Subiect: caras bolnav (sta intr-o parte)

Va rog, cine stie, sa imi zica cum sa il tratez... am 8 carasi 1 betta si 3 sanitari ( stiu ca sunt multi in cei 150l de apa care ii am)

De ieri, unu din ei sta intr-o parte si cu burta in sus cateodata... dar pe fundul acvariului!

Din cate am observat, mananca! Cu ce sa il tratez?

Am un filtru extern UNI MAX 150 ; filtru mecanic intern (biologic).

Temperatura apei este de 24 grade

Astept raspuns! Multumesc

2 Editat de iuliana-24 (2011-05-08 11:50)

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

Buna Dragos!
In primul rand calitatea apei ,lasa de dorit fff mult,si din cate vad eu, este si ff umflat.Momentan trebuie sa-l scoti, din acel acvariu si sa-l muti intr-un acvariu spital ,cu apa curata si bine filtrata .Intre timp te rog sa raspunzi la cateva intrebari:De cate ori schimbi apa in acvariu,la ce perioada de timp;
               Cu ce tratezi apa atunci cand o schimbi( EX:declorinator)
               Cu ce-i hranesti  si de cate ori pe zi;
               Au primit hrana vie,sau alt tip de hrana decat ce-a sprcifica lor?
               Priveste in detaliu pestisorul si vezi ,daca remarci o rana sau pata pe         corpul lui si culoarea excrementelor lui;
               Ai mai folosit ceva pentru a-l trata?

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

Apa o pun inainte intr-un vas ca sa iasa clorul (aproximativ 2 zile)
Nu ii hranesc cu hrana vie inca! si ii hranesc cam de 3 ori pe zi... de cate ori vin ei sus in locul in care stie ca ii hranesc smile

Am vazut de aseara... pestisorul are partea din dreapta, unde respira, este vanata...

Acum l-am pus in alt acvariu, si il tratez cu omnipur! Este prima data cand ii tratez cu ceva!

Multumesc pentru raspuns!

4

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

micleadragoscostin A scris:

Apa o pun inainte intr-un vas ca sa iasa clorul (aproximativ 2 zile)
Nu ii hranesc cu hrana vie inca! si ii hranesc cam de 3 ori pe zi... de cate ori vin ei sus in locul in care stie ca ii hranesc smile

Am vazut de aseara... pestisorul are partea din dreapta, unde respira, este vanata...

Acum l-am pus in alt acvariu, si il tratez cu omnipur! Este prima data cand ii tratez cu ceva!

Multumesc pentru raspuns!


Nu ai raspuns la toate intrebarile pe care le-a pus Iuliana.
Aceste informatii sunt extrem de importante.

Dupa cum vad eu apa in a 2-a fotografie, este cam tulbure... asa ca in mintea mea altfel sta situatia. Cati litri de apa schimbi efectiv? Si la cat timp?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

5

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

micleadragoscostin A scris:

Am vazut de aseara... pestisorul are partea din dreapta, unde respira, este vanata...

Acum l-am pus in alt acvariu, si il tratez cu omnipur! Este prima data cand ii tratez cu ceva!

Daca tot n-ai avut rabdare, si l-ai pus acolo, asigura-i o buna oxigenare a apei. Adica filtrul trebuie orientat in asa fel incat sa valureasca (sa agite) suprafata apei. Sau o pompa de aer intr-un colt.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

6

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

De 3 ori pe zi hrana la 8 carasi, inseamna o cantitate extrem de mare de amoniac in apa!!!

Tot in poza 2 mi se pare ca am vazut ceva elemente decorative, in fundal.
Din volumul de 150 de litri, daca scadem pietrisul si elementele decorative raman si mai putini litri de apa.
Practic imbolnavirea a cel putin unuia dintre ei era chestie de timp.   sad

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

schimb apa cam 1 data pe saptamana... si schimb aproximativ 15l !

l-am pus in alt acvariu de cam 4ore... si nu mai sta intr-o parte! are pompa de aer!

erau mici... si m-am gandit ca nu ii deranjeaza atunci! si nici nuprea stiam cine stie ce de ei! acum... stiu ca trebuie sa am mai putini... dar m-am obisnuit cu ei sad

Si mai am o intrebare... in cat timp eclozeaza icrele? ca azi de dimineata se alergau, si unu din ei a scos icre, si restul lapti... ( in alt acvariu )

Si astept sa se faca pui! in ce conditii trebuie sa ii tin? temperatura apa s.a. (este de 24 grade momentan)

Si... dupa ce eclozeaza, ce le dau sa manance?

Multumesc!

8 Editat de iuliana-24 (2011-05-08 17:20)

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

Ooo,ce-i acolo!!!
recapitulam,cu cel care este bolnav primul,sa inteleg ca acum 4 ore l-ai pus in acvariu spital cu pompa si la temperatura de 24 grade si are in apa tratament Omnipur?
1.Apa trebuie schimbata de doua ori pe saptamana, nu o data la ce pesti ai tu acolo si in cantitate mai mare,macar 60L pentru inceput, pana apa revine asa cum trebuie,folosind eventual si Aquatan ,ca declorinator.
2.Sa inteleg ca au depus icre in acvariul mare ?
3.Nu le dai hrana ,de cate ori vin sus,excesul de hrana le dauneaza si are efecte
grave.

Daca nu te deranjeaza,mai poti pune o poza cu el in acv spital si mai ales cu partea care ziceai ca-i vanata?

