21 Editat de eliana (2011-06-20 19:04)

Re: As dori sa lipesc un acvariu

bradraqua A scris:

Eu zic 3 x T5 24w, pe care sa le poti aprinde separat, pe rind


Sambata pe la pranz a sosit acasa acvariul propriu-zis. Doar partea de sticla, mai exact.


Am ramas pana la urma pe ideea de 3 neoane de 24, cu aprindere separata, la recomandarea dvs.

Fac cercetare si cautare pentru o varianta de calitate. Daca nu, voi cere sfaturi legate de partea electrica. big_smile  (componente, asamblare, lipire)

Si ulterior ce fel de neoane sa aleg. smile

Am facut un update la proiect, pentru ca nu mai era nimic scris aici de ceva vreme. smile

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Asteptam si poze smile

"Money bring bitches, bitches bring lies"

23

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Am sa pun poze cand soseste si capacul.


Deocamdata e doar sticla: 77*43*43cm, lipit cu silicon negru.

Pana una alta, ce fel de neoane ar trebui sa cumpar?

Vor fi 3 neoane de 24W. Astea sunt ok?

http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/2119 … ht---Osram


Si as dori si un neon cu lumina speciala pentru plante, ce recomandari aveti?

24

Re: As dori sa lipesc un acvariu

eliana A scris:

Am sa pun poze cand soseste si capacul.


Deocamdata e doar sticla: 77*43*43cm, lipit cu silicon negru.

Pana una alta, ce fel de neoane ar trebui sa cumpar?

Vor fi 3 neoane de 24W. Astea sunt ok?

http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/2119 … ht---Osram


Si as dori si un neon cu lumina speciala pentru plante, ce recomandari aveti?

Eu as folosi 2 x 865 + 1 x 965

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: As dori sa lipesc un acvariu

bradraqua A scris:

Eu as folosi 2 x 865 + 1 x 965


Asa am sa si fac. Mi-ati putea explica si de ce?

Adica, nu numai mie dar si celorlalti habarnisti care cauta neoane.

26

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Celor care participa la intilnirea de Duminica, 26 Iunie... da! lol
Tie, ca sa nu te dezamagesc pina atunci, ti-am recomndat folosirea unui 965, pentru ca deja il ai si este un tub bun, in combinatie cu 865.
Pentru exemplificare adaug diagramele de spectru ale celor doua tuburi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

27

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Inca nu am nici un fel de tub de neon. Le voi cumpara in perioada imediat urmatoare, are nevoie domnul care lipeste capacul de neoane ca model. smile

Citind in stanga si in dreapta, ma oprisem la variantele pe care le are firma aceea in oferta, si vazand ca cel mai scump are 965, am zis ca pot pune 3 din alea, daca sunt bune.

Dorinta mea cea mare ar fi ca macar plantele rosii sa ramana rosii in acvariul viitor.  big_smile

Asa ca sunt deschisa la orice varianta de neon, atata vreme cat are dimensiunile celui din linkul meu, pentru ca dupa ele imi face domnul capacul.

Diametrul 16mm, Lungime 549mm

28

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Scuze, am inteles gresit, credeam ca deja ai neon 965. In cazul asta, daca nu ai cumparat nimic, poti face o combinatie astfel: 2 x 865 + 1 x 830, asta pentru ca vrei ca plantele rosii sa arate ca atare. Tine cont ca plantelor cu frunze rosii, nu le ajunge calitatea luminii, pentru ca ele sa-si etaleze culoarea, mai au nevoie si de o fertilizare pe baza de fier si azot, in cantitati mai mari decit plantele cu frunze verzi.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

29

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Folosesc fertilizant lichid + pentru radacini, si adaug easy carbo in apa pentru a tine sub control nevoile lor de carbon.

E drept ca am analizat mai multe game, si am combinat, dar cred ca am gasit o combinatie destul de buna pentru plantele actuale.
Pentru ca vreau sa schimb putin flora big_smile vreau si lumini pe masura, care sa imi permita sa cresc pestisorii bine, dar care sa tina cont si de nevoile plantelor putin mai pretentioase.

