1

Subiect: Salut!

Salut, sunt din Bucuresti, am 21 de ani, sunt pasionat de acvaristica de aproape 8 ani dar din cauza problemelor financiare si nu numai nu am reusit sa evoluez cat mi am dorit.
Dupa multa munca si multe sacrificii acum doua luni mi am indeplinit un vis: am achizitonat din Hornbach un acvariu Eheim Aquapro mp 80 de 126 L brut (L=80 cm, l=35, h=45, sticla=6mm) pe care il voi descrie mai jos:

HARDWARE:
1.Capac cu neoane 2x18w Sylvania (cele originale)
2.Filtru intern Eheim Aquaball 2210.
3.Incalzitor Eheim Jager 100w.
4.aroximativ 4cm pietris granulatie 2-3 mm.
5.fertilizant JBL AquaBasis cam 4L.
6.Pompa aer (un no name care functioneaza de vreo 7 ani smile ) cu piatra de aer pana la jumatatea acvariului.
7.Reactor Co2 JBL cu valva antiretur contectat la un DIY.
8.Background floral (pe care ma chinui de cand am cuparat acvariu sa stea lipit dar fara succes, poate imi dati o idee smile   )
9.Termometru Sera.
10.Mopani, nuci de cocos, pietre

PLANTE:
1.Valisneria spiralis.
2.Bacopa
3.Elodeea Densa.
4.Cabomba
5.Echinodorus tenellus.
6.Anubias barteri.
7.Higrophila polisperma
8.Ludvigia repens
9.Sagitaria sagittifolia
10.Echinodorus amazonicus (cred)
11.Riccia fluitans
etc. mai sunt cateva care nu imi mai amintesc numele

Vietuitoare:
1. 3x Pomaceea
2. RCS(nu stiu cat sunt)
3. 10x Neoni
4. 3x Barbus Conchonius
5. 1x Ternetzi
6. 2x Rasbora Heteromorpha
7. 3x Kuhli
8. 3x Corydoras paleatus
9. 5x Corydoras albino

Dupa ce am achizitionat acest acvariu nu m-am putut despartii de cel vechi de 70l asa ca am inceput sa cresc plante si creveti red cherry pentru ai vinde sau pentru schimb pe mancare etc big_smile.
Acvariu este din cornier cu sticla de 4mm, pietris granulatie 2-3 mm aprox. 3 cm,
1.Pompa interna Aquel Fan1
2.Incalzitor 75w (l-am primit cum 3 ani si nu stiu ce firma este, recent s-a ars termostatul si nu il mai pot folosii pentru ca incalzeste pana la 29 grade)
3.Nuci de cocos+mopani.

Urmaresc de ceva timp forumuri de acvaristica fara a intervenii, insa aici sincer m-am simtit cel mai bine si de aceea am ales sa imi fac contul si poate pe viitor sa ma implic in discutii.
Va multumesc!

APE LIMPEZI!

Re: Salut!

Bun venit printre noi !  :noroc

Cum se zice ca o poza face cat o mie de cuvinte, asteptam.  wink  :smoke

Re: Salut!

Salut Vali si bine ai venit! Si eu astept pozele, si sincer astept si poze cu acvariul tau clasic din fier cornier, daca ai si nu te deranjeaza sa le arati.

4

Re: Salut!

am facut azi de dimineata poze, aseara cand am scris descrierea se stinsesera neoanele smile.
Poza 1: dupa ciclare aprox.1 aprilie
Poza 2: idem
Poza 3: facuta azi 16 mai
Poza 4: idem
Poza 5: idem
Poza 6: acvariu cu cornier in care vreau sa cresc RCS (nu ma deranjeaza sa il prezint tot timpul am fost mandru de el smile d-aia nici nu am renuntat la el)
Poza 7:RCS
Poza 8:acvariu 70l (are aproape 3 saptamani)
Poza 9: idem

ultimele 4 poze nu se vad prea bine datorita luminii din camera, o sa ii fac si niste poze seara poate se vede mai bine:D