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

ma duc acum sa cumpar aquatan! mai pot pune si altceva in acvariul mare ca sa ajut la revenirea apei? pentru ca eu stau acasa doar in week-end... in rest sunt parintii... si ei doar le da sa manance!

si cam ce hrana este cea mai buna pentru ei? ca sa le cumpar! si cam cat ar trebui sa manance un caras adult? (au in jur de 10-12cm)

am cumparat niste fishtamin de la sera si niste capsule de spirulina ! spirulina nuprea le place!

am pus o poza cu el! l-am tinut putin in mana ca sa se vada bine despre ce e vorba.

10 Editat de iuliana-24 (2011-05-08 19:41)

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

Daca nu vei face schimburi de apa de doua ori pe saptamana  Ex:miercuri si duminica,schimb la care sa adaugi Aquatan si asa cum ai spus si Fishtamin, nu vei reusi ,sa aduci apa la un nivel de curatenie asa cum trebuie.Prima cauza a imbolnavirii, in general este suprapopularea si curatenia,care nu de multe ori nu este facuta la timp.Se stie ,ca papa cat le dai ,dar nu este ok,de cate ori ii vezi cersind ,sa le dai ,le trebuie si lor diversificata hrana, ei sunt vegetarieni si le poti da legume Ex:salata,patrunjel etc,dar sunt mult, mai multe de invatat si de respectat in cresterea lor  si mai ales cu o zi nu se face primavara,tinand cont si de faptul ca ei au inceput sa depuna ,va fi nevoie de mult timp acordat lor.
Momentan,prima prioritate este, cel bolnav si remedierea greselilor,cat despre hrana,le dai de doua ori si nu mai mult ,buna ar fii hrana care se scufunda (sinking golfish) si asta pentru a evita sa inghita prea mult aer.   
Nu mi-ai raspuns,au depus in acvariul mare?

Sa inteleg ca tu nu stai acolo,treci doar weekend,in rest se ocupa ai tai de hranirea lor si cam atat?

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

eu acum trebuie sa plec! sunt din Prahova, si vin in Bucuresti, la facultate! de aceea nu am cum sa schimb apa de 2 ori pe saptamana!

O sa fac un acvariu mai mare unde o sa ii pun! dar asta peste cateva luni! ca vreau sa il fac bine pe acela... cu plante, cu tot ce trebuie!

Daca ai putea sa imi dai un PM cu ID de mess sau ceva... sa mai imi spui sfaturi pentru cand o sa imi fac acel acvariu (pe colt)

Pestii se alergau dimineata... si l-am luat pe cel care se alerga, l-am pus in alt acvariu si l-am apasat usor pe burtica si a iesit icre... Apoi i-am luat si pe ceilalti, pe rand, si au iesit lapti de la toti! de la 2 nu a iesit nimic smile eu am apasat si f usor pe ei, sa nu ii ranesc... ca nu ma pricep f bine, mai mult i-am mangaiat smile)

au iesit cateva icre si cativa lapti si astept sa vad ce iese smile)

eram curios doar la ce teperatura, si cu ce ii hranesc. Apa in care este, e cea din acvariu! pot pune niste fishtamin in ia?

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

Buna!
Schimbul de 15L, la cat este acvariu este fff putin,acum sunt curioasa si de alt lucru,este apa potabila sau de fantana?

Cat despre icre ,eclozeaza in 30-36 ore si in apa nu pui nimic,in cel mai bun caz albastru de metil,ii scoti pe cei mari din acv in care au depus icre si lapti ,altfel risti sa nu mai ai nimic acolo.
Imi este teama ca nu ai sa reusesti,iti trebuie timp sa te ocupi de ei,se hranesc cu artemia (in cazul tau)si asta se face de 4 ori pe zi,este o istorie intreaga,rabdare si timp,rezultatul este super .

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

apa potabila... stau la bloc! este buna apa de fantana? smile k am avut o idee odata sa pun apa de izvor... dar m-am gandit ca nu e buna! sau apa plata smile)

asa ca am lasat apa de la robinet in vase 2 zile cum scrie peste tot si gata smile

eu deja am ajuns in Bucuresti... le-am cumparat ceva la pestii care o sa eclozeze maine seara sa manance...  si le-am zis la parinti ce sa faca smile

Re: caras bolnav (sta intr-o parte)

Asculta ce zice Lucia

De 3 ori pe zi hrana la 8 carasi, inseamna o cantitate extrem de mare de amoniac in apa!!!

si ce spune si colega iuliana-24

Schimbul de 15L, la cat este acvariu este fff putin.

Si eu poate am fost in cazul tau cand schimbam apa cam rar si poate dadeam de mancare la fel ca tine .




Am invatat de la colegele mele,ca pt binele lor trebuie facut ceva .Acum schimb  cel putin 60% apa din acvariu pe saptamana,mananca 1 zi pe saptamana legume,patrunjel tocat,morcov ras,mazare ffiarta si decojita etc .fara a le da altceva in ziua respectiva,am invatat ca 1 zii pe saptamana sa nu manance absolut nimic,le dau 2 mese pe zii una seara una dimineata ,m-au sfatuit ca daca vreau sa pastrez in cazul nr de caraseii pe care ii am ,este bine sa schimb cate ceva atat la mine cat si la ei..
  Referitor la apa ,eu folosesc de multi ani apa de robinet ,de la bloc,o las cel putin 3 zile la decantare si atat .