30 Editat de pelly67 (2011-06-23 22:27)

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Dumnezeule ce noroc are sotul tau cu tine :sok Bafta cu acvariul :apl
PS.Visez si eu la ziua cand sotia sa-mi spuna...."sti acvariul asta este cam mic, asa ca ne-ar trebui unul dublu...nu triplu ^:)^ "

31 Editat de eliana (2011-06-27 13:13)

Re: As dori sa lipesc un acvariu

pelly67, cred ca pot spune: ce noroc am eu cu sotul meu...ca nu comenteaza, big_smile


oricum, si el a fost pasionat de acvarii cand era mai tanar:D insa cred ca eu am dus totul la un alt nivel. big_smile


ps. azi maine soseste capacul. big_smile yeeeee.  big_smile

pps. am decis sa scap de vivipari. definitiv.

acum testez cu ce mai pot suplimenta cory panda +neonii, ca sa faca casa faina. big_smile testez citind.

32

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Iti pot da eu cateva idei de Characidae (Tetra Fish) cu care poti suplimenta pestii tai:
1. Hyphessobrycon flammeus - Flame Tetra
2. Megalamphodus megalopterus - Black Phantom Tetra
3. Hyphessobrycon rosaceus - Rosy Tetra
4. Hemigrammus erythrozonus - Glowlight Tetra
5. Hyphessobrycon serpae - Serpae Tetra

33 Editat de eliana (2011-06-27 14:22)

Re: As dori sa lipesc un acvariu

sa stii ca din cele citite pana acum, am observat ca tetra sunt printre cei mai des numiti ca fiind compatibili cu jucausii mei de mai sus. smile

Ma gandisem la Serpae Tetra, arata asa frumos. smile


MULTUMESC FRUMOS.

34

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Pentru Hyphessobrycon Callistus, daca ai sanse sa gasesti cu voal.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: As dori sa lipesc un acvariu

de unde putem cumpara pestii de mai sus? in afara de flame tetra, nu am vazut asa ceva prin pet shop-urile pe care le frecventez

Pescar hoinar

36

Re: As dori sa lipesc un acvariu

LupuMoralist A scris:

de unde putem cumpara pestii de mai sus? in afara de flame tetra, nu am vazut asa ceva prin pet shop-urile pe care le frecventez

  S-ar putea ca timpul scurs de cind ai inceput sa frecventezi aceste magazine sa fie prea scurt, sunt pesti, pe care trebuie sa-i urmaresti, pina ii gasesti. Ultima data, acum vreo 3-4 luni, au fost pe forum la vinzare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

37 Editat de Ancistrus (2011-06-28 15:19)

Re: As dori sa lipesc un acvariu

bradraqua A scris:

Pentru Hyphessobrycon Callistus, daca ai sanse sa gasesti cu voal.

   Fara suparare Mr Radu dar... sunt atat de frumosi fara voal :fok... e ca si cum ai recomanda cuiva Astronotus long fin...

38

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Si daca nu ti-ai luat inca neonele ,uite aici cam cum se percepe lumina pentru cateva din ele...
http://saurama.aqua-web.org/index.htm

39

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Multumesc Pelly.


Am luat deja neoanele, maine seara soseste capacul. In weekend pestisorii mei au parte de marea mutare. big_smile

40

Re: As dori sa lipesc un acvariu

pelly67 A scris:

Dumnezeule ce noroc are sotul tau cu tine :sok Bafta cu acvariul :apl
PS.Visez si eu la ziua cand sotia sa-mi spuna...."sti acvariul asta este cam mic, asa ca ne-ar trebui unul dublu...nu triplu ^:)^ "

eu chiar caut pe cineva care ma ajute in bussiness si sa fie la fel de pasionata ca si mine de acvaristica ...sotul tau se poate considera un om fericit ca te are alaturi ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic