1 Editat de Ionutdr (2011-05-01 03:53)

Subiect: carasel cu capul in jos :(

Salutare tuturor,

Postez acest anunt in speranta unor vesti bune smile

Cu 2 zile in urma am pregatit un acvariu de cam 70 l cu o pompa Aquael Fan 1,
Am lasat apa 2 zile la filtrat,am folosit Tetra AquaSafe,temperatura 24-26 grade,parametri apei ok,etc

Sambata am cumparat catva caraseii,ceva corcituri de ryukin si 2 red cap oranda.Problema este, ca pe moment nu am fost foarte atent la ce am cumparat,iar acasa am observat ca  un carasel are ceva probleme in mentinerea eqilibrului,nu foarte grave dar incep sa ma ingrijoreze.Se cunoaste chiar si o deformare a sirei spinari ceea ce ma face sa cred ca asa a fost din totdeauna.Sta mai mult cu capul in jos si nu reactioneaza la fel ca ceilalti atunci cand le dau mancare.Din propriul studiu pe net am inteles ca ar fi vorba de probleme la vezica sau ceva de genul ,un handicap des intalnit la aceasta specie mai ales atunci cand mancarea este numai de suprafata (gen fulgi)

Ce va rog eu e sa-mi spuneti cine stie: daca acest pestisor poate ajunge in conditii normale la maturitate? acest handicap se poate trata in timp?

Mentionez ca nu intentionez sa-l returnez nici sa-l dau,odata luat mergem pana la capat:)

Multumesc mult!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=46C4a3LtoYI[/youtube]

2

Re: carasel cu capul in jos :(

Buna !

Incep prin a-ti spune ca cei 70 de litri in viitorul apropiat vor fi putini pentru caraseii tai. La maturitate un carasel are nevoie de cca. 50 de l de apa numai pentru el.

Apoi, trebuie sa inveti despre ciclarea acvariului, daca nu ai facut-o deja.

Despre acel Red Cap Oranda din filmulet pot sa-ti spun ca un raspuns/ o predictie nu-ti va putea da nimeni, deorece depinde de cauza  care a provocat dezechilbrul de gaze din vezica inotatoare.

Este posibil ca, daca este tinut in apa super curata, fara amoniac, sau nitrati, sa-si revina.
Daca boala este provocata de o parazitoza atunci, trebuie identificat parazitul, si tratat corespunzator. Asta se poate face acasa cu ajutorul unui microscop, si cercetat pe net, cautat imagini similare cu ce vezi tu, sau luat mostra de excrement si dusa la un laborator specializat.
De asemenea poate fi si o afectiune bacteriana, care trebuie tratata corespunzator.

In tot acest timp, trebuie hranit cu hrana care se scufunda, nu plutitoare, pentru a se evita inghititul de aer odata cu mancarea. Este recomandat sa se inmoaie hrana , intr-un paharel cu putina apa din acvariu, timp de 5-10 minute, si abia apoi turnata in acvariu.
Tinand cont si de faptul ca recent a suferit stresul unui transport si al unui schimb de mediu, eu as recomanda si folosirea de Fishtamin, vitamine speciale pentru pestisori. Toti ar trebui sa primeasca timp de o saptamana, in hrana si in apa Fishtamin.

A! Si acel Aqua Safe, pe viitor ar trebui sa-l inlocuiesti cu Aquatan sau Prime.

Mai acorda-i putin timp sa se aclimatizeze. Nu am inteles de ce ai scris temperatura 24-26 de grade.
In mod normal temperatura trebuie sa fie constanta. Red Cap Oranda, intra in categoria "fancy goldfish", iar asta inseamna ca automat face parte dintr-o categorie mai sensibila de carasi. Adica temperatura apei, da, e corect sa fie la 26 de grade, dar nu are voie sa oscileze cu 2 grade. Pentru a se asigura temperatura constata, este nevoie de un incalzitor cu termostat.

La fancy goldfish, diferenta maxima de temperatura acceptata este de +- 1 grad Celsius. Trebuie tinut cont de acest lucru pe tot parcursul vietii lor, fiindca oricum la carasei.... schimburile de apa, mici si dese sunt cheia marilor succese.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: carasel cu capul in jos :(

Urmarind filmuletul inca o data, pot sa-ti spun ca acest carasel din punctul meu de vedere, are sanse sa-si revina, dar nu mai bate in capacul acvariului. Acest lucru il streseaza. De acolo si reactia lui...

