1

Subiect: Inmultire scalari

Buna ziua. Doi scalari care sunt destuli de mari au inceput sa se "pupe" :kiss  si dupa 2-3 min au incept sa atace pe ceilalti scalari (unu a ramas cu jumatate de coada). Cred ca se vor imperechea dupa comportamentul lor. Ce e de facut ca sa nu ii mai atace pe ceilalti pestisori? Sau cat mai dureaza pana isi vor reveni la comportamentul normal? Multumesc!

Re: Inmultire scalari

Acesta este comportamentul normal al unei perechi de scalari.
Intr-un acvariu poti tine, in conditii normale, maxim 2 perechi de scalari. Daca au ,,puteri,, apropiate si ocupa colturi opuse  Altfel, doar una!
Restul trebuie scosi. Ia in calcul si faptul ca nu au atins pragul de agresivitate maxima. Cand se pregatesc de depunere si au icre.

3 Editat de TweeTy (2011-05-13 23:08)

Re: Inmultire scalari

da. Scalarii mai ales cand ies alevini masculul ataca orice colocatar (am avut pereche la care masculul a atacat inclusiv femela )
off topic :(acum am aceeasi problema la gurami)  :fcry

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Inmultire scalari

La mine in acvariu nu a mai fost pace de vreo 5 luni. La inceput am avut 10 bucati, din care sa ales o pereche :apl  si atunci a inceput razboiul :stupid  in acvariu. A trebuit sa scot afara pe toti ceilalti 8 locatari mad  si am bagat o pereche gata formata in acvariu :fok . Totul a mers bine in acvariu, pentru ca cele doua perechi depuneau icre in aceeasi perioada si se intalneau la mijlocul acvariului, isi etalau puterile (masculi in general) si se lasau pagubasi amandoi, remiza de fiecare data. Totul sa terminat pe la inceputul lunii Martie anul acesta cand una dintre perechii a depus icre mai tarziu decat cealalta, si atunci dezastru, sa lasat cu rani grave in amandoua taberele, :fo  solzi cazuti, cozi si aripioare despicate si antene rupte. A trebuit sa donez o pereche la un prieten, pentru ca tineam foarte mult la ei si nu imi placea sa ii vad in razboi tot timpul.
In acvariu mai am si 19 neoni pe care eu nu ii mai vazusem de cand sa ales prima pereche. Acum da cand am o singura pereche in acvariu ii vad tot timpul inotand impreuna, toti in card.
Deci ai de ales, ori pastrezi numai o pereche, ori iti faci un acvariu mare (in cazul in care nu ai), si atunci traiesti cu speranta ca se vor intelege cat-de-cat lol  doua perechi :sok

Bafta si numai bine!

5 Editat de laur98 (2011-05-20 22:15)

Re: Inmultire scalari

Doi scalarii au fost batuti aprope morti. Iam mutat in alt acvariu si maine ii dau la cineva. Scalarii mari (cei rai) nu mai mananca nimic pana cand nu ii fugaresc pe cei mici. Pozele sunt facute in acvariul in care i-am mutat.
Cred ca voi tine o singura pereche. Nu stiam ca se vor batea si intr-un  acvariu de 126l.

6 Editat de pelly67 (2011-05-20 22:57)

Re: Inmultire scalari

Pacat de ei, sunt tare frumosi! Spre surprinderea mea (la cate am citit despre ai tai si ai altora) am parte de 7 scalari....semi pasnici,daca pot spune asa. O pereche este deja formata si depune non stop, iar ceilalti nu stiu exact care cum sunt ca sex. Singurele dispute sunt in perioada depunerii cand perechea devine nervoasa si indeparteaza toti pestii din preajma, insa lupte violente care sa se lase cu mutilari sau si mai rau nu am avut. Uneori devin chiar hazlii cand se tachineaza, se apropie unii de altii in viteza si trag niste frane de necrezut la mai putin de cativa mm unii de altii. Am si unii mai mici ca talie care sunt doar alungati si intimidati de la departare fara a fi loviti sau ceva de genul asta. In rest.....liniste totala.
PS. Dupa parerea mea sunt cei mai senzationali pesti si desigur cei mai docili atunci cand vine vorba de poze.

7

Re: Inmultire scalari

Sti cumva daca culaorea asta de scalari sunt mai frieri? Erau fugariti si de unii de 2-3 ori mai mici. La mine scalarii negrii sunt mai rai. E o coincidenta sau culoarea le arata si comportametul?

8

Re: Inmultire scalari

laur98 A scris:

Sti cumva daca culaorea asta de scalari sunt mai frieri? Erau fugariti si de unii de 2-3 ori mai mici. La mine scalarii negrii sunt mai rai. E o coincidenta sau culoarea le arata si comportametul?

Nu cred ca are vreo influenta culoarea vis a vis de agresivitate!....stiam ca este valabil doar in cerul gurii tongue
Este ceva adevar ,daca discutam de culoare, pentru rezistenta la boli.

9

Re: Inmultire scalari

Am gasit cauza agresivitatii!Au depus pe filtru.

10

Re: Inmultire scalari

Pai ce are filtrul cu agresiviatatea? lol Scalarii devin agresivi pe ceilalti pesti nu pe obiectele din acvariu. Ii numeri pe degetele unei maini pe cei care nu le-au depus pe filtru.

11 Editat de laur98 (2011-05-21 11:55)

Re: Inmultire scalari

Nu are nici o legatura filtrul cu agresiviatatea. Nu ma asteptam sa imi depuna scalarii.
Daca scalarii au depus cum trebuie sa fac cand schimb apa ca sa nu le deranjez icrele?

12

Re: Inmultire scalari

Mi-am regasit topicu fara sa vreau, ce frumosi erau acei scalari, mi-e dor de ei  smile