Subiect: Salutare tuturor

Ma numesc Marius am 28 ani ,sunt din orasul Navodari judetul Constanta .
In urma insistentelor fetitei mele in varsta de 4 anisori am achizitonat un acvariu de 125l (80x35x45) in care am bagat cativa pestisori mai putin pretentiosi gen:gupy,xipho,moly,zebre...cam cate 2 din fiecare specie.
Am citit cred cam 60-70% din topicurile de pe forum in prealabil, respectand cu strictete ciclul azotului, filtrare, lumina etc.
Ca filtrare am un Resun BF200,iar lumina 4 tuburi de 20W(3 Osram 965 si un Osram Fluora),inalzitor Resun 150W,substrat JBL Aquabasis
Pana acum am avut doar o singura problema cu alga bruna cu care decamdata am rezolvat-o.(De fapt s-a rezolvat de la sine neatacand-o cu nimic)

Nu sunt expert dar incerc sa le creez pestisorilor cele mai bune conditii.
PS: Fetita mea e foarte incantata de copiii ei asa cum ii numeste
Imi cer scuze de calitatea pozelor.(Nu stau deloc bine in arta fotografica)
Astept orice sfaturi sau critici

2

Re: Salutare tuturor

Buna si bine ai venit in comunitatea noastra! :hug  Acvariu e foarte frumos.Singura indoiala o am in privinta acelui betta.E o specie mai agresiva.

Grabeste-te incet.

3 Editat de Edisonjohn86 (2011-05-05 13:18)

Re: Salutare tuturor

Frumos  :apl

Satul de Romania !!!

4 Editat de Ancistrus (2011-05-05 12:56)

Re: Salutare tuturor

Edisonjohn86 A scris:

Trebuia sa pui pietris cu o granulatie de 4-5mm, ce ai tu acolo e foarte mare

   Ti-am spus eu ca nu ai nici o treaba cu acvaristica, granulatia "pietrisului" sau nisipului recomandata este de 2-3mm nu mai mult, simti tu nevoia sa induci colegii in eroare cu informatiile tale puerile?

Edisonjohn86 A scris:

Ai face bine sa schimbi si fundalul cu unul negru

   Asta este o chestie cate tine de gust, colegului poate ii place albastrul wink

Edisonjohn86 A scris:

zebrele sunt pesti de banc, ar trebui minim 6.

   Deci zebrele (Brachydanio rerio) nu sunt pesti de banc, si se pot lua si numai 3-4 exemplare.

PS: Cred ca-ti ajunge pentru o singura zi cate sfaturi aiurea ai dat, mai mananca niste fructe si mai invata despre acvaristica, data viitoate vom vorbi despre vivipari :apl

5 Editat de Ancistrus (2011-05-05 13:01)

Re: Salutare tuturor

Marius salut si bine ai venit, scuza-mi interventia de mai devreme dar asa fac unii colegi, nu stiu cate coarne are melcu' dar dau sfaturi de cum se oua lol, si m-am simtit dator sa-l corectez.
   Mie-mi place inceputul tau, frumos acvariu.

6

Re: Salutare tuturor

Salut bine ai venit , pentru inceput chiar arata bine acvariul , mentiunea ca ar fi fost mai bun un pietris de 2-3 mm cum a subliniat si colegul ancitrus.Ape limpenzi.

Doua culori ce le ador

7 Editat de m_ionut2007 (2011-05-05 13:08)

Re: Salutare tuturor

buna Marius si bine ai venit.
sa auzim de bine si ape limpezi.

8 Editat de mirceajifcu (2011-05-05 13:26)

Re: Salutare tuturor

Edisonjohn86 A scris:

Bine ai venit! Trebuia sa pui pietris cu o granulatie de 4-5mm, ce ai tu acolo e foarte mare, iar zebrele sunt pesti de banc, ar trebui minim 6.
Ai face bine sa schimbi si fundalul cu unul negru, pestii si plantele vor iesi mult in evidenta.