Lasa-l sa se obisnuiasca si el cu locul si cu tine, si abia apoi, incepi sa-l obisnuiesti cum vrei tu... smile

Tinand cont de faptul ca de ieri sunt la tine, ar trebui ca azi, si maine, sa folosesti program redus de iluminat. Sa aiba timp sa se obisnuiasca si sa se refaca... smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4

Re: carasel cu capul in jos :(

Buna Lucia smile

Chiar acum cateva minute iti admiram acvariul tau si prieteni tai.Foarte frumosi si felicitari pentru acvariu!

In primul rand tin sa-ti multumesc pentru sfaturile date,sunt foarte bune si adevarate
In al doilea rand vreau sa va spun ca experienta mea in domeniul acvaristici este undeva intre basic si medium.Tatal meu este in schimb un mare pasionat de acvaristica cu aproape 30 de ani de practica,avand in momentul de fata aproximativ 20 de bazine.Este un clasic al acvaristici,un conservator ,axat pe reproducere proprie,si care nu foloseste internetul smile

Acvariul meu este intradevar mic pentru carasi dar cand vor creste mari voi gasi o solutie ca sa nu-i chinui
Legat de careselul meu tind sa cred ca este perfect sanatos,este vioi si mananca pe sparte.Defectul lui cred ca il are din nastere si sper sa-si mai revina odata cu cresterea cozi
Legat de temperatura ,am testat la inceput un incalzitor,iar apoi am vazut ca nu este necasar momentan,temperatura camerei tine apa la fix 25 de grade.

As vrea sa te intreb: ,ce mancare si de la ce firma imi recomanzi sa le dau?.Pe langa asta stiu ca e bine sa le dai mazare fiarta,varza sau salata verde,si alte mancaruri variate...dar inainte de a schimba apa

Iti multumesc incaodata pentru atentia acordata si multa sanatate tie si prietenilor tai smile

5

Re: carasel cu capul in jos :(

batutul in acvariu era asa sa dea bine in filmulet   wink

6

Re: carasel cu capul in jos :(

Ionutdr A scris:

Buna Lucia smile

Chiar acum cateva minute iti admiram acvariul tau si prieteni tai.Foarte frumosi si felicitari pentru acvariu!

In primul rand tin sa-ti multumesc pentru sfaturile date,sunt foarte bune si adevarate
In al doilea rand vreau sa va spun ca experienta mea in domeniul acvaristici este undeva intre basic si medium.Tatal meu este in schimb un mare pasionat de acvaristica cu aproape 30 de ani de practica,avand in momentul de fata aproximativ 20 de bazine.Este un clasic al acvaristici,un conservator ,axat pe reproducere proprie,si care nu foloseste internetul smile

Acvariul meu este intradevar mic pentru carasi dar cand vor creste mari voi gasi o solutie ca sa nu-i chinui
Legat de careselul meu tind sa cred ca este perfect sanatos,este vioi si mananca pe sparte.Defectul lui cred ca il are din nastere si sper sa-si mai revina odata cu cresterea cozi
Legat de temperatura ,am testat la inceput un incalzitor,iar apoi am vazut ca nu este necasar momentan,temperatura camerei tine apa la fix 25 de grade.

As vrea sa te intreb: ,ce mancare si de la ce firma imi recomanzi sa le dau?.Pe langa asta stiu ca e bine sa le dai mazare fiarta,varza sau salata verde,si alte mancaruri variate...dar inainte de a schimba apa

Iti multumesc incaodata pentru atentia acordata si multa sanatate tie si prietenilor tai smile

Ehei.. cu atatia ani de experienta in spate sunt convinsa ca tatal tau, iti poate fi un sprijin de nadejde la greu... smile

Din cate tipuri de hrana am testat eu, cel mai mult le-a placut lor (ca mie nu pot sa spun.. smile ) Saki Hikari Fancy Goldfish. Este o hrana care se scufunda, si care contine chiar probiotice pentru o digestie optima, un sistem imunitar eficient, si o rata redusa a poluarii apei.
Din pacate nu prea se gaseste. Nu stiu de ce importatorul nu o aduce.

