1

Subiect: Problema RCS

Salut,

am si eu de elucidat un mister la mine in acvariu si ma gandeam ca poate ma ajuta cineva mai experimentat smile
Am un acvariu de 25l cu RCS, circa 18-20 si pana acum nu am avut nici o problema cu ei - au ajuns la maturitate, sunt foarte activi etc - am incercat intotdeauna sa ii deranjez cat mai putin si vad ca le-a priit insa astazi cand am vrut sa curat filtru am descoperit resturi din 2 creveti (destul de mari) si nu imi dau seama cine ar putea fi faptasul..nu am pesti in acvariu ci decat vreo 3 pomaceea bridgesii de maxim 3 cm. Filtrul e si el acoperit tocmai pentru a preveni accidente. E posibil sa fi fost mancati de pomaceea? sau intre ei? Deocamdata am mutat melcii preventiv.
Astept pareri. Multumesc

Re: Problema RCS

Nu cumva au naparlit si ai gasit doar pieile lor?

3

Re: Problema RCS

nope, erau bucati intregi

4

Re: Problema RCS

De obicei daca mor si nu apuci sa ii scoti la timp, ceilalti creveti incep sa ii manance. Stiu ca suna nasol dar asta am remarcat si la mine. Am avut o saptamana in care i-am neglijat cu desavarsire si cand m-am apucat de curatenie la ei am vazut 2 creveti morti din care se infruptau inca alti 5. Melcii nu vor putea niciodata sa manance un crevete viu, in primul rand pentru ca ar trebui sa ii prinda, iar aia mici nu sunt prosti sa stea:) So....nu bate melcul ca sigur e nevinovat. In cel mai rau caz poate lua si el o gustare mica din decedat.

5

Re: Problema RCS

smile) merci ptr raspuns, nu stiu cum de nu l-am vazut pana acum. Cred ca ai dreptate, se poate sa fi fost alte cauze si nu crima smile cel putin nu s-a mai intamplat de atunci chiar mai mult - s-au si inmultit destul de mult. Am observat insa ca puii nu se feresc deloc din calea melcilor mai mari (pomaceea) de multe ori ajung aproape in gura lor si de abia atunci se decid sa se miste 1 cm mai departe si tot asa..