1

Subiect: melci pomacea

cine stie dupa cat timp eclozeaza melcisori?am un cuib car a a fost depus acum o saptaman si 2 zile, si pana acuma nici un semn de viata:(, imi poate spune cineva ce si cum trebuie facut sa fie totul ok, sa eclozeze??

Re: melci pomacea

eu n-am facut absolut nimic special...cam 10 zile a durat la mine...o sa vezi pe geam intr-o dimineata vreo 30 melci cat o gamalie de ac

poti sa dai aerarea mai tare sa se faca condens pe capac...sa aiba umezeala

Cand faci ceva bine de prima data nimeni nu apreciaza cat de dificil a fost.

3

Re: melci pomacea

umezeala are, aseara am observat parca niste icre erau goale, defapt e vb despre o buc, s-ar putea sa intre in apa?

4

Re: melci pomacea

..acum abia ii astepti si in 2 luni nu o sa mai stii ce sa faci ca sa scapi de ei! smile)

5

Re: melci pomacea

o sa le trimit la vanzare:P

6

Re: melci pomacea

naheu sper ca o sami iasa ceva, numa de curiozitate, si de bucurie........in rest se vor rezolva problemel cu melcisori;);)

7

Re: melci pomacea

am revenit cu alte intrebari:miau depus melci icrele de aprox 2sapt jumate si inca nu a iesit nimic, icrele sau facur roz-maroniu, oare o sa mai iasa ceva din icrele alea sau pot sa le arunc???ce ziceti???ajutatima:|

8

Re: melci pomacea

eu am vazut melci la un magazin de animale  dimensiuni mari dar nu am stiut k eru si ei de vanzare big_smile
eu am castigat un melc bonus knd am luat planta de acvariu big_smile
am auzit k se vand in unele parti si caluti de mare si crabi micuti

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: melci pomacea

sal!ma scuzati ca va deranjez.vreau si eu melci pomaceea.de unde as putea lua

10

Re: melci pomacea

adrian_matache A scris:

sal!ma scuzati ca va deranjez.vreau si eu melci pomaceea.de unde as putea lua

iti dau eu daca vrei, dar sunt relativ micuti(4-5 mm)

11

Re: melci pomacea

jozef A scris:

cine stie dupa cat timp eclozeaza melcisori?am un cuib car a a fost depus acum o saptaman si 2 zile, si pana acuma nici un semn de viata:(, imi poate spune cineva ce si cum trebuie facut sa fie totul ok, sa eclozeze??

Locatia la profil, te rog!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: melci pomacea

Dupa ce-ti treci locatia la profil roaga si un moderator sa iti mute topicul la "Nevertebrate", nu de alta dar melcii :melc nu sunt pesti :of

13

Re: melci pomacea

Buna

In primul rand, trebuie sa ai grija ca oualele sa nu atinga apa. Cand ridici capacul la acvariu, daca "ciorchinele" cad in apa, mor. Temperatura ideala ar fi in jur de 25° C.
Asa arata ouale de la depunere la eclozare wink. Depun in jur de 200 de oua si de obicei depun noaptea.

Asociatia italiana betta

http://www.aibetta.it/