1 Editat de DanaD (2011-05-13 17:08)

Subiect: Am nevoie de ajutor Caras Oranda

Buna ,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu , unul din cei patru carasi ai mei un Oranda Red Cap, de doua zile fuge de pritenii lui , trei carasi aurii voalati , acestia il alearga prin tot acvariul si se pare ca papa ceva de pe el , insista mai mult sub intotatoarea dorsala , eu  m-am gandit ca este femela si depune icre si atunci ceilalti vor sa le manance dar vad ca il pigulesc asa cu boticul si pe corp . Starea lui este foarte buna , mananca e vioi dar se vede ca il deranjeaza ceilalti.
Credeti ca este bolnavior ? Ce ar trebui sa fac ?

Multumesc mult !

2

Re: Am nevoie de ajutor Caras Oranda

Vad ca au perioade , il agita o jumatate de ora dupa care il lasa in pace, am observat chestia asta in cateva zile si de obicei acest lucru se intampla dimineata.

Multumesc !

3

Re: Am nevoie de ajutor Caras Oranda

DanaD A scris:

Vad ca au perioade , il agita o jumatate de ora dupa care il lasa in pace, am observat chestia asta in cateva zile si de obicei acest lucru se intampla dimineata.

Multumesc !

Aproape sigur pestii sunt la "boiste", in "bataie" sau mai simplu, se reproduc.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: Am nevoie de ajutor Caras Oranda

uuuuuuffffff !!!! ce veste buna mi-ati dat !!! ii am de puiuti si acum ar fi  prima reproducere. Si eu care credeam ca are ala mic ceva .......pe piele  :stupid .
Acum i-mi explic si de ce se ascunde dupa filtru , poate vrea sa depuna , nu ?
Va tin la curent cu evolutia, nu-mi fac prea mari sperante dar poate o sa am puiuti  :flove

Multumesc mult !

5 Editat de costyy_78 (2011-05-13 16:24)

Re: Am nevoie de ajutor Caras Oranda

DanaD A scris:

uuuuuuffffff !!!! ce veste buna mi-ati dat !!! ii am de puiuti si acum ar fi  prima reproducere. Si eu care credeam ca are ala mic ceva .......pe piele  :stupid .
Acum i-mi explic si de ce se ascunde dupa filtru , poate vrea sa depuna , nu ?
Va tin la curent cu evolutia, nu-mi fac prea mari sperante dar poate o sa am puiuti  :flove

Multumesc mult !




succes! smile   trebuie sa fii foarte atenta dimineata , in caz ca depun ( si se intampla de cele mai multe ori dimineata  foarte devreme ) sa scoti repede icrele depus din acvariu , ca altfel.....va fi cel mai bun mic dejun pentru ei  smile

6

Re: Am nevoie de ajutor Caras Oranda

La cat sunt de disperati nici nu stiu daca o sa apuce sa depuna saraca , stau numai in fundul ei .......dar asa cum spunam asta se intampla doar dimineata cam pana la ora 11 , acum de exeplu sunt ok , nu mai au nimic cu ea . Sper sa gasesc ceva ousoare in spatele filtrului ca pe altceva nu are cum sa depuna , acvariul lor nu are decat niste pietricele mai mari pe fund ..........sa se poata curata usor , asa cum stiti fac foarte multa mizerie.