1

Subiect: Problema pesti

Salut,

am observat astazi o problema la unul dintre pestii mei - mai exact la un X Ray Pristella Tetra. A scazut foarte mult in dimensiuni (fata de ceilati 4 pe care ii mai am in acvariu) si nu reusesc sa imi dau seama de ce. Ii am in acvariu de circa 4-5 luni, ii hranesc destul de variat - 3 tipuri de mancare uscata si o data la 2 zile larve inghetate, (rar le mai fierb mazare), schimburi de apa regulate etc. La ceilalti pesti nu se observa nici o schimbare insa am mai patit o data, acum cateva luni, aceeasi poveste cu un neon tetra - adica dintr-un grup de 5 unul s-a micsorat foarte mult pana cand intr-o zi s-a izolat in spatele unei pietre si a stat acolo pana a murit - ceilalti 4 traind bine merci pana in ziua de azi.
Apreciez foarte mult daca ma poate ajuta cineva.
Multumesc

2

Re: Problema pesti

Eliminand hranirea necorespunzatoare, fiindca spui ca le asiguri un meniu variat, atunci scaderea in greutate, se poate datora urmatoarei cauze: Parazitoza intestinala - pestele degeaba se hraneste, fiindca parazitii consuma ei substantele nutritive si vitaminele, astfel ducand la o slabire exagerata (adica emaciere) si moarte.

Cu o examinare microscopica a fecalelor, ai putea si singur sa determini, despre care parazit este vorba (daca detii microscop, sau ai posibilitate sa duci undeva). Poze pentru comparatie gasesti pe net.

Mai poti suplimenta hrana pestilor cu vitamine. De la firma Sera sunt Fishtamin, de la JBL se cheama Atvitol. In fiecare pachet vei gasi instructiunile exacte de administrare.

Multa sanatate si bucurii iti doresc! smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

3

Re: Problema pesti

Multumesc la fel Lucia si multumesc pentru informatii, ma voi interesa de unde pot face rost de microscop si voi incerca sa aflu care este problema. Daca se dovedeste ca intr-adevar aceasta este cauza si gasesc tratamentul potrivit, crezi ca este indicat sa il aplic intregului acvariu sau sa il bag doar pe cel cu probleme in carantina intr-un acvariu separat?
Multumesc inca o data

4

Re: Problema pesti

In principiu, cred ca un tratament in acvariul principal este mai indicat, fiindca inseamna ca acolo inca exista acel parazit (chisti sau larve).

Partea cea mai grea este ca trebuie identificat parazitul ca sa-l poti distruge din prima, cu medicamentul potrivit, findca lighioanele astea au cam fiecare in parte acul pentru cojocul lor.

Dupa cum ai sesizat si tu, doar pestii slabiti din anumite motive, sunt afectati cate unul pe rand, de aceea imi sustin ideea de a trata o singura data tot acvariul, pentru a elimina de acolo agentul patogen.

Intre timp, poate ca cu ajutorul suplimentului de vitamine, o pastrare a apei in conditii super curate, si asiguarea unei hrane de buna calitate si diversificata, sa reusesti sa ajuti pestisorii sa lupte singuri impotriva lor, astfel sa nu mai decese in acvariu.
Un sistem imunitar puternic trebuie sa faca fata singur impotriva catorva paraziti, fiindca ei oricum exista in apa.
Practic toti agentii patogeni exista in apa, doar ca sistemul imunitar ii tine la distanta atata timp cat functioneaza optim.

Si noi suntem supusi in fiecare zi la agenti patogeni diversi, si habar n-avem, fiindca sistemul nostru imunitar s-a "autoeducat" sa-i distruga/tina la distanta.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.