Subiect: Acvariu creveti

Poate ma ajuta si pe mine cineva cu niste nelamuriri:
1. Cati creveti pot baga in acvariu de  60l?
2. Se pot tine impreuna speciile CRS si Blue tiger ?
3. Cu ce pesti total inofensivi ii pot tine? Care sa nu aiba probleme nici macar cu puii de creveti? Acvariul este planta, dar nu vreau sa servesc unor neoni agresivi  lol  creveti cu 6 euro bucata.
4. Trebuie pietris special pe fund sau merge si pietris granulatie 1-3mm?

2 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:56)

Re: Acvariu creveti

:fmad

Re: Acvariu creveti

Conditiile vreau sa le ofer cum scrie la carte. De aceea acum intreb prima oara, citesc si apoi umplu acvariul cu creveti. Ma bate gandul, fiind total neexperimentat cu acest tip de acvariu, sa incep poate cu red cherry, sa ii torturez pe ei si daca se intampla ceva, paguba sa fie numai de natura morala , nu si materiala. Daca merge treaba, bag doi prieteni (beta) sa ii curete din acvariu si apoi incep proiectul cu CRS, blue tiger si cardinali.
Ce inseamna conditii? Ph7, Temp. 24grade(eu trebuie numai sa incalzesc), pietris negru 1-3 mm, KH 6, No3 si NO2 inca in lucru, mancare ce imi recomandati (am in cap dennerle), filtrare Fluval intern, lumina 15w + 18w.

Si eventual alte ponturi utile daca imi poti "vinde" big_smile. Berea o dau ... virtual  :noroc

4 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:56)

Re: Acvariu creveti

:fmad

5 Editat de mirceajifcu (2011-05-04 21:24)

Re: Acvariu creveti

Evident ca nu fac asa ceva mai ales ca am posibilitatea sa ii duc inapoi si sa primesc pe ei altceva si asa bogat incat sa arunc cu banii in ... acvariu nu sunt. Oricum  ideea ramane in picioare, cea cu experimentarea pe 2 red cherry, cred ca esti de acord cu mine ca e mult mai bine sa fie 2 in pericol decat 15.

Ca substrat am JBL Florapol, bagat de doua saptamani, si ma doare inima daca ma apuc sa daram tot, sa spal si nu ma refer la pierderea unei cutii de ingrasamant ci la munca. E neaparat, avand in vedere valorile ce le am eu, sa fac acest lucru?

La capitolul filtrare crezi ca se descurca al meu fluval? Teoretic ar trebui sa fie ok, pentru ca e destinat pentru un acvariu dublu ca cel pe care il am eu... practic ??

Iar 10-20 de euro pentru un chiller gasesc eu pe undeva...

Iar legat de hibridare, am citit chestia asta, si este la fel ca si in cazul cainilor ma gandesc: CRS clasa superioara + Blue tiger clasa superioara = "maidanezi" fara valoare.
Dar cu ce sa ii tin impreuna atunci? Ca ma gandesc ca hibridarea asta se refera la toata familia Caridina, nu numai la CRS, Blue tiger, Bumble bee si Sri Lanka...

6 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:56)

Re: Acvariu creveti

:fmad

Re: Acvariu creveti

Pai oricum trebuie sa golesc acvariul si sa il mut si atunci voi folosi pietrisul cu florapol in acvariul mare, iar in asta pot baga ce ai spus tu, iar legat de chiller cred ca nu vorbim de acelasi lucru.
http://shop.ebay.de/i.html?LH_AvailTo=77&_nkw=aquarium+chiller&_arm=1&_armm=63&_ruu=http%3A%2F%2Fshop.ebay.de%2Fi.html%3F_nkw%3Daquarium%2Bchiller%26_arr%3D1&_rdc=1

Oricum, aici nu imi pun problema de supraincalzire, caci vara sunt 3 zile maxim cu 30 de grade si se declara smile) stare de urgenta. Mi-e mai usor sa bag intr-o sticla de metal (danzka) azot lichid din recipientul de racire a spermei si sa trec apa printr-un tub prin ea decat sa dau 500 de euro...

8 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:55)

Re: Acvariu creveti

:fmad

9 Editat de mirceajifcu (2011-05-04 23:34)

Re: Acvariu creveti

Pai da, dar daca iau un filtru cu 1000 de litri pe ora pentru un acvariu de 60 de litri ... smile).
Si asta e 100 de lire, nu 500 de euro tongue,dar cred ca aici imi face fata si un ventilator din ala.

