa fie batuti de maturi care sunt primii la masa. Deci daca ii lasi in acvariu fara mancare dedicata, pot deveni oportunisti... saracii :omfg

PS: Mircea am incercat sa le dau si eu salata verde din aia creata creata (vezi poza), nici nu s-au atins de ea, cica ar fi mai amara la gust... deci cred ca depinde si ce salata le-ai dat, iar castraveti mananca de rup d-aia mici, de gradina, si nu aia lungi de supermarket.

16

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

@ancistrus, sti cum halesc ancistrusii hrana congelata, tubi vii, chironomide, etc...!? Baga ca spartii! Daca le dadeam in hranitoare se lipeau imediat si sugeau pana se umflau!

P.S.
Si cu berea aia ce facem...!? smile

17 Editat de Ancistrus (2011-05-24 23:55)

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

ciprian01 A scris:

@ancistrus, sti cum halesc ancistrusii hrana congelata, tubi vii, chironomide, etc...!? Baga ca spartii! Daca le dadeam in hranitoare se lipeau imediat si sugeau pana se umflau!

   Exact asta spuneam si eu, ca este vai de mama lor cand dau peste stapanul care nu trebuie, si nu ca nu ar manca wink. Deci Ciprian tu daca dai mixtura la pestii tai asta inseamna ca Ancistrusii sunt carnivori? Sau ca alta mancare nu au? Incet incet ajungem si la canibalism, fenomen mai greu inteles dar care te poate ajuta sa supreavietuiesti in anumite situatii yikes. Eu la ancistrusii mei le-am dat si tubi si chironomus si altele... si i-am inteles din compoprtament ca ma agit degeaba, dar in cazul tau posibil ca este o situatie mai speciala pe care nu o voi mai comenta.
Foarte Off-topic:

ciprian01 A scris:

Si cu berea aia ce facem...

   Eu te invitasem la o bere de 2 ori inainte "invitatiei" tale speciale... ce facem acum, jucam cum canti tu? Sau ne invitam la bere in lipsa de comunicare?

18

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

On:
Varianta in engleza:http://www.planetcatfish.com/shanesworl … cle_id=328

Varianta in romana:
http://translate.google.ro/translate?hl … rmd%3Divns

Este cam tot ce trebuie stiut despre ancistrusi (pesti). Inclusiv ce anume manaca.
Poate arunca si @ancistrus vreun ochi, ceteste, noteaza, invata si se abtine sa mai emita postulate tipand cat il tine gura!
Iar cand voi avea timpul si dispozitia necesare ii voi explica care este diferenta dintre carnivor, ierbivor, alimentatie mixta cu o anumita preponderenta, si alte asemenea mici ,,detalii,,!

19 Editat de Ancistrus (2011-05-25 01:00)

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

ciprian01 A scris:

Iar cand voi avea timpul si dispozitia necesare ii voi explica care este diferenta dintre carnivor, ierbivor, alimentatie mixta cu o anumita preponderenta, si alte asemenea mici ,,detalii,,!

"Fresh vegetable should always be available for the spawning group. I prefer to rotate between cucumber, squash, and green beans, but any varied diet of fresh vegetables should work well. Frozen or live meaty foods, like bloodworms or brineshrimp, can be fed two to three times a week. Dry food, such as algae tablets or catfish pellets, can also be worked into this regime, but fresh vegetables should form the vast bulk of the animal’s diet."
   Daca ai nevoie de translator nu mai apela la Google, ma ai pe mine aici, si iti pot traduce si ce nu pricepi... daca reusesc, evident ^:)^
   Diferenta intre carnivor si ierbivor este atunci cand incepi sa simti gustul carnii dupa un preludiu de spanac... sa-ti traduc si asta? lol

PS: Ciprian, ar trebui incet incet sa intelegi ca numai prostii spui smile, adica ori pricepi asta ori continui sa spui prostii... dar in cazul asta cauta pe cineva care are rabdare cu tine big_smile

20

Re: Cum imperechez Ancistrus ????/

Iar n-ai inteles nimic...! Si au trecut (dupa spusele tale) vreo 30 de ani de cand tot lecturezi...! Merge greu, mai ales daca n-ai prins decat vagi idei pana la o anumita varsta, nu?!
Iar cu ierbivore si carnivore...las-o asa....!
Si uite, ca sa nu zici tu ca nu fac ceva pt tine, iti oefr ceea ce iti place tie mai mult! :bf  :crap  :of  :frog  :frogp  :melc  smile  neutral  sad  big_smile  yikes  wink  hmm  tongue  lol  mad  roll  cool  :smoke  :ang  :apl  :pp  :stupid  :-  :hug  (:|  :noroc  :omfg  :pls  ^:)^  :kiss  :sbr  :scool  :scry  :sevil  :s)  :sok  :fbr  :fconf  :fcool  :fcry  :flove  :fmad  :fo  :froll  :fok  :fp . Ia d'aci si bucura-te!

@Adrian, ai in material tot ce iti trebuie ca sa poti sa reproduci ancistrusii cu succes.