Hikari produc mai multe tipuri de hrana, doar ca ceea ce am gasit eu pana acum, toata este plutitoare. Din pacate si Mimi al meu, sufera cu vezica inotatoare din prima zi de cand l-am primit, si asa am invatat si eu cum pot sa-i ameliorez starea. Si de atunci, caut sa-i hrnesc cu granule care se scufunda.

Din compromis, le-am mai luat si de la firma Tetra se cheama Golfish Gold Japan. E premium de la ei. De mancat o mananca ei, doar ca eu intotdeauna, inmoi granulele intr-un paharel. Si se pare ca, continutul de aer din ele, este destul de substantial.

Granulele se inmoaie in apa timp de 5-10 minute inainte de a se hrani pestilor, pentru a se evita umflarea lor in intestinele pestilor.

Apoi, sunt in comert, pastile de spirulina.
De exemplu cele de la firma Sera. Pot sa-ti spun ca se bat pt. ele..:)
Hrana cu continut mare de spirulina este foarte buna pt. ei.

O alta hrana care este semi plutitoare, este Sera Goldfish Royal. Granulele nu stau doar la suprafata apei, ci sunt purtate de curent, prin acvariu, iar ei le vaneaza cu placere.
In general, va trebui sa tintesti hrana care scufunda si sa fie cat mai diversificata. Azi, de un fel, maine altul, poimaine mazare si tot asa.

Sa nu uit! Vitaminele sunt foarte importante. de la Sera se cheama Fishtamin, iar de la JBL Atvitol.
Se pot pune direct pe hrana pestilor, se lasa sa fie absorbite, iar apoi se dau pestilor, sau in apa fiindca sunt formule hidrosolubile..
Eu pun si apa in paharelul cu harna si vitamine, ca hrana sa se imbibe bine de tot. smile

Multa sanatate si bucurii! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: carasel cu capul in jos :(

Lucia A scris:

Granulele se inmoaie in apa timp de 5-10 minute inainte de a se hrani pestilor, pentru a se evita umflarea lor in intestinele pestilor.
Apoi, sunt in comert, pastile de spirulina.
De exemplu cele de la firma Sera. Pot sa-ti spun ca se bat pt. ele..:)
Hrana cu continut mare de spirulina este foarte buna pt. ei.

   Intrebare: se pot hrani caraseii si cu Sera Granugreen?
"Sera Granugreen este un furaj granulat pentru peştii consumatori de alge cum ar fi ciclidele de Malawi şi Tanganyka.
Sera Granugreen are un conţinut ridicat de alge Spirulina bogate în caroten şi Artemia, ambele ducând la accentuarea culorilor acestor superbi peşti ornamentali."
   Este o hrana granulata care se gaseste, si chiar la pretul de 22.5 ron - 250ml. Ma gandesc ca este buna ca varianta de hrana si pentru carasei, doar ca nu am testat si sunt curios daca a incercat cineva.

8

Re: carasel cu capul in jos :(

Buna tuturor!

Multumesc incaodata pentru atentia acordata si informatiile furnizate.
Am sa caut si eu in comert cam ce mi-ai spus,si am sa le cumpar si ceva vitamine si spirulina si voi reveni cu feedback mai tarziu.

Ce parere in schimb ai de hrana vie?
Tubifexul cules din natura stiu ca este cel mai periculos pentru ca este purtator de virusi.

Caraselul meu s-a acomodat foarte bine acum,chiar incepe sa stea pe orizontala ,si pot spune ca a ajuns foarte rapid preferatul tuturor:) :crap

Multa sanatate si bucurii va doresc de asemenea :apl

Re: carasel cu capul in jos :(

Buna Ionutdr!
Minunile aste, sunt pesti de apa rece si tot odata vegetarieni,asa cum tu singur ai scis,in general hrana vie este o lama cu doua taisuri.
Eu una, nu te sfatuiesc sa o incerci,decat daca vrei sa risti.
O seara frumoasa!

10

Re: carasel cu capul in jos :(

Buna Iuliana!

Eu ma gandeam si la ceva proteine,sa creasca mai repede si mai bine:)
Da,din dorinta de a diversifica cat mai mult am sa le dau de toate,chiar si hrana vie in functie daca am sa gasesc in vreun petshop,ceva de cultura sau congelat,nu vreau sa le dau viermisori din Obor.Voi ati intalnit in petshopuri astfel de hrana vie?daca da unde?
Astazi au mancat mazare pe sparte,doar ca maine trebuie sa schimb apa:(

Salutare!

11

Re: carasel cu capul in jos :(

Ancistrus A scris:
Lucia A scris:

Granulele se inmoaie in apa timp de 5-10 minute inainte de a se hrani pestilor, pentru a se evita umflarea lor in intestinele pestilor.
Apoi, sunt in comert, pastile de spirulina.
De exemplu cele de la firma Sera. Pot sa-ti spun ca se bat pt. ele..:)
Hrana cu continut mare de spirulina este foarte buna pt. ei.

   Intrebare: se pot hrani caraseii si cu Sera Granugreen?
"Sera Granugreen este un furaj granulat pentru peştii consumatori de alge cum ar fi ciclidele de Malawi şi Tanganyka.
Sera Granugreen are un conţinut ridicat de alge Spirulina bogate în caroten şi Artemia, ambele ducând la accentuarea culorilor acestor superbi peşti ornamentali."
   Este o hrana granulata care se gaseste, si chiar la pretul de 22.5 ron - 250ml. Ma gandesc ca este buna ca varianta de hrana si pentru carasei, doar ca nu am testat si sunt curios daca a incercat cineva.

In principiu nu cred ca este o problema.
Caraseii papa cam orice, dar daca producatorii au dezvoltat o hrana anume pentru o specie anume, ma gandesc ca poate or fi niste diferente.
De exemplu si eu le-am dat JBL Novo Pleco.
Este o hrana sub forma de tablete, care se scufunda. Ca sa le poata ei manca le-am rupt in bucatele mai mici, doar ca erau in meniu o singura data pe saptamana. Eu cred ca pentru diversificare se poate da orice, dar nu in exces, sau nu ca si meniu zilnic/principal.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: carasel cu capul in jos :(

Ionutdr A scris:

Buna tuturor!

Multumesc inca odata pentru atentia acordata si informatiile furnizate.
Am sa caut si eu in comert cam ce mi-ai spus,si am sa le cumpar si ceva vitamine si spirulina si voi reveni cu feedback mai tarziu.

Ce parere in schimb ai de hrana vie?
Tubifexul cules din natura stiu ca este cel mai periculos pentru ca este purtator de virusi.

Caraselul meu s-a acomodat foarte bine acum,chiar incepe sa stea pe orizontala ,si pot spune ca a ajuns foarte rapid preferatul tuturor:) :crap

Multa sanatate si bucurii va doresc de asemenea :apl

Ma bucur sincer sa aud vesti bune. Cumva, am sperat/intuit ca-si va reveni.  wink

Hrana vie....  nu-i contest aportul nutritiv, dar sincer mi-e cam sila si apoi gandul de a introduce ceva suspect in acvariu nu-mi convine. Infestarile cu paraziti, pot sa fie mult mai greu de depistat si inlaturat, decat infectiile bacteriene.

Daca vrei sa le oferi un aport de proteine uite aici:

http://www.tetra.de/tetra/go/7B580466F136C4043D4F114F7A1B3AE9/?seite=4&group_id=862&group_2_id=15&lang_id=2

Aceste produse se gasesc si la noi pe piata, si producatorul garanteaza ca 100% sigure.
In plus, au avantajul ca nu polueaza apa. Apoi, pestii... (cel putin ai mei) fac "un adevarat circ" cand primesc asa ceva, deliciu...

Oricum mare grija cu aportul de proteine, in hrana carasilor. Din cate am studiat eu, am aflat ca ei nu digera in totalitate proteinele. Asta inseamna ca sunt eliminate, in proportie foarte mare, iar exces proteic in apa ... inseamna dezechilibru chimic, si probleme. 
De aceea cred ca au si fost formulate anumite tipuri de hrana, pe categorii de pesti.

Iti doresc mult succes si sa ai parte numai de bucurii alaturi de ei!:)

Sper ca pe viitor sa nu ne mai intalnim aici la Bolile pestilor, fiindca aici, cand accesez forumul si vad bulina galbena, semn ca s-a postat.... ma cuprinde un sentiment foarte neplacut.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.