10 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:55)

Re: Acvariu creveti

:fmad

11 Editat de mirceajifcu (2011-05-05 00:34)

Re: Acvariu creveti

Solutiile homemade sunt ieftine, dar mi-e frica sa nu aduc apa prea repede la o temperatura joasa si sa sufere io stiu ce soc termic, sau sa inghete apa in recipient, deci is mai multe de luat in calcul. Io sper totusi sa imi mearga cu ventilatoare si atunci e ok...

Re: Acvariu creveti

Asta e ok sa acopar ce am eu pe aici?
http://cgi.ebay.de/Shirakura-Red-Bee-Sand-f-Garnelen-4-kg-4-73-kg-/150585455563?pt=de_haus_garten_tierbedarf_fische&hash=item230f97b3cb
Sau imi trebuie 8 kile? Ca vad ca nu contine fertilizanti, deci cum sa imi creasca plantele atunci?CO2 nu bag in acvariul asta.
Practic, din cate am citit, el are rolul doar sa imi aduca apa la parametrii ceruti de creveti nu? Ceea ce inseamna ca pot sa il pun peste ce am acum si sa isi indeplineasca rolul!?

Re: Acvariu creveti

Imi trebuie si piatra minerala, sau nu e neaparat necesara?

14 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:55)

Re: Acvariu creveti

:fmad

Re: Acvariu creveti

E belea cu crevetii. La cherry, numai schimbarea pH de la 7 la 6,5 in decurs chiar de 12 ore rade nu numai toti puii (aveam vreo 30) ci si din adulti. Eu am patit-o si recunosc. Macar am scuza ca ma chinui sa aclimatizez niste HC si am bagat CO2 prea brusc. Acum am renuntat la CO2 in nano si incerc alte chestii. In concluzie, nu atat pH le dauneaza cat schimbarile bruste. Sunt fiinte foarte delicate.

Si voi raspunde macar la o intrebare de-a ta:
3. Oto si Pangio kuhlii nu ii halesc. Dar kuhlii o sa se bage la granulele crevetilor si o sa-i deranjeze. In rest, toti pestii (in afara de cei de mai sus) vor manca puii de creveti. Chiar si cei care nu au treaba cu adultii.

Bafta.

Re: Acvariu creveti

Deci sirakura 4 kg e comandat deja, desi e cam timpuriu, pentru ca nu e inca ciclat acvariul(no2 1, no3 75), eheimul de la tine va fi umplut cum ajunge cu siporax si peste vata si pus la ciclat, plantele raman alea din acvariu pana se cicleaza si pana pun la punct si acvariul mare si atunci plantele le mut, ramane doar javamoss, pogestemon,  iar ca sa ajung la ce te intereseaza pe tine, locatarii vreau sa fie urmatorii: incep cu 2 red cherry sa vad cum ma descurc cu ei, si daca totul e ok, am gasit RCS parerea mea de necunoscator, clasa superioara (erau foarte vizibile culorile pe ei, ca si pictate) iar ce-a de-a doua familie alternez intre cardinali si / sau blue tiger, desi cred ca pe comanda aduc orice tipii.  Pe langa am vazut in shop niste melci superbi (cred ca erau sulawesi) si mi-a dat o idee un coleg de forum cu un crab, dar despre ala habar nu am unde? cat? cum?
Pestii ... am acvariul de 360 de litri plin, deci nu vreau sa risc sanatatea eventualilor pui pentru pesti.
Ce imi recomanzi sa pun pe jos?? Ceva cu frunzulite si fara pretentii la CO2 din tub.

17 Editat de merlin21 (2011-06-11 02:54)

Re: Acvariu creveti

:fmad

18 Editat de mirceajifcu (2011-05-05 18:45)

Re: Acvariu creveti

Cardinali ar fi buni pt ca nu trebuie chiller, se tin la o temperatura relativ mare, si la mine nu trece de 28 29 de grade nici daca il tin in soare afara, dar nu il pot combina cu nimic din pacate.
CRS si BT cam au aceleasi cerinte si cred ca oarecum ii poti impaca din cate am citit: Ph: 6.4, Temp 24 grade, Duritate 3.

Am gasit un tabel, pentru cine e interesat cu compatibilitatea la shrimps
http://www.theshrimpfarm.com/articles/dwarf-shrimp-compatibility-chart.php