Subiect: xifo berliner-bolnav sau muscat?

va salut! am un xifo berliner-mascul, il tin impreuna cu inca 2 femele si 6 pui de xifo (de 3 sapt), 10 neoni si cativa sanitari cory intr-un acvariu de 120L. azi am observat ca are ciupita codita cam pe la mijloc dar nu am apucat sa ii fac o poza si cam dupa aprox 2h cand am aj acasa nu mai are codita, cam de unde era ciupita. nu stiu daca are vreo boala sau a fost agresat de alt peste. pana acum nu am vazut sa fie vreun semn de agresiune asupra lui (uneori chiar masculul alerga femelele dar numai cand era vb de mancare). alte semne nu mai are pe restul corpului, uneori sta mai retras ascuns pe langa filtru. ce as putea sa ii fac, cineva mi-a recomandat sa ii fac bai cu albastru de metil, dar nu stiu in ce concentratie sa pun albastrul de metil. apa are 26 de grade si fac schimb de apa cam la 2 sapt, si este mereu curata. ce imi recomandati? va multumesc!

Re: xifo berliner-bolnav sau muscat?

deci...nu ma poate ajuta nimeni sad o sa pun niste poze, poate primesc vreun sfat

Re: xifo berliner-bolnav sau muscat?

si ca sa vedeti cum arata inainte...

4

Re: xifo berliner-bolnav sau muscat?

sal .. xifo este bolnav..cred ca ai schimbat prea multa apa in acvariu

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

5

Re: xifo berliner-bolnav sau muscat?

si eu am patit la fel solutia mea a fost sa separ xifo bolnav in un acv separat cu soluti de tripaflavin (doza scrie pe flacon )....si sa pun albastru de metil in acvariu comun ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

6 Editat de aryna (2011-05-02 14:10)

Re: xifo berliner-bolnav sau muscat?

sa nu fie un finrot....trece cu bactopur! Dar tb sa il pui intr-un acvariu de carantina. Bactopurul omoara plantele si melcii..

Re: xifo berliner-bolnav sau muscat?

haideti sa va arat ce raspuns am primt de la cineva care creste aprox 1000 de xifo: "masculul e sanatos si foarte frumos. Coada, se pare ca a suferit o agresiune mecanica. Mi-e greu sa cred totusi ca o femela sa-i reteze spada masculului pe la jumatate. De obicei masculul dominant ii agreseaza pe ceilalti, iar femela dominanta pe celelalte femele. Mai rar, se intampla ca o femela dominanta si stresata (nervoasa) sa loveasca un mascul. Masculii au viteza mai mare si doar luati prin surprindere pot fi muscati de femele. Spada e mai dura decat coada propriuzisa (inotatoarea caudala) si implicit mai greu de rupt. Portiunea lipsa se va regenera. Este posibil sa se fi accidentat undeva in acvariu? Masculul, cand curteaza femelele in vederea copularii executa foarte rapid arcuri de cerc in fata femelei. Atunci ar fi o ocazie sa-si prinda accidental coada intr-un loc mai periculos. "

8

Re: xifo berliner-bolnav sau muscat?

atunci nu ii face nimic, tine-l doar sub observatie atenta...