41 Editat de eliana (2011-06-30 22:55)

Re: As dori sa lipesc un acvariu

TweeTy, sper sa gasesti iute pe cineva care sa te ajute.

Eu sunt inca de parere ca norocoasa sunt eu.

Cand am venit la pachet cu pisica mea, Razvan (sotul) nu numai ca nu a comentat, dar s-au si imprietenit instantaneu.

Pestisorii au aparut pe drum, e drept ca  amandoi am mai detinut acvarii anterior, dar amandoi eram copii pe atunci. smile

Eu sunt copil de medici veterinari, asa ca practic...am crescut in cabinet si in dispensar. Am avut tot soiul de vietuitoare, si am participat chiar si la activitatea de clinica. Le iubesc, si imi plac. probabil ca intro alta tara, acum eram medic veterinar. smile Aici in Romania, insa...mori de foame ca medic. Si la tara, si la oras.

Trist. Si si mai trist e ca dau peste oameni prost pregatiti peste tot, si care nu iubesc animalele. Fac ce fac la fel cum ar merge la taiat porumb.

42

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

Pentru Hyphessobrycon Callistus, daca ai sanse sa gasesti cu voal.

   Fara suparare Mr Radu dar... sunt atat de frumosi fara voal :fok... e ca si cum ai recomanda cuiva Astronotus long fin...

Dupa parerea mea, cu cit pestii au un gabarit mai mare, cu atit variatatile "long fin" sunt mai inestetice, aici iti dau dreptate. In cealalta privinta Mr. Cristi: De gustibus non est disputandum lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

43

Re: As dori sa lipesc un acvariu

D-le Radu, eu cred ca dvs. ati tinut cont in recomandarea cu voal, si de faptul ca eu sunt...um...de gen feminin. big_smile


Si ati avut dreptate, imi place!

44

Re: As dori sa lipesc un acvariu

eliana A scris:

D-le Radu, eu cred ca dvs. ati tinut cont in recomandarea cu voal, si de faptul ca eu sunt...um...de gen feminin. big_smile


Si ati avut dreptate, imi place!

Nu neaparat, mai degraba pentru ca sunt putini cei care cunosc varietatile cu voal sau long fin, ale unor pesti.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

45

Re: As dori sa lipesc un acvariu

bradraqua A scris:

In cealalta privinta Mr. Cristi: De gustibus non est disputandum lol

   Evident, doar ca arata de zici ca sunt Conchonius saracii big_smile
   @eliana pana la urma la ce pesti te-ai hotarat sa cumperi?

46

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

In cealalta privinta Mr. Cristi: De gustibus non est disputandum lol

   Evident, doar ca arata de zici ca sunt Conchonius saracii big_smile
   @eliana pana la urma la ce pesti te-ai hotarat sa cumperi?

Le plingi de mila, de parca Conchonius voalati, ar fi ultimul termen de comparatie negativa, din punct de vedere estetic lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

47

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

In cealalta privinta Mr. Cristi: De gustibus non est disputandum lol

   Evident, doar ca arata de zici ca sunt Conchonius saracii big_smile
   @eliana pana la urma la ce pesti te-ai hotarat sa cumperi?

Le plingi de mila, de parca Conchonius voalati, ar fi ultimul termen de comparatie negativa, din punct de vedere estetic lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

48

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Daca as avea niste carasi care au slabit de arata ca discusii saracii, tot asa negativ ar suna comparatia? Imi plac si Conchonius, chiar nu am nimic cu ei... evident ca aia fara voal lol

49

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Ancistrus A scris:

Daca as avea niste carasi care au slabit de arata ca discusii saracii, tot asa negativ ar suna comparatia? Imi plac si Conchonius, chiar nu am nimic cu ei... evident ca aia fara voal lol

Ne oprim aici! Hotarit lucru, avem gusturi diferite!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

50

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Am postat un anunt la sectiunea cumparari cu cateva specii pe care le urmaresc:


Hyphessobrycon flammeus - Flame Tetra
Hemigrammus erythrozonus - Glowlight Tetra
Hyphessobrycon serpae - Serpae Tetra
Hyphessobrycon pulchripinnis - lemon tetra 
Hyphessobrycon Callistus (eventual cu voal)

51

Re: As dori sa lipesc un acvariu

eliana A scris:

Hemigrammus erythrozonus - Glowlight Tetra

   Si astia sunt superbi, eu am avut pe vremea cand se numeau Hyphessobrycon gracilis, iar la noi neoni roz.

52

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Din pacate nu prea am vazut in magazine. Ma bazez tot pe colegi acvaristi.

big_smile

53 Editat de eliana (2011-07-04 11:40)

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Vreau sa va anunt ca acvariul este lipit. Mi-a sosit si capacul. Si am si mutat vietuitoarele in noua casa. Avem ape limpezi.

Am sa postez probabil mai pe seara poze cu acvariul si capacul pentru referinte viitoare.


Ceea ce ardeam de nerabdare sa spun:

Cory panda au luat-o razna: se joaca, se plimba, in grup! Zburda! Pana acum stateau in locusorul lor si se plimbau cumintei. Acum sunt deliciosi!  :of  :of

54 Editat de Ancistrus (2011-07-04 13:36)

Re: As dori sa lipesc un acvariu

eliana A scris:

Cory panda au luat-o razna: se joaca, se plimba, in grup! Zburda! Pana acum stateau in locusorul lor si se plimbau cumintei. Acum sunt deliciosi!  :of  :of

   Daca sunt maturi inseamna ca depun big_smile. Zburdau imediat cum le-ai schimbat apa? Ai schimbat cu o apa un pic mai rece? Sau au comportamentul asta in noul acvariu?

55 Editat de eliana (2011-07-04 12:30)

Re: As dori sa lipesc un acvariu

Nu imediat cum am schimbat apa, cam la o zi dupa. De fapt la vreo 36 de ore dupa.  Am incercat sa schimb cu apa la aceeasi temperatura, dar acum ESTE cu aproximativ un grad mai mica temperatura in acvariu intrucat noul capac este dotat cu ventilatoare de PC. smile

Joaca asta a lor este, cred, de la noul acvariu. Care le ofera mai mult spatiu. smile

Sunt fe-no-me-nali.  big_smile


Alt edit. Nu am schimbat nici o apa. big_smile Am completat doar cei aproximativ 40 L care ramasesera viabili in celalalt acvariu (dupa scosul plantelor se murdarise apa si nu am mai folosit-o) cu inca 80 de litri de apa. smile)