Nu neaparat fundal negru, dar ceva sa iti puna pestii si plantele tale in evidenta. Uite aici niste fundaluri sa iti faci o idee si daca dai un google gasesti o gramada.
http://www.aquahobby.com/tanks/e_tank0612e.php
http://williamaquascaping.blogspot.com/2008/12/using-colored-posters-as-lighted.html  samd.

Cu beta ala ai putea avea probleme din doua motive (experienta personala): ataca gupy si zebrele si le face cozile franjuri, iar la mine masculu de beta era tot ciopartit, si am vazut de cateva ori mascul de xipho alergandu-l. Dar se poate sa ma insel si sa il fi alergat mai multi  lol ...

Iar legat de zebre, nu TREBUIE sa iei minim 6, dar arata mai frumos, parerea mea, cand iti zburda o "cireada" de zebre in acvariu.

Acvariul e foarte misto, succes cu el in continuare!

Re: Salutare tuturor

Va multumesc pentru pareri si pentru sfaturi.
Asa cum am mentionat deocamdata ma consider incepator si mai am multe de invatat.
Deasupra stratului de jbl aquabasis am 3-4 cm de pietris cu granulatie 2-3mm
si peste acesta am unul cu o granulatie mai mare aproximatic 1 cm.
Acum imi pare rau ca l-am pus pe cel cu granulatie mare deasupra dar asta e.
Nu se poate chiar perfect din prima :ang

Re: Salutare tuturor

Bun venit!
Cu putina rabdare poti aduna pietrisul ala mare, bucata cu bucata.....eu asa am facut cand mi-am dat seama ca am gresit.....decat sa refac setupul mai bine m-am apucat de cules pietricele si crede-ma ca a durat cateva ore.

11

Re: Salutare tuturor

maryusmmm A scris:

Va multumesc pentru pareri si pentru sfaturi.
Asa cum am mentionat deocamdata ma consider incepator si mai am multe de invatat.
Deasupra stratului de jbl aquabasis am 3-4 cm de pietris cu granulatie 2-3mm
si peste acesta am unul cu o granulatie mai mare aproximatic 1 cm.
Acum imi pare rau ca l-am pus pe cel cu granulatie mare deasupra dar asta e.
Nu se poate chiar perfect din prima :ang

   Stai linistit, toate se vor amesteca in timp, oricum cred cele doua sortimente de nisip au inceput deja. Nu este o tragedie daca va ramine si ceva din cel de 1 cm, important este sa nu fie mai mult de 10-15%. Alta este problema la tine, ai plantata in substrat doua specii de plante (cel putin), carora trebuie sa le ramina rizomul in afara substratului, acestea sunt: Microsorum si Anubias.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: Salutare tuturor

Salut si bine ai venit! Inca un coleg din Navodari e bine asa. Poate ne vedem si schimbam pareri. Il chemam si pe Bitanu.

Referitor la acvariu pentru inceput arata bine. Din ce vad acolo ai co2 daca ai si lumina buna si cu niste fertilizant o sa faci minuni pe acolo.
Nu o sa zic ce au zis si colegii anterior o sa zic doar legat de folia din spate. Eu inca nu ma simt stapan pe alge si am avut colant bleu si ghici ce....numai borbonele de GSA erau pe acvariu si se vedea urat. Ca sa nu se mai vada am schimbat cu un colant negru si nu se mai vad...punctele sunt acolo dar nu le mai vad eu  big_smile. Cand or sa imi creasca si mie muschi si imi voi putea incorda creierul asa bine cum fac ''tatici'' de pe forum voi reveni la cel bleu pana atunci BLACK RULZZZZ.

Sa auzim de bine si spor in continuare!

ERRARE HUMANUM EST SED PERSEVERARE DIABOLICUM / A gresi e omenesc, dar a persevera  este diabolic

13

Re: Salutare tuturor

Iti multumesc Daniele pentru sfaturi si pentru sprijin.E placut sa vazi cand te apuci sa faci ceva ce-ti place ca gasesti ajutor de la atata lume.
Instalatia de co2 intra in functiune cel tarziu duminica.
La sfatul tau deja am intrat in cautari pentru un filtru extern.
Dupa ce pun la punct toata instalatia o sa trec un pic la reamenajarea acvariului.
O sa revin cu poze dupa schimbari.